Komunikaty PR

Międzynarodowy raport na rzecz wzmocnienia przedsiębiorczości społecznej

2021-01-29  |  19:15
Biuro prasowe
Kontakt

IPED
Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym

Trębacka 4
00-074 Warszawa
iped|kig.pl| |iped|kig.pl
+48 22 630 98 01
www.iped.pl

Partnerstwo z ambitnymi celami

Zgodnie ze zdaniem Komisji Europejskiej przedsiębiorstwa społeczne (PS) w unikalny sposób łączą społeczny cel z duchem przedsiębiorczości i dobrem wspólnym. Przedsiębiorstwa te stały się preferowaną drogą do stawienia czoła wysokiemu bezrobociu w Europie, ponieważ to właśnie takie podmioty w pełni odpowiadają na ważne potrzeby społeczne. Borykają się one jednak z szeregiem problemów m.in. zawiłym ustawodawstwem, zarówno na poziomie krajowym jak i europejskim, a przez to - utrudnionym dostęp do rynku oraz brakiem odpowiedniego przeszkolenia i współpracy pomiędzy zainteresowanymi stronami z różnych regionów/krajów. W oparciu o powyższe fakty 6 organizacji zawiązało konsorcjum w celu utworzenia Europejskiej Sieci Ekonomii Społecznej (ESEN), której zadaniem będzie stanie się katalizatorem dla szybko rozwijającego się ruchu PS w UE, zapewniając im zasoby potrzebne do odniesienia sukcesu, jednocześnie wspierając i rozwijając ideę przedsiębiorczości społecznej. Partnerstwo oficjalnie pod koniec 2019 roku rozpoczęło realizację projektu. Instytucje reprezentują: Polskę, Grecję, Cypr, Włochy i Wielką Brytanię.

Podstawowym celem projektu ESEN jest wsparcie rozwoju przedsiębiorstw społecznych w Europie, poprzez dzielenie się wiedzą oraz przygotowanie wysokiej jakości szkoleń. Szczegółowe cele to:

  • Pomoc w budowaniu i wspieraniu istniejących sieci przedsiębiorstw społecznych oraz zwiększaniu interakcji między nimi,
  • Podnoszenie świadomości na temat przedsiębiorczości społecznej jako sposobu tworzenia miejsc pracy, zmniejszania ubóstwa i przyczyniania się do tworzenia lepszego świata,
  • Promowanie istniejących przedsiębiorstw społecznych w ramach ruchu ekonomii społecznej,
  • Szerzenie informacji i wiedzy na temat przedsiębiorstw społecznych, m.in. poprzez stworzenie internetowego Centrum Wiedzy ESEN.

Pierwszy z rezultatów osiągnięty!

Pierwszym zaplanowanym i zrealizowanym już działaniem było stworzenie międzynarodowego raportu, który zawiera zestaw zaleceń dotyczących wzmacniania przedsiębiorczości społecznej oraz aspekty odnoszące się do podnoszenia jakości i sprostania współczesnym oczekiwaniom w zakresie szkoleń, otrzymywanego wsparcia, wymiany dobrych praktyk i tworzenia sieci w sektorze ekonomii społecznej. Jest to dokument, który może okazać się interesującym źródłem wiedzy dla wszystkich osób zainteresowanych tematyką ekonomii społecznej.

Międzynarodowy raport opiera się na kompleksowej analizie pięciu raportów krajowych, które opracowano dzięki przeprowadzonym w krajach partnerskich badaniom źródłowym oraz terenowym. Głównym celem było poznanie potrzeb szkoleniowych i edukacyjnych przedsiębiorstw społecznych. Aby możliwe było wyłonienie zaleceń i wniosków płynących z 5 różnorodnych pod względem treści raportów dokonano porównania następujących kwestii:

  • Krajowych i europejskich ram prawnych, polityk i strategii dotyczących ekonomii społecznej i przedsiębiorczości społecznej;
  • Kluczowych interesariuszy wspierających przedsiębiorczość społeczną;
  • Dobrych praktyk z krajów partnerskich (łącznie 25);
  • Potrzeb szkoleniowych i edukacyjnych PS, zidentyfikowanych poprzez przeprowadzenie 135 ankiet.

Zapraszamy do lektury podsumowania przeprowadzonych badań: https://esen.ios.edu.pl/pl/#IntellectualOutputs

Cały raport dostępny jest w języku angielskim: https://esen.ios.edu.pl/images/ESEN_Transnational_Report.pdf


Dobre praktyki przedsiębiorstw społecznych

Do celów raportu wybrano i zaprezentowano 25 dobrych praktyk (po 5 z każdego kraju) w zakresie przedsiębiorczości społecznej. Ukazanie prężnie rozwijających się PS o stabilnej pozycji na rynku ma na celu wskazanie drogi do sukcesu organizacjom potrzebującym jeszcze wsparcia oraz zainspirowanie osób zainteresowanych założeniem w przyszłości takiego przedsiębiorstwa. Historie sukcesu zostały zidentyfikowane na podstawie ściśle określonego zestawu kryteriów: skuteczność, wydajność, planowanie, monitorowanie i ocena, wszechstronność, innowacyjność, etyka, przedsiębiorczość i dojrzałość.

