Komunikaty PR

Mechaniczne zwalczanie szkodników roślin i ślimaków zamiast pestycydów

2021-05-28  |  13:55
Biuro prasowe

Stosowanie ekologicznych i naturalnych metod zwalczania szkodników roślin pozwala uniknąć wszystkich skutków ubocznych, które powodują pestycydy. Są nimi m.in.  oddziaływanie mutagenne, kancerogenne i neurotoksyczne oraz niszczenie organizmów pożytecznych w lasach, ogrodach i uprawach rolnych.

 

Czy możliwe jest mechaniczne zwalczanie szkodników roślin?

 

Sposobem na likwidację szkodników roślin i żerujących na uprawach ślimaków jest stosowanie w produkcji rolnej naturalnych minerałów. Minerały skalne są przyszłością rolnictwa. Dlaczego? Przykładem jest Eco-plon Volcanic Minerals, czyli kompozycja minerałów wulkanicznych, która w naturalny sposób zwalcza mszyce, gąsienice, chrząszcze, mączlika szklarniowego i warzywnego, przędziorki, stonkę ziemniaczaną, pędraki i nicienie i inne. A co najważniejsze przy najbliższym deszczu lub podlewaniu produkt spłynie z roślin i użyźni glebę. W ten sposób chroni również uprawy przed żerującymi na nich ślimakami.

 

Szkodniki i pożyteczne owady

Owady i ich postacie larwalne oddychają przez system rozgałęzionych tchawek, do których powietrze dostaje się przez przetchlinki – otwory umieszczone na tułowiu i odwłoku. Po opyleniu roślin, na których żerują, części mikronowe środka zatykają przetchlinki w wyniku czego owady i ich larwy giną. Środek nie działa na osłonkę chitynową jaj. Znając gatunek szkodników żerujących na roślinach i ich okres wylęgania, opylanie należy powtórzyć.

Chroniąc pożyteczne owady np. pszczoły – należy opylanie stosować w godzinach porannych przed wylotem pszczół lub po zachodzie słońca, kiedy powróciły już do uli lub swoich gniazd. Gleba nawożona kompozycją minerałów wulkanicznych stwarza ochronę korzenia przed atakowaniem i niszczeniem przez różnego rodzaju pędraki czy postacie larwalne owadów żyjących w glebie.

I ślimaki

W przypadku ślimaków – mimo że są to części mikronowe kompozycji minerałów wulkanicznych to rozpylone, tworzą powierzchnię zarówno na roślinie, jak i na glebie zbyt ostrą dla stopy ślimaków - po prostu uciekają i nie wchodzą na ten obszar.

W ramach projektu były robione doświadczenia na grządkach kapusty. Na działce, gdzie była stosowana kompozycja minerałów wulkanicznych ślimaki nie wchodziły i nie żerowały. A na działce, gdzie stosowano inne nawozy – ślimaki swobodnie wchodziły i żerowały.

Dlaczego kompozycja minerałów wulkanicznych?

Części mikronowe nawozu są zbyt ostre dla przewodu pokarmowego larw owadów, przez co kaleczą go, w ten sposób je niszcząc. Części mikronowe kompozycji minerałów wulkanicznych, w postaci pylistej posiadają na swojej powierzchni ładunki elektryczne ujemne. Natomiast bakterie, wirusy, grzyby i metale ciężkie znajdujące się w glebie posiadają ładunki elektryczne dodatnie. W wyniku takiej sytuacji części mikronowe kompozycji minerałów wulkanicznych przyciągają i pochłaniają negatywne bakterie gnilne, wirusy, grzyby, metale ciężkie. W ten sposób mikroorganizmy o działaniu negatywnym dla gleby i korzenia roślin są neutralizowane.

W takich warunkach pozytywne mikroorganizmy mają możliwość kontrolowania procesów gnilnych w glebie. Po okresie jednego roku zaobserwowano mniejszą zawartość metali ciężkich w glebie (o 25- 30% zmniejszyły się wartości arsenu, ołowiu, kadmu, rtęci), mniejszą zawartość patogenów chorobotwórczych, żyjących w glebie (o 20-40% mniej). Rośliny były dorodne, a ich wzrost i rozwój przebiegał w prawidłowy sposób. Dlatego, że kompozycje minerałów zawierają zbawienny dla roślin krzem.

 

Jakie są jeszcze zalety?

