Maszt pomiarowy farmy wiatrowej w Wyczechowie został zniszczony.
Zawalił się ponad 100-metrowy maszt pomiarowy dla projektu farmy wiatrowej w Wyczechowie w gminie Somonino na Kaszubach. Prawdopodobnie konstrukcja została zniszczona w wyniku sabotażu. Szkoda w zniszczeniu masztu oraz upraw Ecofarm szacowana jest na ponad ½ miliona złotych.
- Jesteśmy zszokowani tym przestępstwem, które zgłosiliśmy niezwłocznie policji, pozostawiając sprawę stosownym organom. Mamy nadzieję, że lokalna społeczność pomoże policji w wykryciu sprawców. Przyjęliśmy z ogromną ulgą informację, że to wydarzenie nie spowodowało żadnych obrażeń, ani ofiar w ludziach. Zdecydowanie potępiamy takie działania, gdyż mogły zagrozić życiu i zdrowiu mieszkańców, a ponadto spowodowały ogromne straty – materialne i niematerialne – dla wszystkich zaangażowanych stron – wyjaśnia Peter Taero Nielsen, pełnomocnik Fundacji Polskiej Farmy Ekologicznej „Ecofarm”.
- Naszą intencją jest realizacja projektu farmy wiatrowej w partnerstwie z deweloperem „Nowa Energia Wyczechowo Sp. z o.o.”, z lokalnymi władzami i tutejszą społecznością. Inspirując się praktykami stosowanymi w Skandynawii, jesteśmy przekonani, że można ten projekt zrealizować w sposób akceptowalny dla wszystkich stron zaangażowanych w dialog - tłumaczy Peter Taero Nielsen.
Inwestycja ma przyczynić się do ograniczenia śladu węglowego produkcji energii elektrycznej w północnej Polsce. Ponadto, przewiduje się, że zrealizowany i uruchomiony projekt farmy wiatrowej przyniesie około 800 000 złotych w formie podatków dla gminy.

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

BCC: Energetyka, podsumowanie roku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Państwowa Agencja Atomistyki przygotowuje się do nadzoru nad pierwszą polską elektrownią jądrową. Kluczową kwestią jest bezpieczeństwo
Trwają przygotowania do budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej na Pomorzu. Zgodnie z harmonogramem przedstawianym przez rząd fizyczna budowa ma ruszyć w 2028 roku, a początek eksploatacji pierwszego bloku planuje się na 2036 rok. Również Państwowa Agencja Atomistyki przygotowuje się do realizacji zadań związanych z dozorem nad budową, rozruchem i eksploatacją nowej jednostki. Kluczowe są kwestie związane z bezpieczeństwem jądrowym i ochroną radiologiczną obiektu.
Ochrona środowiska
K. Wyszkowski: Porozumienie paryskie to duże osiągnięcie. Odwrót USA tego nie zmieni

Z danych Climate Action Tracker wynika, że do końca lutego br. tylko 18 państw sygnatariuszy porozumienia paryskiego zaktualizowało swoje plany realizacji celów klimatycznych do 2035 roku. Chociaż walka z rosnącymi emisjami CO2 nie postępuje w takim tempie, jakie jest wymagane, to samo porozumienie klimatyczne z Paryża należy uznać za osiągnięcie, które przyniesie efekty. Zdaniem Kamila Wyszkowskiego z UN GCNP nie powinno tego zmienić nawet wycofanie się z niego Stanów Zjednoczonych.
Ochrona środowiska
Konkurs NCBR i Orlenu ma wesprzeć najciekawsze rozwiązania dla przemysłu rafineryjno-petrochemicznego. Na ich rozwój trafi blisko 200 mln zł

Niemal 200 mln zł trafi na realizację innowacyjnych projektów dla przemysłu rafineryjno-petrochemicznego. NCBR i Orlen w ramach konkursu NEON III chcą znaleźć partnerów wśród instytucji naukowych i technologicznych do działania w trzech obszarach: dekarbonizacji, cyfryzacji i gospodarki obiegu zamkniętego. Nabór wniosków potrwa do 30 czerwca br.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.