Komunikaty PR

Miliony litrów wody codziennie wyciekają z polskich wodociągów

2021-04-15  |  01:00
Biuro prasowe

Woda jest naszym wspólnym dobrem, którego niedostatek z każdym rokiem odczuwamy coraz mocniej. Rozsądne gospodarowanie wodą pitną przez konsumentów to temat, o którym wiele się mówi. To prawda, że znaczenie mają nie tylko nasze codzienne nawyki i tak prozaiczne czynności, jak zakręcanie wody podczas mycia zębów czy naprawa cieknących kranów. Równie ważne jest jednak zapobieganie nieszczelnościom infrastruktur i wynikającym z nich stratom wody podczas jej przesyłu.

Jak wykazał audyt Smartball®, tylko w przypadku 15-kilometrowego odcinka magistrali w Poznaniu, z powodu nieszczelności i wycieków, straty wody wynoszą rocznie aż ok. 750 tys. metrów sześciennych. Taka ilość wody mogłaby wypełnić aż 214 basenów olimpijskich! W warunkach domowych, wyciek można łatwo zlokalizować i naprawić. W przypadku rozbudowanych i wiekowych miejskich sieci wodociągowych, sprawa jest zdecydowanie bardziej skomplikowana. Dlatego niezbędne są audyty oraz skuteczniejsze opomiarowanie sieci, które pozwolą wyeliminować nieszczelności zanim przerodzą się one w awarie.

Rozwój technologii pozwala w znaczący sposób zmniejszyć ilość wody niedochodowej i wykrywać nieszczelności. Dostępne obecnie na rynku rozwiązania umożliwiają detekcję tak niewielkich przepływów, jakie przy zastosowaniu dotychczasowych mierników były niewykrywalne, niemierzone i nierozliczane. Teraz możemy zlokalizować problem spowodowany np. wyciekami po stronie odbiorców wody, awariami rurociągu lub celową kradzieżą. Przykładowo zastosowanie do opomiarowania sieci wodociągowych innowacyjnych, inteligentnych wodomierzy statycznych Cordonel® z nieznanym dotychczas szerokim zakresem pomiarowym R1000, umożliwia rejestrację przecieków już od 12 l/h. Co więcej, stany alarmowe możemy zapamiętać i w przypadku komunikacji stacjonarnej, natychmiast przekazać do centrum dystrybucji dostawcy wody – mówi Piotr Lewandowski, Dyrektor Zarządzający, Sensus Polska (Grupa Xylem).

 

Inwestycje i audyty

Z roku na rok długość sieci wodociągowej rozdzielczej w Polsce rośnie – mamy aktualnie do czynienia z ponad 310 tys. km[1] instalacji, co jednocześnie wiąże się z coraz większymi problemami z diagnostyką rurociągów. Awarie sieci wodociągowych w Polsce zdarzają się coraz częściej, a ich powodem jest przestarzała infrastruktura, która nawet od kilkudziesięciu lat nie była wymieniana. Stan głównych sieci wodociągowych nadal w wielu miastach nie jest dostatecznie kontrolowany, a jeden mały wyciek spowodowany nieszczelnością, może przyczynić się do katastrofalnych strat finansowych.

Jak podaje Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, przez ostatnie 15 lat polskie samorządy zainwestowały w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną ponad 60 mld zł. Środki te pochodziły głównie z dofinansowań unijnych i innych funduszy pomocowych i pozwoliły na m.in. polepszenie parametrów czystości wody przeznaczonej do picia czy zapewnienie nowych, dodatkowych ujęć wody. Fundusze te wsparły również zastosowanie nowoczesnych, innowacyjnych rozwiązań, które pozwoliły rozpocząć transformację jakościową w zarządzaniu wodociągami. Wiele jest przed nami.

Są jednak polskie miasta, jak wspomniany Poznań, który tego typu audyty sieci ma już za sobą. – Innowacyjną, nowoczesną technologią wykorzystywaną obecnie do wykrywania wszelkich nieszczelności, nawet w długich odcinkach sieci, jest Smartball®. Dzięki temu, że tę niewielką “inteligentną piłkę” łatwo można wprowadzić do rurociągu, badania sieci możliwe są w czasie jego użytkowania. Nie generuje to uciążliwości dla odbiorców. Smartball® to metoda przełomowa i bardzo precyzyjna, dlatego audyty przy jej użyciu wykonały już również takie miasta, jak Wrocław, Łodź czy Kraków. Dane uzyskane podczas badań pozwoliły dokładnie zlokalizować miejsce wycieku i rozwiązać problem zanim stanie się poważną usterką – dodaje Łukasz Wójcik,  Dyrektor Segmentu Serwis, Xylem Water Solutions Polska.

Podczas ostatnich upalnych lat, włodarze ponad 300 gmin apelowali o wstrzemięźliwe korzystanie z kranówki i niepodlewanie trawników. W kilku miejscowościach wystąpiły nawet czasowe ograniczenia w dostawach wody, co sprawiło że na ulicach pojawiły się beczkowozy, a woda była racjonowana. Zapobieganie stratom wody „u źródeł” to jeden z pierwszych kroków na rzecz zrównoważonej, korzystnej gospodarki wodnej w Polsce.