Kompozycja minerałów wulkanicznych jest nietoksyczna, przyjazna dla środowiska, ekologiczna. Część środka, który opadnie po opyleniu stanowi nawóz i użyźnia glebę. Eco-Plon Volcanic Minerals jest produktem naturalnym, więc nie wymaga okresów karencji. Oznacza to, że po opłukaniu warzyw lub owoców z pyłu nadają się one do spożycia.

W przypadku rozpylania na większe powierzchnie powinno się stosować maski z gazy lub włókniny w celu ochrony układu oddechowego przed drobinami pyłu oraz okulary chroniące oczy przed podrażnieniem błon śluzowych pyłami. Dawkowanie wynosi 1 tonę na hektar.

Autorem artykułu jest Genowefa Laskowska, autor wynalazku Eco-Plon Volcanic Minerals.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Rolnictwo XXV jubileuszowa edycja Wystawy AGRO SHOW Biuro prasowe
2024-09-26 | 12:52

XXV jubileuszowa edycja Wystawy AGRO SHOW

XXV jubileuszowa edycja Wystawy AGRO SHOW – podsumowanie wystawy Tegoroczna XXV jubileuszowa edycja Międzynarodowej Wystawy Rolniczej AGRO SHOW odbyła się w dniach 20-22 września na
Rolnictwo Badania: Jak kupują rolnicy? Mniej ufni i bardziej patriotyczni
2024-09-24 | 10:30

Badania: Jak kupują rolnicy? Mniej ufni i bardziej patriotyczni

Dobre, bo polskie – nie wydaje się w przypadku rolników tylko marketingowym sloganem. Tylko dla co dziewiątego z nich pochodzenie produktów nie ma znaczenia – wynika z
Rolnictwo Nawet 2 miliardy pomidorów trafi do fabryki Kraft Heinz w Pudliszkach
2024-09-06 | 13:05

Nawet 2 miliardy pomidorów trafi do fabryki Kraft Heinz w Pudliszkach

Trwają właśnie zbiory tegorocznych pomidorów. W Pudliszkach i okolicach około 150 lokalnych gospodarzy przystąpiło do prac na polach. Mimo trudnych warunków pogodowych,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

Do 2050 roku lotnictwo ma być zeroemisyjne. Do osiągnięcia tego celu konieczna jest wymiana floty i przejście na ekologiczne paliwa

Lotnictwo odpowiada za ok. 4 proc. całkowitej emisji gazów cieplarnianych w UE. Międzynarodowa Organizacja Lotnictwa Cywilnego (ICAO) prognozowała, że wraz z dynamicznym wzrostem ruchu lotniczego do 2050 roku emisje z lotnictwa mogą się potroić w porównaniu z 2015 rokiem. Dlatego dwa lata temu wszystkie państwa członkowskie tej organizacji przyjęły zobowiązanie, by w ciągu kolejnych 25 lat dążyć do zeroemisyjności. Eksperci oceniają, że do tego konieczne są co najmniej dwa warunki – przejście na ekologiczne paliwa lotnicze i modernizacja floty.

Prawo

Rośnie liczba wynalazków wykorzystujących sztuczną inteligencję. Za rozwojem technologii nie nadążają przepisy

W ciągu ostatnich 10 lat liczba patentów związanych z generatywną sztuczną inteligencją wzrosła z 733 w 2014 roku do ponad 14 tys. w 2023 roku – wynika z raportu Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO). Łącznie w ciągu dekady przyznano niemal 54,5 tys. patentów dla tego typu wynalazków. Nie wszystkie kwestie związane z prawem własności intelektualnej, prawem autorskim, wykorzystaniem gen AI są uregulowane. – Potrzeba jeszcze trochę czasu, żeby znalazły się odpowiednie rozwiązania prawne, które pozwolą na ochronę rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję – ocenia Dorota Rzążewska, prezeska Polskiej Izby Rzeczników Patentowych.

DlaWas.info

Edukacja

MNiSW wspiera programy badawcze dotyczące żywienia. W planach jest też popularyzacja zdrowej diety

Resort nauki współfinansuje programy, które mają odpowiedzieć na wyzwania związane ze zdrowiem uczniów. Ruszyła właśnie kolejna edycja programu JEŻ – Junior-Edu-Żywienie, w którym rodzice i dzieci będą uczestniczyć w badaniu dotyczącym marnowania żywności. – Innym ważnym i nowatorskim komponentem jest program telewizyjny, który będzie popularyzował zdrowe żywienie – zapowiada Maciej Gdula, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. Jak podkreśla, to przykład na to, jak wykorzystywać w praktyce wyniki badań naukowych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.