Mieszkania ograniczające emisję CO2. Z czego powstają?
PR Expert
Przestrzenna 48/3
50-533 Wrocław
akondratowicz|prexpert.com.pl| |akondratowicz|prexpert.com.pl
+48 502 332 358
www.prexpert.com.pl
To będą budynki o zmniejszonym śladzie węglowym. Jak? Dzięki niskoemisyjnemu betonowi. Mieszkania, które ograniczają emisję CO2 do atmosfery buduje Bouygues Immobilier Polska. Premierowym projektem, w którym wdrożone zostanie to innowacyjne rozwiązanie, jest warszawska inwestycja Aparté Mokotów.
Za blisko 40 proc. emisji CO2 do atmosfery odpowiada budownictwo, z tego 10 proc. to materiały budowlane.
Co więcej, wg szacunków do 2050 roku aż 70 proc. ludności całego świata przeniesie się do miast. Inwestycji przybędzie, a deweloperzy staną przed wyzwaniem – jak budować, aby sprostać wymaganiom rynku i jednocześnie ograniczać emisję CO2? Dlatego obecnie kluczowe jest wykorzystywanie innowacyjnych materiałów, które wpływają na zmniejszenie śladu węglowego budynku, zarówno w czasie budowy, jak i później.
Bouygues Immobilier Polska, jako jeden z pierwszych deweloperów w kraju, odpowiada na to wyzwanie i w Warszawie stawia Aparté Mokotów – mieszkania, do budowy których wykorzystuje niskoemisyjny beton. ECOPact emituje do 50 proc. mniej CO2 w stosunku do standardowego betonu towarowego. Jest to możliwe dzięki optymalizacji receptury, procesu produkcyjnego oraz użyciu materiałów naturalnego pochodzenia, posiadających najniższy ślad węglowy. Dodatkową zaletą jest również lokalna produkcja, rodzime surowce i transport na krótkich dystansach.
– Chcemy budować jeszcze bardziej ekologicznie, dlatego postanowiliśmy skorzystać ze sprawdzonego w Europie, ale jeszcze mało popularnego w Polsce betonu niskoemisyjnego. To nasz realny krok w kierunku budownictwa bardziej zrównoważonego – mówi Pierre-Vincent Pasquet, dyrektor generalny Bouygues Immobilier Polska.
Podczas budowy Aparté Mokotów zostanie użyte ponad 6,5 tys. mkw. niskoemisyjnego betonu ECOPact. Dzięki temu ślad węglowy konstrukcji budynku zostanie zredukowany o 31 proc., czyli o ponad 533 tys. kilogramów CO2. Dla porównania, taką ilość dwutlenku węgla emituje średnio 276 samochodów z silnikiem diesla przez cały rok jazdy.
– Nasz beton to atut nie tylko dla deweloperów, którzy chcą budować bardziej ekologicznie i przyjaźniej dla środowiska, ale także dla ludzi zwracających coraz większą uwagę na to, jak i gdzie mieszkają. Biorąc pod uwagę sytuację, nie mamy innego wyjścia niż tworzyć infrastrukturę używając innowacyjnych, zrównoważonych materiałów. Tego wymaga od nas środowisko i mieszkańcy – podkreśla Xavier Guesnu, prezes Lafarge w Polsce, producenta innowacyjnych i zrównoważonych rozwiązań budowlanych. Lafarge (Grupa Holcim) to pierwsza firma w Polsce, która wprowadziła niskoemisyjny beton na polski rynek i zainteresowała nim deweloperów.
Poznaj mieszkania z ekologicznego betonu
Niskoemisyjny beton to jedno z wielu ekologicznych rozwiązań zastosowanych w inwestycji Bouygues Immobilier Polska na Mokotowie. Nawierzchnia dachów Aparté zostanie pokryta jasnym żwirem, aby zabezpieczyć budynki przed zbytnim nagrzewaniem latem i zwiększyć trwałości izolacji wodoszczelnej. W inwestycji zostaną zamontowane panele fotowoltaiczne służące do zasilania części wspólnych. Woda potrzebna do podlewania trawy i roślin w częściach wspólnych będzie pozyskiwana z systemu retencji. Mieszkańcy Aparté Mokotów skorzystają z zielonego patio z rodzimymi gatunkami roślin i budkami lęgowymi dla ptaków oraz domkami dla owadów pożytecznych.
Aparté Mokotów to trzy 3-piętrowe budynki, w których znajdą się 92 mieszkania z balkonami i dużymi ogródkami. Budowa zakończy się w III kwartale 2023 roku.

Łotewski producent wysokiej jakości domów prefabrykowanych wchodzi na polski rynek

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Kraje dotknięte powodzią z 2024 roku z dodatkowym wsparciem finansowym. Europosłowie wzywają do budowy w UE lepszego systemu reagowania na kryzysy
W lipcu Parlament Europejski przyjął wniosek o uruchomienie 280,7 mln euro z Funduszu Solidarności UE na wsparcie sześciu krajów dotkniętych niszczycielskimi powodziami w 2024 roku. Polska otrzyma z tego 76 mln euro, a środki mają zostać przeznaczone na naprawę infrastruktury czy miejsc dziedzictwa kulturowego. Nastroje polskich europosłów związane z funduszem są podzielone m.in. w kwestii tempa unijnej interwencji oraz związanej z nią biurokracji. Ich zdaniem w UE potrzebny jest lepszy system reagowania na sytuacje kryzysowe.
Handel
Nestlé w Polsce podsumowuje wpływ na krajową gospodarkę. Firma wygenerowała 0,6 proc. polskiego PKB [DEPESZA]

Działalność Nestlé w Polsce wsparła utrzymanie 45,2 tys. miejsc pracy i wygenerowała 20,1 mld zł wartości dodanej dla krajowej gospodarki. Firma przyczyniła się do zasilenia budżetu państwa kwotą 1,7 mld zł – wynika z „Raportu Wpływu Nestlé” w Polsce przygotowanego przez PwC na podstawie danych za 2023 rok.
Polityka
M. Kobosko: Surowce dziś rządzą światem i zdecydują o tym, kto wygra w XXI wieku. Zasoby Grenlandii w centrum zainteresowania

Duńska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej rozpoczęła się 1 lipca pod hasłem „Silna Europa w zmieniającym się świecie”. Według zapowiedzi ma się ona skupiać m.in. na bezpieczeństwie militarnym i zielonej transformacji. Dla obu tych aspektów istotna jest kwestia niezależności w dostępie do surowców krytycznych. W tym kontekście coraz więcej mówi się o Grenlandii, autonomicznym terytorium zależnym Danii, bogatym w surowce naturalne i pierwiastki ziem rzadkich. Z tego właśnie powodu wyspa znalazła się w polu zainteresowania Donalda Trumpa.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.