Komunikaty PR

Lotniska stawiają na design wnętrz

2022-01-03  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt

 

Lotniska wielu osobom kojarzą się z nużącym oczekiwaniem na podróż. Ale we wnętrzach portów lotniczych wcale nie musi być nudno. Design i zastosowane rozwiązania potrafią zaskoczyć różnorodnością. Właśnie tak zaprojektowano dwa porty lotnicze w Chorwacji – w Splicie i Zagrzebiu. Architekci postarali się, by w otaczającej pasażerów przestrzeni nie było nudno. Jednocześnie zadbano o przyjazną dla ludzi akustykę.

Hala główna lotniska w Splicie pokazuje jak w dużej, otwartej przestrzeni przy wykorzystaniu różnorodnych materiałów wykończeniowych stworzyć można designerskie wnętrze. Choć funkcja hali jest dość monotonna,  to wprowadzenie dekoracyjnych elementów na całej przestrzeni sufitu sprawia, że otoczenie wcale nie jest nudne. Architekt Ivan Vulić z pracowni VV – Projekt odpowiedzialnej za aranżację wnętrz portu lotniczego postawił na zabawę formą i kształtem. Centralną część hali wypełnia delikatna, ażurowa konstrukcja z drewna. Kolorystyka i materiał nawiązują do beżowych okładzin ściennych wokół pomieszczenia. Drewniane, przeplatające się belki mają za zadanie zamaskować biegnące pod stropem instalacje techniczne. Nadają wnętrzu lekkości.

Przestrzenie drewnianych kratownic wypełniono różnej wielkości akustycznymi płytami sufitowymi w kształcie kwadratów. W centralnym punkcie są najmniejsze, po zewnętrznym obwodzie podwieszone białe sufity mają większe rozmiary. Dodatkowo akustyczne płyty sufitowe pojawiły się wzdłuż białej opaski okalającej ażurową konstrukcję. Architekt zastosował tam pionowe metalowe Baffle Knauf Ceiling Solution. Ich powierzchnia pokryta jest specjalną perforacją co znacząco pomaga w kształtowaniu przyjaznej dla pasażerów akustyki w hali.

Podobne, pionowe sufity wypełniają przestrzeń nad głowami pasażerów w hali odpraw. Ich właściwości akustyczne są tu szczególnie ważne, z uwagi na duży ruch i szum jaki panuje w tej części portu lotniczego.

Konwencję żonglowania rozmiarami czworobocznych płyt sufitowych widać również w poczekalni terminala. Metalowe panele zakrywają instalacje oraz okablowanie techniczne biegnące tuż pod stropem. A regularne boki płyt współgrają ze szprosami dużych, panoramicznych przeszkleń ściany budynku oraz punkami oświetleniowymi umieszczonymi na suficie.

Architekt Ivan Vulić zdecydował o zastosowaniu metalowych paneli w jeszcze jednej przestrzeni lotniska w Splicie – w części handlowej. Nad sklepowymi półkami zainstalowano pionowe, biegnące w poprzek całego wnętrza metalowe panele wykonane z siatki Armstrong MESH. Przeplatają się z linią delikatnych, podłużnych lamp. Całość sprawia, że uwagę użytkowników przyciągają nie tylko sklepowe towary, ale również design nad głowami.

Nie mniej efektownie prezentuje się sufit w biurze General Aviation Terminal przy porcie lotniczym Zagrzeb. Tu różnorodność to nie tylko kształt i kolory, ale także faktura płyt. Część wysp sufitowych ma gładką powierzchnię płyt mineralnych, inne z kolei wykonano z ażurowej siatki metalowej. Szarą kolorystyką nawiązują do innych elementów wnętrza: ścian, wykładzin, mebli. Ich geometryczne kształty są również uzupełnieniem zainstalowanej na ścianie mapy świata. Kształt kontynentów wykonano właśnie w konwencji geometrycznych płaszczyzn z ostrymi kątami i krawędziami.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Lotnictwo Emirates i Azul rozszerzają partnerstwo Biuro prasowe
2024-01-19 | 08:00

Emirates i Azul rozszerzają partnerstwo

Członkowie Skywards i TudoAzul od teraz mogą zdobywać i wykorzystywać mile i punkty na wszystkich lotach obsługiwanych przez linie Azul i Emirates.   W 2021 r. obaj
Lotnictwo III edycja Italian-Polish Aerospace Forum
2023-11-23 | 14:00

III edycja Italian-Polish Aerospace Forum

Za nami najważniejsze wydarzenie dotyczące współpracy naukowej i biznesowej pomiędzy Włochami a Polską w sektorze lotniczo-kosmicznym. Już po raz trzeci międzynarodowi eksperci
Lotnictwo Rozbudują Port Lotniczy Wrocław [ETAPY, TERMINY]
2023-08-23 | 11:00

Rozbudują Port Lotniczy Wrocław [ETAPY, TERMINY]

Jeszcze w tym roku ruszy rozbudowa strefy operacyjnej wrocławskiego lotniska. Jako pierwsze rozpoczną się prace przy nowej płycie postojowej. Potem powstanie droga szybkiego zjazdu,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Padają kolejne rekordy generacji energii z OZE. Przez jakość sieci duży potencjał wciąż jest niezagospodarowany

W Polsce padają w ostatnim czasie kolejne rekordy generacji prądu z OZE. – Potencjał wzrostu wciąż jednak mamy bardzo duży – zauważa Krzysztof Cibor z Greenpeace Polska. W tej chwili ten potencjał pozostaje w dużej mierze niewykorzystany m.in. przez regulacje hamujące rozwój energetyki wiatrowej na lądzie i zły stan sieci elektroenergetycznych, który przekłada się na dużą liczbę odmów przyłączania nowych źródeł odnawialnych albo konieczność ich czasowego wyłączania. Ekspert wskazuje, że to dwa najważniejsze zadania dla nowego rządu, który na czerwiec br. zapowiedział już liberalizację tzw. ustawy wiatrakowej.

Edukacja

Polacy mało wiedzą o instytucji rodzicielstwa zastępczego. Dwie trzecie społeczeństwa nigdy nie spotkało się z tym pojęciem

Aż 64 proc. Polaków nigdy nie spotkało się z pojęciem rodzicielstwa zastępczego zawodowego – wynika z badania przeprowadzonego w marcu br. na zlecenie Fundacji Happy Kids. Najliczniejszą grupą, która nie zna tego pojęcia, stanowią respondenci między 18. a 22. rokiem życia. Co 10. badany nie wie, jaka jest różnica między rodzicem zastępczym a rodzicem adopcyjnym. Zdaniem ekspertów brak świadomości ma konsekwencje dla rozwoju instytucji pieczy zastępczej w Polsce.

IT i technologie

Nowy ośrodek w Krakowie będzie wspierać innowacje dla NATO. Połączy start-upy i naukowców z sektorem obronności

Połączenie najzdolniejszych naukowców oraz technologicznych start-upów z firmami z sektora obronnego i wojskowego – to główny cel akceleratora, który powstaje w Krakowie. Będzie on należał do natowskiej sieci DIANA, która z założenia ma służyć rozwojowi technologii służących zarówno w obronności, jak i na rynku cywilnym w krajach sojuszniczych NATO. Eksperci liczą na rozwiązania wykorzystujące m.in. sztuczną inteligencję, drony czy technologie kwantowe. Dla sektora to szansa na pozyskanie innowacji na skalę światową, a dla start-upów szansa na wyjście na zagraniczne rynki i pozyskanie środków na globalny rozwój.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.