Komunikaty PR

Leucyna na odchudzanie? Kreatyna na lepszą pamięć? 5 ciekawostek na temat diety

2023-04-04  |  15:10

Jeśli chcemy osiągnąć satysfakcjonujące wyniki sportowe, poza ciężką pracą na siłowni, powinniśmy włączyć do naszej rutyny odpowiednią suplementację. Suplementy diety mogą pomóc nam między innymi w zbudowaniu masy mięśniowej czy też spalaniu tkanki tłuszczowej – w zależności od tego jaki jest nasz cel. Część z nich ma dodatkowe właściwości, o których zazwyczaj się nie mówi, a które warto znać. W poniższym artykule przedstawiamy kilka nieoczywistych faktów na temat diety i suplementacji.

Kwasy Omega-3 hamują przyrost tkanki tłuszczowej

Kwasy tłuszczowe Omega-3 znane są ze swoich licznych właściwości prozdrowotnych.  Między innymi, wspomagają pracę mózgu i serca, wzmacniają kości i stawy, wpływają pozytywnie na wzrok oraz kondycję skóry. Wykazują również działanie przeciwnowotworowe. To jednak nie wszystkie ich zalety. Okazuje się, że dieta bogata w kwasy Omega-3 może aktywizować brunatną tkankę tłuszczową, odpowiedzialną za bilans energetyczny, termogenezę oraz zwiększenie wydatku energetycznego przez organizm. Tezę potwierdziły przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych eksperymenty naukowe. U myszy, karmionej dietą wysokotłuszczową bogatą w kwasy Omega-3, odnotowano spadek masy ciała, zwiększenie tolerancji glukozy, a także wzrost insulinowrażliwości komórek. Efekty te są powiązane z obniżeniem procesów zapalnych w komórkach tłuszczowych, spadkiem lipogenezy (powstawania tłuszczu zapasowego) oraz zmniejszonym utlenianiem tłuszczów.

Kreatyna wpływa pozytywnie na pamięć i funkcje poznawcze

Kreatyna kojarzy się nam przede wszystkim z odżywką dla sportowców, którzy chcą poprawić swoje wyniki na siłowni i zbudować masę mięśniową. Suplement ten ma jednak znacznie szersze zastosowanie niż mogłoby się wydawać. Kreatyna ma korzystny wpływ na odbudowę tkanek, co przekłada się na wsparcie regeneracji mięśni po intensywnym wysiłku fizycznym. Badania przeprowadzone w 2018 r. w Stanach Zjednoczonych wskazują również na pozytywne działanie kreatyny w kontekście procesów umysłowych. Wykazano, że jej doustne podawanie może przyczynić się do poprawy pamięci krótkotrwałej, inteligencji oraz szybszego rozumowania i kojarzenia faktów. Potencjalne korzyści dotyczą zarówno osób zdrowych, jak i zmagających się chorobami układu nerwowego.

Magnez poprawia jakość i długość snu

Magnez bierze czynny udział w produkcji energii w organizmie m.in. poprzez aktywację związku zwanego ATP. Niedobór magnezu może skutkować uczuciem zmęczenia, bezsennością, skurczem mięśni, a nawet szybszym spadkiem siły podczas aktywności fizycznej spowodowanym zwiększonym zapotrzebowaniem na tlen. Wyżej wymienione objawy mogą nasilać się wraz z wiekiem, dlatego warto jak najwcześniej wprowadzić magnez do swojej diety. Odpowiednia suplementacja może pomóc ukoić myśli i ułatwić zasypianie. Do podobnego wniosku doszli naukowcy z Iranu, którzy swoje badania opublikowali w Journal of Research in Medical Science. Przeprowadzone obserwacje udowodniły, że suplementacja magnezu może okazać się efektywna w leczeniu symptomów bezsenności, poprawie snu, jego długości oraz czasu zasypiania.

Leucyna zmniejsza łaknienie

Leucyna to jeden z aminokwasów rozgałęzionych (BCAA). Odpowiada za dostarczanie mięśniom potrzebnej energii do pracy podczas wykonywania aktywności fizycznej. Chroni przed katabolizmem, czyli rozpadem tkanek mięśniowych wskutek intensywnego treningu. Przyspiesza również proces regeneracji mięśni. Mało kto wie, że leucyna posiada dodatkową właściwość, niezwiązaną z budową i rozwojem masy mięśniowej. Otóż skutkiem jej stosowania może być zmniejszenie łaknienia. Jak to możliwe? Dzięki zdolności do oddziaływania na ośrodek sytości znajdujący się w podwzgórzu może znacząco hamować apetyt, a co za tym idzie – przeciwdziałać podjadaniu. Sprawdzi się szczególnie dla osób, które są na diecie redukcyjnej i chcą zrzucić kilka zbędnych kilogramów.

Antyoksydanty spowalniają procesy starzenia się organizmu

Antyoksydanty, inaczej przeciwutleniacze, to grupa związków chemicznych, których głównym zadaniem jest neutralizacja wolnych rodników. Nieprawidłowe nawyki żywieniowe, przebywanie w zanieczyszczonym środowisku, stosowanie używek lub przewlekły stres prowadzą do sytuacji, w której występuje nadmiar wolnych rodników w organizmie. To z kolei prowadzi do licznych powikłań zdrowotnych, przyspiesza proces starzenia się komórek, a nawet powoduje wzrost ryzyka zachorowania na nowotwór. Przeciwutleniacze występują głównie w warzywach i owocach bogatych w witaminę C oraz E. Witamina C odpowiada za regulację pracy białych krwinek i zwalczanie chorób. Witamina E stanowi naturalną barierę ochronną komórek przed wolnymi rodnikami. Jeśli więc chcemy wyeliminować wolne rodniki z organizmu, powinniśmy skupić się na tych dwóch naturalnych związkach.