 


[1] Dane GUS, 2019 r.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Infrastruktura Sztuka chłodzenia według Danfoss Biuro prasowe
2021-05-05 | 09:00

Sztuka chłodzenia według Danfoss

Danfoss udostępnia serię swoich podcastów przedstawiających zasady, procesy i systemy związane z chłodnictwem. Dedykowane przede wszystkim instalatorom i serwisantom nagrania
Infrastruktura Opis wdrożenia w Danfoss nominowanego do „intralogistycznych Oscarów”
2021-04-15 | 10:08

Opis wdrożenia w Danfoss nominowanego do „intralogistycznych Oscarów”

Jednym z całościowych rozwiązań nominowanych do nagrody IFOY 2021 jest automatyzacyjne wdrożenie duńskiego oddziału STILL w magazynie produkcyjnym firmy Danfoss. Przedstawiamy
Infrastruktura Podpisano umowę na obsługę gdańskiego budynku C200
2021-03-30 | 01:00

Podpisano umowę na obsługę gdańskiego budynku C200

Do obsługi i utrzymania technicznego budynku C200 w Gdańsku wybrana została firma SPIE Building Solutions. Obiekt należący do INOPA S.A. jest efektem rewitalizacji postindustrialnych

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

ZBP: Niekorzystne dla banków rozstrzygnięcia ws. kredytów frankowych oznaczałyby upadek części sektora bankowego. Banki nie byłyby w stanie finansować bieżących potrzeb gospodarki

Dziś Izba Cywilna Sądu Najwyższego w składzie siedmiu sędziów ma się zająć kwestią rozliczeń po ewentualnym unieważnieniu przez sąd umowy kredytu frankowego. Pytania w tym temacie wysłał do SN Rzecznik Finansowy. Z kolei w przyszłym tygodniu izba w pełnym składzie ma wydać uchwałę w sprawie sześciu pytań pierwszej prezes SN również dotyczących frankowiczów. Zarówno kredytobiorcy, jak i banki czekają na rozstrzygnięcie palącego problemu. Według Związku Banków Polskich, choć nie sposób przewidzieć, w którym kierunku ono pójdzie, to jeśli sądzić po wyroku TSUE, stanowisko SN powinno być wyważone i uwzględniać interesy obu stron. To z kolei może przyspieszyć zawieranie ugód.

Transport

Sztuczna inteligencja pomoże zapobiegać wypadkom kolejowym i zwiększy punktualność pociągów. Nad takimi rozwiązaniami pracują polscy inżynierowie

Do wprowadzenia całkowicie autonomicznych pociągów szykują się już zarówno koleje pasażerskie, jak i towarowe. W tej chwili pociągi bez maszynisty funkcjonują tylko na wyodrębnionych liniach, a systemy autonomicznego kierowania są wykorzystywane w metrze m.in. w Paryżu, Sydney czy Szanghaju. Rozwiązania te są rozwijane dzięki sztucznej inteligencji, która dziś wykorzystywana jest na świecie w kolejach dużych prędkości. Chociaż w Polsce są one dopiero na etapie planowania, technologie z zakresu SI są już rozwijane i wdrażane przez polskich przewoźników oraz inżynierów. Wśród korzyści inteligentnych rozwiązań są m.in. większe bezpieczeństwo i zapobieganie awariom, ograniczenie kosztów, większa punktualność pociągów i komfort podróżnych.

Prawo

W 2022 roku zmienią się zasady urlopu rodzicielskiego. Unijne przepisy wymuszą przebudowę Kodeksu pracy

Polska ma czas do sierpnia przyszłego roku, aby wdrożyć zapisy unijnej dyrektywy work–​life balance. Regulacja, która dotyczy równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, wprowadzi ważne zmiany dla rodziców i wymusi przebudowę Kodeksu pracy. Jedną z najważniejszych będzie modyfikacja uprawnień ojców w zakresie korzystania z urlopów rodzicielskich. Ma ona pozwolić kobietom na łatwiejszy powrót do obowiązków zawodowych po urodzeniu dziecka. Wdrożenia unijnego prawa w Polsce będzie pilnować powołana w styczniu przez Fundację Share The Care Rada Programowa, w skład której wchodzą ekonomiści, prawnicy, psycholodzy i socjolodzy, politycy, przedstawiciele biznesu oraz organizacji pozarządowych.

Konsument

Dzieła sztuki ponownie dostępne dla publiczności. Zwiedzający tłumnie wracają do muzeów i galerii [DEPESZA]

Od 4 maja działają już takie instytucje kultury jak muzea i galerie sztuki. Teatry na odmrożenie muszą jeszcze poczekać do końca miesiąca. – Miesiące zamknięcia przekonały nas, że muzeum żyje i wypełnia swoją rolę, gdy odwiedza je publiczność. Bez niej jest tylko pięknym magazynem – mówi Jolanta Hercog z Muzeum Narodowego. Instytucja jest w pełni przygotowana na powrót zwiedzających. W najbliższych tygodniach otworzy dla nich trzy nowe wystawy czasowe, w tym m.in. malarstwa holenderskiego i flamandzkiego. To korporacyjna Kolekcja ERGO Hestii, która z okazji 30-lecia firmy po raz pierwszy zostanie pokazana szerokiej publiczności.