Komunikaty PR

Legenda wraca na drogę

2021-02-25  |  14:00
Biuro prasowe
Kontakt
Marlena Garucka-Kubajek
Biuro Prasowe Goodyear

Przy Bażantarni 13
02-793 Warszawa
goodyear|alertmedia.pl| |goodyear|alertmedia.pl
506 051 987
https://news.goodyear.eu/pl-pl/
Do pobrania Goodyear ( 0.34 MB )

Osiągnięcia legendarnej dynastii Brabhamów w świecie sportów motorowych nie mają sobie równych. Senior rodu, Sir Jack pozostaje do dziś jedynym kierowcą, który zdobył mistrzostwo świata Formuły 1 w samochodzie własnej konstrukcji, potwierdzając tym wielkim osiągnięciem status trzykrotnego mistrza świata.

Sukcesy kontynuowały trzy pokolenia rodziny. Po prestiżowe tytuły w wyścigach samochodów sportowych sięgali synowie Jacka – w tym najmłodszy Dawid, który wygrał słynny 24-godzinny wyścig Le Mans, a obecnie stoi na czele odrodzenia kultowej marki we współpracy z jednym z jej historycznych partnerów.

Organizacja Brabham rozpoczęła działalność w 1962 r., a trzy lata później nawiązano partnerstwo z Goodyearem. W 1966 roku kultowy BT19 Sir Jacka był maszyną nie do pokonania, w jego trzecim i ostatnim roku mistrzostw. Podstawą mistrzostwa z 1966 roku były cztery zwycięstwa Sir Jacka z rzędu w połowie sezonu – w tym na pofałdowanym torze Brands Hatch i trudnej Pętli Północnej Nürburgringu. Brabham zapewnił sobie także wyjątkowy dublet, zdobywając koronę konstruktorów w Watkins Glen, macierzystym wyścigu Goodyear.

Współpraca ta zaowocowała zwycięstwami i wspólnymi wyścigami w latach 80., a Goodyear przyczynił się do zdobycia ponad 50 tytułów mistrza świata kierowców i konstruktorów oraz setek zwycięstw w wyścigach do 1997 roku.

W 2019 r. Brabham Automotive i Goodyear ponownie połączyli swoje siły, powracając na tor wyścigowy. Samochód torowy Brabham BT62 kontynuuje tradycję wyścigowego rodowodu rodziny. Ten 700-konny, lekki, 6-biegowy i zaawansowany aerodynamicznie samochód wyścigowy został zaprojektowany z uwzględnieniem tych samych założeń, które obowiązują w każdym najlepszym samochodzie wyścigowym.

Auto ma już na swoim koncie pierwsze sukcesy. David zwyciężył w nim w swoim debiucie w 2019 roku, wraz z drugim kierowcą Willem Powellem, w mistrzostwach Britcar („Race into the Night”) dla samochodów sportowych, turystycznych i produkcyjnych, na znanym z mokrej nawierzchni torze Brands Hatch.

„Kiedy wprowadzaliśmy BT62, przedstawialiśmy go jako najlepszy samochód torowy” – powiedział David. „Patrząc na niesamowitą historię nazwiska Brabham w Formule 1, czułem, że moim obowiązkiem jest przywrócenie mu dawnej świetności. Wtedy pomyśleliśmy: No tak, musimy się ścigać. Zwróciliśmy się do Goodyeara, przeprowadziliśmy test, wypróbowaliśmy opony F1 SuperSport i okazało się, że pasują idealnie. Równowaga między samochodem, oponą i kierowcą była dokładnie taka, jakiej potrzebowaliśmy, dlatego wygraliśmy.”

Asortyment opon Goodyear jest tak szeroki, że to naturalny wybór również dla drogowej wersji BT62 – BT62R. Ten samochód został zaprojektowany jako szczytowe osiągnięcie w swoim rodzaju – zachowuje równowagę pomiędzy doskonałymi osiągami na torze i komfortem codziennej jazdy na drogach, a jednocześnie utrzymuje wiele cech wspólnych z wersją wyścigową, mimo że jest dopuszczony do ruchu drogowego.

Ze względu na znaczne różnice między nawierzchnią i charakterystyką toru wyścigowego a ulicami miasta lub autostradami, opona musi być przygotowana na każdy z tych scenariuszy.

Tutaj do gry wkracza Goodyear Eagle F1 SuperSport RS jako idealne rozwiązanie. Opony te zaprojektowano tak, aby zapewniały osiągi pożądane przez entuzjastów jazdy po torze, a jednocześnie mogły pokonywać codziennie nawierzchnie, do których z reguły opony wyścigowe nie są przystosowane, co czyni je doskonałym dopełnieniem BT62R.

„Wyścigi są częścią DNA Goodyeara i Brabhama, więc jest to doskonała okazja do współpracy obu marek” – powiedział Ben Crawley, dyrektor ds. sportów motorowych w firmie Goodyear w Europie. „Gdy projektujemy opony do samochodów wyścigowych, powstają one na miarę, zgodnie ze specyfikacją zawodników. Gdy dostosowujemy konstrukcję do samochodu drogowo-torowego, takiego jak BT62R, nasze opony Eagle F1 SuperSport RS czerpią z wiedzy uzyskanej podczas wyścigów.”

Po ponad 50 latach od słynnego tytułu mistrzowskiego, zdobytego przez Sir Jacka na oponach Goodyear, David nie ukrywa, że chciałby, aby marka wystąpiła w Le Mans i ponownie sięgnęła po historyczne zwycięstwo. Ponieważ Goodyear jest już mocno zaangażowany w ten legendarny wyścig wytrzymałościowy jako wyłączny dostawca opon dla ultra-konkurencyjnej klasy LMP2, wielki sukces Brabhama i Goodyeara w sportach motorowych nie jest tylko marzeniem.

