Lena i Władysław Grochowscy z kolejną inicjatywą pomocy najsłabszym
W cyklu wydarzeń "Każdy człowiek ma prawo do godnego życia" organizowanych przez laureatów jednej z najważniejszych nagród ONZ na świecie Nansen Refugee Award Lenę i Władysława Grochowskich, pod patronatem dziennika "Rzeczpospolita" podjęto temat “Mieszkań ze wsparciem — wyzwania i dobre praktyki”. Konferencja zorganizowana w hotelu Arche Poloneza dostarczyła wiedzy o inicjatywach wspierających osoby, które znajdują się w trudnej sytuacji życiowej.
W obliczu wyzwań demograficznych i społecznych mieszkalnictwo wspomagane jest, coraz częściej postrzegane jako kluczowy element polityki społecznej. A jego rozwój wymaga zgodnego zaangażowania wielu podmiotów — samorządów, organizacji społecznych, sektora prywatnego, a także wsparcia przez rząd. Główną potrzebą, na którą odpowiada ten model jest zaspokojenie potrzeb lokalowych oraz integracja społeczna osób i rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym, których nie stać na własne M. W trakcie wydarzenia w w dniu 2 grudnia 2024 r. dyskutowano, jak skutecznie wspierać osoby w trudnej sytuacji życiowej poprzez mieszkalnictwo wspomagane.
Dlaczego to takie ważne?
Mieszkania ze wsparciem to więcej niż dach nad głową. To szansa na integrację społeczną, pomoc terapeutyczną, edukację i aktywizację zawodową dla osób w trudnej sytuacji życiowej m.in. niepełnosprawnych, z pieczą zastępczą, byłych więźniów i uchodźców, gdzie prócz mieszkania potrzebne jest także wsparcie. Jednak w Polsce inwestycje w ten obszar to nadal margines, a systemowe wsparcie dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym pozostawia wiele do życzenia.
Najważniejsze wnioski z dyskusji:
- Kluczem jest współpraca — rozwój mieszkalnictwa wspieranego wymaga zgodnego zaangażowania samorządów, organizacji pozarządowych, sektora prywatnego oraz rządu.
- Potrzebujemy nie tylko zmian legislacyjnych, ale też zmian w świadomości — wciąż ten temat nie jest wystarczająco obecny w debacie publicznej.
- Inspiracje z Norwegii i Szwajcarii — doświadczenia tych krajów pokazują, że skuteczna polityka mieszkaniowa to inwestycja w przyszłość społeczną i gospodarczą.
O wyzwaniach i dobrych praktykach w mieszkalnictwie wspieranym rozmawiali: Ambasador Øystein Bø - Ambasada Norwegii w Polsce, Ambasador Fabrice Filliez - Ambasada Szwajcarii w Polsce, przedstawiciel UNHCR Polska Kevin J. Allen, Władysław Grochowski prezes Grupy ARCHE, Karolina Mackiewicz L'Arche Warszawa, Marcin Męczykowski Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku i Aneta Żochowska Fundacja Leny Grochowskiej . Rozmowy prowadził Marcin Piasecki Rzeczpospolita i Karolina Pacoń.

878 miliardów dolarów: tyle wynosi wkład przemysłu piwowarskiego do globalnego PKB

Światło dzienne – naturalny energetyk, który zmieni Twoje życie

Tylko w co trzecim polskim domu jest równy podział obowiązków
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Prawo
Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.