Leczenie żywieniowe w programie zajęć Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego
Gdański Uniwersytet Medyczny (GUMed), który od lat plasuje się w ścisłej czołówce wiodących polskich ośrodków akademickich, i od 1993 r., jako jeden z pierwszych Uniwersytetów w Polsce prowadzi edukację dla studentów Wydziału Lekarskiego w zakresie żywienia klinicznego, wzbogaca w tym roku akademickim program kształcenia przyszłej kadry medycznej o dodatkowe zajęcia z zakresu leczenia żywieniowego. Pozwoli to na jeszcze lepszą edukację w tym obszarze i odpowie na potrzeby środowiska medycznego i pacjentów, wśród których 80% osób leczonych w szpitalach nie otrzymuje interwencji żywieniowej pomimo wskazań[1].
Fundacja Nutricia w ramach programu „KIERUNEK – ŻYWIENIE MEDYCZNE. Program edukacyjny Fundacji Nutricia dla przyszłych pracowników ochrony zdrowia" zwiększa świadomość i wiedzę studentów kierunków medycznych na temat żywienia jako integralnego elementu opieki zdrowotnej. Umowa o współpracy między Uniwersytetem a Fundacją została podpisana 17 września br. GUMed dołącza tym samym do sześciu innych polskich uczelni medycznych współpracujących z Fundacją Nutricia – Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz Collegium Medicum Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
– Rozszerzenie programu edukacyjnego z zakresu leczenia żywieniowego w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym to ważny krok w kierunku poprawy jakości opieki zdrowotnej w Polsce. Dzięki temu nasi absolwenci będą lepiej przygotowani do rozpoznawania i leczenia niedożywienia, co jest niezbędnym elementem skutecznej terapii – wyjaśnia prof. dr hab. Agnieszka Zimmermann, prorektor ds. kształcenia GUMed. – Nasza współpraca rozszerza możliwości zdobywania wiedzy i umiejętności studentów GUMed poprzez nauczanie multisensoryczne z zastosowaniem m.in. fantomów i kombinezonów do symulowania otyłości czy odczuć starczych. Pomagają one studentom uczyć się poprzez realistyczne doświadczanie i pozwalają na budowanie większej świadomości, z jakimi problemami zderzają się osoby chore.
Od 2012 r. w szpitalach przeprowadza się ocenę stanu odżywienia każdego pacjenta. Aby przekładała się ona na konkretne działania, konieczna jest edukacja lekarzy wszystkich specjalizacji. Medycy bezpośrednio zlecają leczenie żywieniowe, w tym żywienie dojelitowe i pozajelitowe. W związku z tym istotne jest, aby podstawowe informacje były przekazywane już na etapie studiów medycznych.
Według danych Fundacji, aż 85% studentów oraz lekarzy pracujących w szpitalach w Polsce nie byłoby w stanie samodzielnie zainicjować i poprowadzić interwencji żywieniowej[2]. Co więcej, nawet co piąta chora na nowotwór osoba umiera z powodu niedożywienia[3]. Aż 80% pacjentów w szpitalach nie otrzymuje interwencji żywieniowej pomimo wskazań[4], co może mieć negatywny wpływ na przebieg i wyniki zastosowanej u nich terapii. Szczególnie ważne jest to dla pacjentów onkologicznych, neurologicznych, osób z chorobami układu pokarmowego oraz niewydolnością nerek, którzy często wymagają właściwego leczenia żywieniowego. – Program Fundacji Nutricia realizowany w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym to ważny element naszej strategii kształcenia przyszłej kadry medycznej w zakresie leczenia żywieniowego. Dzięki tej inicjatywie, nasi studenci zyskają solidne podstawy teoretyczne oraz praktyczne umiejętności. Jestem przekonana, że przełoży się to na lepszą opiekę nad pacjentami w przyszłości, szczególnie w obszarach takich jak onkologia, geriatria czy nefrologia, gdzie odpowiednie żywienie odgrywa kluczową rolę w procesie leczenia – podsumowuje prof. dr hab. Sylwia Małgorzewicz z Katedry Żywienia Klinicznego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
– GUMed był jedną z pierwszych uczelni w Polsce, która rozpoczęła kształcenie przyszłych lekarzy w zakresie żywienia klinicznego. Jesteśmy niezwykle dumni z tego, że w tym roku włączył się do naszego programu „KIERUNEK – ŻYWIENIE MEDYCZNE”. Nasza współpraca z jedną z wiodących uczelni medycznych w Polsce to okazja rozwoju dla naszego programu. Wierzymy w to, że daje on przyszłej kadrze medycznej realną szansę zdobycia niezbędnej edukacji i świadomości na temat roli odpowiedniego żywienia w procesie leczenia – tłumaczy Anna Cywińska, prezes Fundacji Nutricia.
Od teorii do praktyki
Dzięki współpracy z Fundacją Nutricia, Gdański Uniwersytet Medyczny zostanie wyposażony w specjalistyczny sprzęt, w tym fantomy do nauki prowadzenia żywienia dojelitowego (pediatryczny i imitujący osobę dorosłą) oraz kombinezony do symulowania otyłości i odczuć starczych. Sprzęt ten będzie dostępny dla studentów w Pracowni Żywienia Klinicznego GUMed.