Wymienione produkty oraz wiele innych suplementów diety, odżywek sportowych, artykułów i ubrań na siłownię, znajdziemy na stronie www.gymbeam.pl.

 

Źródła:

„Omega-3 fatty acids in obesity and metabolic syndrome” www.nbi.nlm.nih.gov (dostęp: 27.02.2018)

„Effects of creatine supplementation on cognitive function of healthy individuals” www.ncbi.nlm.nih.gov (dostęp: 25.04.2018)

„The effect of magnesium supplementation on primary insomnia in elderly” www.ncbi.nlm.nih.gov (dostęp: 17.12.2012)

--------------------------------

GymBeam to jedna z najszybciej rozwijających się marek fitness w regionie CEE i najszybciej rozwijający się e-sklep w segmencie odżywek dla sportowców w regionie CEE. Jest obecny na 15 rynkach m.in.: na Słowacji, w Czechach, Rumunii, Chorwacji, Bułgarii, Ukrainie, Słowenii, Niemczech czy we Włoszech i na Węgrzech. W ofercie posiada suplementy diety dla sportowców, zdrową żywność oraz odzież sportową i sprzęt do ćwiczeń. Jest właścicielem marek: GymBeam, Strix, VanaVita, BeastPink, XBEAM. Jest także dystrybutorem ponad 120 marek i ponad 5000 produktów. Marka została założona przez Dalibora Cicmana w 2014 roku na Słowacji.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie BRAK ZDJĘCIA
2024-11-17 | 07:00

Światowy Dzień Wcześniaka: „To naprawdę ekstremalne doświadczenie”

Warsztaty dla Rodziców Wcześniaków to inicjatywa Szpitala na Karowej skierowana do rodziców maluchów urodzonych przed 37. tygodniem ciąży. W trakcie warsztatów specjaliści uczą opieki nad wcześniakiem oraz
Zdrowie BRAK ZDJĘCIA
2024-11-15 | 08:00

Światowy Dzień Wcześniaka. „Dziś większość dzieci da się uratować”

  Prawie 20 tysięcy dzieci w 2023 roku urodziło się w Polsce przedwcześnie, czyli przed upływem 37. tygodnia ciąży. Pomimo coraz lepszej opieki medycznej najmniejsi z najmniejszych oraz ich rodzice muszą mierzyć się z licznymi
Zdrowie Test na HIV anonimowo i bezpłatnie w Nakle i Żninie
2024-11-14 | 13:00

Test na HIV anonimowo i bezpłatnie w Nakle i Żninie

Dzięki toruńskiej Fundacji Parasol testy na HIV, HCV i kiłę anonimowo, bezpłatnie i bez skierowania, a przede wszystkim wygodnie i na miejscu, można zrobić w mniejszych miastach

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Rozwój rolnictwa kluczowy dla przetrwania Ukrainy. Odpowiada ono za ponad 60 proc. dochodów z eksportu

Instytut Europy Środkowej podaje, że w ciągu niespełna trzech lat areał zasiewów w Ukrainie zmniejszył się o ponad 21 proc., z 28,6 mln ha w 2021 roku do 22,5 mln ha w 2024 roku. Jednocześnie sektor rolny stał się kluczowym źródłem dochodów budżetu państwa. Chociaż wartość eksportu spadła, to jego udział w dochodach ze sprzedaży zagranicznej wzrósł z 41 do 61 proc. – Rozwój rolnictwa jest kluczowy dla przetrwania Ukrainy – podkreśla dr n. ekon. Oksana Kiforenko z IERiGŻ-PIB.

Transport

Czas na nowe podejście do lotnisk regionalnych. Również do ich finansowania

Czas pandemii COVID-19 był okresem próby dla lotnisk regionalnych, ale też pokazał konieczność unowocześnienia podejścia biznesowego w strukturze właścicielskiej i modelu zarządzania – wskazuje ubiegłoroczna rządowa strategia rozwoju lotnictwa. Jak podkreśla Karol Halicki z Podlaskiej Izby Lotniczej, to może być dobry moment na rozpoczęcie debaty o częściowej prywatyzacji tych lotnisk. Analiza nowych modeli powinna uwzględniać nie tylko kwestie ekonomiczne, ale również wpływ lotnisk na rozwój regionów czy bezpieczeństwo kraju.

Ochrona środowiska

Polacy wprowadzają na razie tylko drobne nawyki proekologiczne. Do większych zmian potrzebują wsparcia

Zdecydowana większość Polaków dostrzega niekorzystne zmiany klimatu – wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie ING Banku Śląskiego. Są wprawdzie gotowi, by zmieniać swoje nawyki na bardziej ekologiczne, ale często odstraszają ich koszty i brak wiedzy. Jednocześnie liczą na większe wsparcie i zaangażowanie ze strony rządu i biznesu, a prawie 40 proc. Polaków oczekuje, że to start-upy będą pracowały nad innowacjami proklimatycznymi. One same chętnie się w ten obszar angażują, ale widzą wiele barier, m.in. w pozyskiwaniu kapitału.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.