Komunikaty PR

Luki w Amazon Web Service S3 mogły doprowadzić do tragedii

2020-06-18  |  01:00
Biuro prasowe

Według vpnMentor błędy wystąpiły w trzech kontenerach Amazon Web Service (AWS) S3, w których łącznie znajdowało się 20 milionów plików, zajmujących przestrzeń dyskową 845 GB. Dziurawe foldery zawierały wrażliwe informacje z kont użytkowników, w tym: dane osobowe, zdjęcia, zapisy prywatnych chatów, wiadomości głosowe i nagrania audio, a także dowody transakcji finansowych.

Ponadto źle skonfigurowane bazy danych pozwalały uzyskać łatwy dostęp do uprawnień administratora oraz haseł. Wśród zagrożonych platform randkowych znalazły się serwisy - 3somes, CougarD, Xpal, SugarD, GHunt i wiele innych.

 

Przedstawiciele vpnMentor przyznają, iż ze względów etycznych nie przeglądali ani nie pobierali plików pochodzących z wymienionych witryn. Tym samym trudno jest wyliczyć ilu osób bezpieczeństwo zostało zagrożone. Niemniej  szacują, że było ich co najmniej 100 tysięcy, aczkolwiek nie wykluczają, że hakerzy mogli dotrzeć nawet do miliona osób. vpnMentor oprócz tego, że poinformował programistów o błędach, zasugerował też w jaki sposób zabezpieczyć system.

 

  • Tego typu wycieki danych mogą być katastrofalne w skutkach. Warto w tym miejscu przypomnieć historię sprzed pięciu lat, kiedy wyparowały wrażliwe informacje  z serwisu AshleyMadison. Życie wielu ludzi legło w gruzach z dnia na dzień, a niektóre osoby popełniły samobójstwa. Hakerzy mający dostęp do poufnych danych pochodzących z serwisów randkowych, mogą zastraszać i szantażować swoje ofiary. Doświadczeni cyberprzestępcy prowadzą w ten sposób bardzo dochodowy biznes. Nikt przecież nie chce, aby jego tajemnice czy też zdrady małżeńskie wyszły na światło dzienne. - mówi Mariusz Politowicz z firmy Marken dystrybutora rozwiązań Bitdefender w Polsce

 

Wiele wskazuje na to, że liczba ataków wymierzonych w platformy randkowe online będzie w najbliższej przyszłość rosnąć. Z jednej strony przyciągają one coraz więcej użytkowników, zaś z drugiej, przestępcy chcący czerpać wysokie  profity z szantażu mogą złamać stosunkowo niewiele osób.

 

Źródło: bitdefender.pl, marken.com.pl

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Jak nowe technologie i AI kształtują przyszłość biznesu Biuro prasowe
2024-09-27 | 10:00

Jak nowe technologie i AI kształtują przyszłość biznesu

W erze dynamicznych zmian technologicznych, sztuczna inteligencja (AI) i nowe technologie zmieniają oblicze finansów. W ubiegłym tygodniu, podczas wydarzenia "Future of Finance
IT i technologie 2024 rokiem integracji sztucznej inteligencji według raportu UiPath
2024-09-26 | 16:00

2024 rokiem integracji sztucznej inteligencji według raportu UiPath

Coroczne badanie UiPath wykazało, że specjaliści ds. automatyzacji aktywnie integrują sztuczną inteligencję w swojej pracy, ponieważ branża automatyzacji oprogramowania nadal się
IT i technologie Nowe badania Salesforce: jest 5 typów osobowości z różnym podejściem do AI
2024-09-26 | 10:42

Nowe badania Salesforce: jest 5 typów osobowości z różnym podejściem do AI

Nowe badanie Slack Workforce Lab sprawdziło, co motywuje pracowników do korzystania ze sztucznej inteligencji i co sądzą oni o używaniu jej w pracy. Dzięki pogłębionym wywiadom i

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

Do 2050 roku lotnictwo ma być zeroemisyjne. Do osiągnięcia tego celu konieczna jest wymiana floty i przejście na ekologiczne paliwa

Lotnictwo odpowiada za ok. 4 proc. całkowitej emisji gazów cieplarnianych w UE. Międzynarodowa Organizacja Lotnictwa Cywilnego (ICAO) prognozowała, że wraz z dynamicznym wzrostem ruchu lotniczego do 2050 roku emisje z lotnictwa mogą się potroić w porównaniu z 2015 rokiem. Dlatego dwa lata temu wszystkie państwa członkowskie tej organizacji przyjęły zobowiązanie, by w ciągu kolejnych 25 lat dążyć do zeroemisyjności. Eksperci oceniają, że do tego konieczne są co najmniej dwa warunki – przejście na ekologiczne paliwa lotnicze i modernizacja floty.

Prawo

Rośnie liczba wynalazków wykorzystujących sztuczną inteligencję. Za rozwojem technologii nie nadążają przepisy

W ciągu ostatnich 10 lat liczba patentów związanych z generatywną sztuczną inteligencją wzrosła z 733 w 2014 roku do ponad 14 tys. w 2023 roku – wynika z raportu Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO). Łącznie w ciągu dekady przyznano niemal 54,5 tys. patentów dla tego typu wynalazków. Nie wszystkie kwestie związane z prawem własności intelektualnej, prawem autorskim, wykorzystaniem gen AI są uregulowane. – Potrzeba jeszcze trochę czasu, żeby znalazły się odpowiednie rozwiązania prawne, które pozwolą na ochronę rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję – ocenia Dorota Rzążewska, prezeska Polskiej Izby Rzeczników Patentowych.

DlaWas.info

Edukacja

MNiSW wspiera programy badawcze dotyczące żywienia. W planach jest też popularyzacja zdrowej diety

Resort nauki współfinansuje programy, które mają odpowiedzieć na wyzwania związane ze zdrowiem uczniów. Ruszyła właśnie kolejna edycja programu JEŻ – Junior-Edu-Żywienie, w którym rodzice i dzieci będą uczestniczyć w badaniu dotyczącym marnowania żywności. – Innym ważnym i nowatorskim komponentem jest program telewizyjny, który będzie popularyzował zdrowe żywienie – zapowiada Maciej Gdula, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. Jak podkreśla, to przykład na to, jak wykorzystywać w praktyce wyniki badań naukowych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.