W ramach nawiązanej z Fundacją współpracy, przedmiot żywienie kliniczne, realizowany od kilku lat w GUMed na III roku kierunku lekarskiego zostanie wzbogacony o istotne elementy praktyczne. Dodatkowo, Fundacja obejmie wsparciem również przedmiot ocena stanu odżywienia, w ramach którego zostanie wprowadzone 45 godzin zajęć w postaci seminariów i ćwiczeń praktycznych. Przedmiot ten pojawi się w sylabusie studentów kierunków dietetyka I stopnia (50 studentów III roku) oraz dietetyka niestacjonarna (15 studentów III roku).
Gdański Uniwersytet Medyczny – lider w kształceniu medycznym
Gdański Uniwersytet Medyczny (GUMed) to nowoczesny ośrodek akademicki, rozpoznawalny w kraju i na świecie. Od ponad 75 lat Uczelnia zapewnia wysoką jakość kształcenia we wszystkich zawodach medycznych i prowadzenie badań naukowych na najwyższym, światowym poziomie. Została wybrana do elitarnego grona 10 najlepszych polskich uczelni wyróżnionych w prestiżowym konkursie „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”. Gdański Uniwersytet Medyczny jako jeden z nielicznych podmiotów akademickich w Polsce został wyróżniony we wszystkich czterech wiodących rankingach szkół wyższych: Academic Ranking of World Universities (ARWU), QS World University Rankings, Times Higher Education World University Rankings oraz U.S. News Best Global Universities Rankings oraz w prestiżowym zestawieniu Times Higher Education (THE) Impact Rankings 2023. GUMed kształci obecnie ponad 6500 studentów na 4 wydziałach i 19 kierunkach, w tym na kierunkach prowadzonych w języku angielskim.
Uczelnia może pochwalić się nowoczesnym Centrum Symulacji Medycznej, które pozwala studentom na praktyczne doskonalenie umiejętności w warunkach zbliżonych do rzeczywistych. GUMed znany jest również z prowadzonych innowacyjnych badań naukowych, szczególnie w dziedzinie onkologii, kardiologii i biologii molekularnej.
Rozszerzenie programu edukacyjnego z zakresu leczenia żywieniowego jest kolejnym krokiem w kierunku doskonalenia jakości kształcenia i przygotowania przyszłych lekarzy do holistycznej opieki nad pacjentem.
[1] https://polspen.pl/wp-content/uploads/2020/12/klek-s-niedozywienie-coi-2019.pdf
[2] Badanie ankietowe przeprowadzone w lutym i marcu 2021 roku wśród studentów kierunku lekarskiego (rok 4,5,6) i lekarzy pracujących w szpitalu, za pomocą internetowego kwestionariusza, udostępnione wśród lekarzy i studentów kierunku lekarskiego zrzeszonych w ramach Porozumienia Zawodów Medycznych oraz na ogólnych grupach uniwersytetów medycznych. N=297 osób, w tym 170 studentów i 127 lekarzy.
[3] Standardy leczenia żywieniowego w onkologii. Nowotwory, „Journal of Oncology” 2015, 65 (4), s. 321.
[4] https://polspen.pl/wp-content/uploads/2020/12/klek-s-niedozywienie-coi-2019.pdf
BCC: Ochrona zdrowia nadal nie jest priorytetem rządu
Aurumaris Professional zdobywa zaufanie gabinetów kosmetycznych
74% Polaków popiera zmiany w medycynie pracy
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Ministerstwo Finansów chce objąć akcyzą wkłady do e-papierosów. Eksperci prognozują upadek polskich producentów i wzrost szarej strefy
Projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym przewiduje objęcie podatkiem akcyzowym nowych kategorii wyrobów, w tym wielorazowych papierosów elektronicznych czy podgrzewaczy tytoniu. W tym pierwszym przypadku ustawodawca chce opodatkować nie tylko samo urządzenie, ale także POD, czyli wkład do niego. Organizacje przedsiębiorców i plantatorów tytoniu ostrzegają, że to prowadziłoby do sytuacji, w której jeden produkt byłby opodatkowany dwu-, a nawet trzykrotnie, z negatywnymi skutkami dla obrotu gospodarczego w Polsce.
Polityka
Przyszłość relacji transatlantyckich wśród głównych tematów posiedzenia PE. Europa jest gotowa do współpracy
Na pierwszej w tym roku sesji Parlamentu Europejskiego europosłowie będą debatować nad przyszłością relacji na linii UE–USA. Przewodnicząca PE Roberta Metsola podczas otwarcia sesji podkreśliła, że obecne realia polityczne będą wymagały odnowionego sojuszu transatlantyckiego, a Europa jest gotowa do współpracy z administracją 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Donald Trump w swoim przemówieniu po zaprzysiężeniu zapowiedział wysiłki na rzecz kończenia wojen i wprowadzania pokoju na świecie.
Handel
W tym roku import cementu z Ukrainy może przekroczyć milion ton. To oznacza problemy polskich producentów
Polscy producenci cementu obawiają się silnej konkurencji z Ukrainy. W ubiegłym roku import tego surowca zza wschodniej granicy wyniósł ok. 600–700 tys. t, prawie dwa razy więcej niż rok wcześniej. W kolejnych miesiącach dynamika może jeszcze przyspieszyć, dlatego sektor apeluje o kontyngenty ilościowe lub inny rodzaj wsparcia ze strony UE. Bez tego trudno będzie mu rywalizować z producentami z Ukrainy i innych państw, które nie muszą spełniać klimatycznych wymogów UE.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.