Lena i Władysław Grochowscy z kolejną inicjatywą pomocy najsłabszym
W cyklu wydarzeń "Każdy człowiek ma prawo do godnego życia" organizowanych przez laureatów jednej z najważniejszych nagród ONZ na świecie Nansen Refugee Award Lenę i Władysława Grochowskich, pod patronatem dziennika "Rzeczpospolita" podjęto temat “Mieszkań ze wsparciem — wyzwania i dobre praktyki”. Konferencja zorganizowana w hotelu Arche Poloneza dostarczyła wiedzy o inicjatywach wspierających osoby, które znajdują się w trudnej sytuacji życiowej.
W obliczu wyzwań demograficznych i społecznych mieszkalnictwo wspomagane jest, coraz częściej postrzegane jako kluczowy element polityki społecznej. A jego rozwój wymaga zgodnego zaangażowania wielu podmiotów — samorządów, organizacji społecznych, sektora prywatnego, a także wsparcia przez rząd. Główną potrzebą, na którą odpowiada ten model jest zaspokojenie potrzeb lokalowych oraz integracja społeczna osób i rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym, których nie stać na własne M. W trakcie wydarzenia w w dniu 2 grudnia 2024 r. dyskutowano, jak skutecznie wspierać osoby w trudnej sytuacji życiowej poprzez mieszkalnictwo wspomagane.
Dlaczego to takie ważne?
Mieszkania ze wsparciem to więcej niż dach nad głową. To szansa na integrację społeczną, pomoc terapeutyczną, edukację i aktywizację zawodową dla osób w trudnej sytuacji życiowej m.in. niepełnosprawnych, z pieczą zastępczą, byłych więźniów i uchodźców, gdzie prócz mieszkania potrzebne jest także wsparcie. Jednak w Polsce inwestycje w ten obszar to nadal margines, a systemowe wsparcie dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym pozostawia wiele do życzenia.
Najważniejsze wnioski z dyskusji:
- Kluczem jest współpraca — rozwój mieszkalnictwa wspieranego wymaga zgodnego zaangażowania samorządów, organizacji pozarządowych, sektora prywatnego oraz rządu.
- Potrzebujemy nie tylko zmian legislacyjnych, ale też zmian w świadomości — wciąż ten temat nie jest wystarczająco obecny w debacie publicznej.
- Inspiracje z Norwegii i Szwajcarii — doświadczenia tych krajów pokazują, że skuteczna polityka mieszkaniowa to inwestycja w przyszłość społeczną i gospodarczą.
O wyzwaniach i dobrych praktykach w mieszkalnictwie wspieranym rozmawiali: Ambasador Øystein Bø - Ambasada Norwegii w Polsce, Ambasador Fabrice Filliez - Ambasada Szwajcarii w Polsce, przedstawiciel UNHCR Polska Kevin J. Allen, Władysław Grochowski prezes Grupy ARCHE, Karolina Mackiewicz L'Arche Warszawa, Marcin Męczykowski Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku i Aneta Żochowska Fundacja Leny Grochowskiej . Rozmowy prowadził Marcin Piasecki Rzeczpospolita i Karolina Pacoń.

Na dyskryminację już niedługo nie będzie nas stać – w Sejmie RP rusza wystawa i premiera raportu “Każdy talent na wagę złota” Związku Przedsiębiorców i Pracodawców

Finanse, obowiązki i pogoda: nowe badania pokazują, czym naprawdę stresujemy się w domu

878 miliardów dolarów: tyle wynosi wkład przemysłu piwowarskiego do globalnego PKB
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji
Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.
Bankowość
RPP zgodna co do potrzeby obniżania stóp procentowych. Trwają dyskusje dotyczące tempa tych decyzji

W lipcu Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w tym roku obniżyła stopy procentowe, określając swój ruch mianem dostosowania. W kolejnych miesiącach można oczekiwać kolejnych obniżek, ale ich tempo i termin będą zależeć od efektów dotychczasowych decyzji i wzrostu płac. Docelowo główna stopa procentowa ma wynosić 3,5 proc. Te okoliczności sprzyjają kredytobiorcom.
Handel
Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

– Polska podczas prezydencji w Radzie UE nie wykorzystała szansy na obronę swoich interesów w sprawie umowy z krajami Mercosur – ocenia europoseł PiS Waldemar Buda. W jego ocenie polski rząd, mimo sprzeciwu wobec zapisów umowy, nie zbudował w UE sojuszy niezbędnych do jej odrzucenia. Porozumienie o wolnym handlu spotyka się przede wszystkim z protestami europejskich rolników, którzy obawiają się zalania wspólnego rynku tańszą żywnością z krajów Ameryki Południowej. Według europosła wszystko może się rozegrać w najbliższych tygodniach.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.