Dobre praktyki z Polski prezentowały działalność Firmy Społecznej „Siedlisko”, firmy Leżę i Pracuję, Spółdzielni Socjalnej „PANATO”, Kuchni Konfliktu oraz Przedsiębiorstwa Społecznego „Pracownia Rzeczy Różnych SYNAPSIS”.

Zbiór dobrych praktyk dostępny jest w języku angielskim: https://esen.ios.edu.pl/images/ESEN_Good_practices.pdf


Już wkrótce bezpłatny program szkoleniowy, platforma internetowa oraz międzynarodowa sieć

Dzięki powyższym wynikom badań już wkrótce opracowane zostaną specjalne programy szkoleniowe. Udział w projekcie będzie całkowicie bezpłatny, na czym niewątpliwie skorzystają przedsiębiorstwa społeczne oraz wszyscy zainteresowani tematyką ekonomii społecznej.

Założeniem projektu jest również udostępnienie specjalnej platformy e-learningowej, za pomocą której przedsiębiorstwa będą mogły poszerzać swoją wiedzę.

Ostatnim planowanym rezultatem będzie Sieć Wiedzy ESEN – wirtualne miejsce skupiające przedsiębiorców społecznych, organizacje gospodarki społecznej, moderatorów, mentorów, trenerów i studentów.

Zachęcamy do obserwowania strony projektu oraz naszych mediów społecznościowych: https://esen.ios.edu.pl/pl/. 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Gospodarka Sukces z przeszkodami: Blisko 1/3 polskich przedsiębiorczyń zmaga się z koniecznością udowadniania swojej wartości w biznesie Biuro prasowe
2025-03-27 | 10:00

Sukces z przeszkodami: Blisko 1/3 polskich przedsiębiorczyń zmaga się z koniecznością udowadniania swojej wartości w biznesie

Godzenie rozwoju zawodowego z życiem rodzinnym, argumentowanie swojej wartości oraz dowodzenie słuszności swoich pomysłów – to zaledwie kilka wyzwań, na jakie
Gospodarka Czarna Lista Barier: postulaty deregulacyjne Konfederacji Lewiatan
2025-03-24 | 15:50

Czarna Lista Barier: postulaty deregulacyjne Konfederacji Lewiatan

Prawie 300 postulatów deregulacyjnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, a dotyczących m.in podatków, zatrudnienia, cyfryzacji czy energetyki
Gospodarka BCC: budżet, inwestycje, podatki
2024-12-30 | 08:00

BCC: budżet, inwestycje, podatki

Polska gospodarka w ostatnich latach rozwija się w sposób dynamiczny, jednak nie bez wyzwań. Tempo wzrostu, chociaż nieco słabsze od oczekiwań z początku roku 2024 było solidne, a w

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Przed Europą wiele lat zwiększonych wydatków na zbrojenia. To obciąży krajowe budżety

– Bezpieczeństwo militarne trzeba finansować bezpiecznie, uwzględniając bezpieczeństwo finansów publicznych, bezpieczeństwo ekonomiczne – mówi dr Sławomir Dudek, prezes Instytutu Finansów Publicznych. Proponowane przez KE poluzowanie reguły fiskalnej pozwalającej na mocniejsze zadłużanie się rządów to zdaniem ekonomistów krok we właściwym kierunku, ale skuteczny na krótką metę. W dłuższej perspektywie konieczne jest wspólne unijne finansowanie, np. w ramach nowego budżetu UE, i wspólne programy zbrojeniowe, a także szukanie kapitału na rynkach finansowych.

Prawo

Duże projekty fotowoltaiczne w Polsce mocno spowolnione. Największymi problemami nadmierna biurokracja i chaos interpretacyjny

Długotrwałe procedury, nadmierna biurokracja i często niejednoznaczne interpretacje przepisów hamują rozwój fotowoltaiki w Polsce – wynika z raportu Polskiego Stowarzyszenia Fotowoltaiki. Inwestorzy wskazują uzyskanie warunków przyłączenia jako najbardziej problematyczny etap procesu inwestycyjnego. Barierą jest też skala wydanych odmów przyłączenia do sieci, co odstrasza inwestorów. Zmiany są konieczne, zwłaszcza w kontekście dyrektywy RED III, która wskazuje na konieczność przyspieszenia, uproszczenia i ujednolicenia procedur administracyjnych dla inwestycji w OZE.

Konsument

Czterech na 10 Polaków miało do czynienia z deepfake’ami. Cyberprzęstępcy coraz skuteczniej wykorzystują manipulowane treści

Deepfaki, czyli wygenerowane bądź też zmanipulowane przez sztuczną inteligencję zdjęcia, dźwięki lub treści wideo, to jedna z najbardziej kontrowersyjnych technologii naszych czasów. Do jej tworzenia wykorzystywane są zaawansowane algorytmy AI, dlatego użytkownikom coraz trudniej jest odróżnić treści rzeczywiste od fałszywych. Z raportu „Dezinformacja oczami Polaków 2024” wynika, że cztery na 10 badanych osób miało do czynienia z takimi treściami. To o tyle istotne, że deepfaki bywają wykorzystywane do manipulacji, szantażu, niszczenia reputacji, oszustw i wyłudzeń finansowych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.