Kończąc, David powiedział: „Relacje między Goodyearem a moim ojcem oraz historia wyścigów  Brabham były bardzo ważnym elementem powstania samochodu BT62R. Przywrócenie tej nazwy i jej prestiżu dzięki temu, co robimy, wiele znaczy dla mnie i mojej rodziny. Szkoda, że nie było przy tym mojego ojca, ale jestem pewien, że byłby bardzo szczęśliwy. Współpraca Goodyear i Brabham Automotive na torze i na drogach jest dla nas niezwykle ważna.”

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Motoryzacja DHL Parcel inwestuje w 33 dostawcze samochody elektryczne od Arval Biuro prasowe
2021-04-15 | 13:56

DHL Parcel inwestuje w 33 dostawcze samochody elektryczne od Arval

DHL Parcel Polska powiększa swoją flotę samochodów dostawczych o pojazdy MAN eTGE. Zaawansowane technologicznie elektryki będzie można spotkać m.in. na ulicach Warszawy, Gdańska, czy
Motoryzacja Goodyear dostarczy opony do 26 samochodów na otwarcie sezonu ELMS
2021-04-15 | 10:55

Goodyear dostarczy opony do 26 samochodów na otwarcie sezonu ELMS

  Sezon European Le Mans Series rozpocznie się już w najbliższy weekend. 26 z 42 samochodów pojedzie na oponach Goodyear. Goodyear ma wyłączność na dostawy opon dla
Motoryzacja Lexus LS 600h L Landaulet
2021-04-14 | 16:00

Lexus LS 600h L Landaulet

Z czym kojarzy się ślub? Na takie pytanie każda para młoda odpowie zapewne nieco inaczej. Dla większości osób nieodłącznym elementem radosnej ceremonii jest wyjątkowy

Więcej ważnych informacji

Kalendarium

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Globalna pozycja węgla nie jest zagrożona w najbliższych latach. Popyt napędzają państwa azjatyckie, głównie Chiny i Indie

W ubiegłym roku światowe zapotrzebowanie na węgiel spadło o 5 proc. r/r, najmocniej od II wojny światowej. To w dużej mierze efekt globalnego spowolnienia w przemyśle wywołanego przez COVID-19. W tym roku wraz ze stopniowym powrotem gospodarek do normalności Międzynarodowa Agencja Energii spodziewa się wzrostu popytu na czarny surowiec o 2,6 proc., głównie za sprawą państw azjatyckich. – Energetyka światowa jest oparta na węglu i takie państwa jak Chiny, Indie, Indonezja nie odstąpią od tego najtańszego, najbardziej bezpiecznego nośnika energii. Czyli praktycznie świat poza Unią Europejską będzie nadal opierał swoje systemy energetyczne na tym paliwie – mówi Janusz Olszowski, prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej

Farmacja

Od dziś farmaceuci zyskują nowe uprawnienia. Właścicieli aptek czeka szereg wyzwań

16 kwietnia wchodzi w życie większość zapisów nowej ustawy o zawodzie farmaceuty, która rozszerza uprawnienia tego zawodu. Magister farmacji będzie mógł przeprowadzić z pacjentem wywiad farmaceutyczny, doradzić mu w kwestii przyjmowanych leków, przeprowadzić podstawowe nieinwazyjne badania diagnostyczne i przeszkolić w używaniu prostego sprzętu medycznego, np. glukometru. Otwartą kwestią pozostaje to, kto będzie płacił za opiekę farmaceutyczną jako świadczenie – sam pacjent czy może NFZ. Z kolei dla właścicieli aptek wyzwaniem będzie stworzenie miejsca, gdzie takie konsultacje mogą się odbywać, oraz zapewnienie odpowiednich zasobów kadrowych.

Problemy społeczne

W Polsce co roku przeprowadza się ok. 145 transplantacji serca, ale oczekujących jest trzy razy więcej. Problemem często jest brak zgody rodziny zmarłego

W 2020 roku wykonano 145 operacji transplantacji serca i podobna liczba utrzymuje się od kilku lat. Potrzeby są jednak znacznie większe, bo liczba osób oczekujących na przeszczep to 415 – wynika ze statystyk Poltransplantu. Choć większość Polaków zgadza się zostać dawcą narządów po swojej śmierci, rzadko informują o tym bliskich. – Nawet w 10–20 proc. przypadków rodzina nie zgadza się na przeszczep – wskazuje dr n. med. Zygmunt Kaliciński, transplantolog ze Szpitala MSWiA w Warszawie. Problemami są także nieodpowiednie przygotowanie szpitalnych koordynatorów oraz ich częsta rotacja.

Problemy społeczne

Pandemia ograniczyła aktywność fizyczną dzieci o ponad 30 proc. Wśród najmłodszych rośnie problem nieprawidłowej masy ciała i problemów z kręgosłupem

Już od ok. 20 lat poziom kondycji fizycznej dzieci i młodzieży systematycznie spada, a pandemia jeszcze pogłębiła ten problem. Nauka online, zamknięte szkoły, baseny, sale sportowe i boiska spowodowały, że aktywność fizyczna wśród najmłodszych spadła o 33 proc. – wynika z raportu „Aktywność fizyczna i żywienie dzieci w czasie pandemii”. – Możemy mieć przyrost populacji osób otyłych i z nadwagą, prawdopodobnie zwiększy się także częstotliwość występowania wad postawy i bólu  kręgosłupa – wymienia prof. Bartosz Molik, rektor AWF w Warszawie. Na zdrowie i kondycję dzieci przełożenie może mieć także coraz częściej diagnozowany zespół pocovidowy.