Komunikaty PR

Miniaturowa Elektrownia Scheiblera – łódzka architektura w konkursie LEGO® IDEAS

2020-05-14  |  09:00
Biuro prasowe

Już wkrótce najważniejsza budowla postindustrialnej Łodzi zyska zupełnie nowy wymiar. Teraz będzie można zobaczyć ją także w zminiaturyzowanej wersji. Model Elektrowni Scheiblera
z klocków LEGO® zostanie zgłoszony do konkursu LEGO® IDEAS przez Michała Dudę, zapalonego konstruktora, a po zebraniu odpowiedniej liczby głosów ma szansę trafić do ogólnoświatowej sprzedaży. Miniaturę z klocków będzie można zobaczyć podczas cyklu wirtualnych weekendów w Fuzji – pierwszy już 16 maja (sobota).
W programie cyklicznych wydarzeń online m.in. odsłonięcie modelu, warsztaty z kreatywnego budowania z klocków z Michałem Dudą – autorem projektu, a także wirtualna wycieczka po Elektrowni.

To się składa! – czyli jak powstaje budowla

W ramach rewitalizacji najważniejszej budowli w zapomnianej, postindustrialnej części Łodzi, Echo Investment objęło mecenatem realizację projektu z klocków LEGO® zminiaturyzowanej Elektrowni Scheiblera. Autorem i twórcą modelu jest doktorant Uniwersytetu Łódzkiego - Michał Duda – nie tylko wielki pasjonat klocków, ale także miłośnik Łodzi. Tworzeniem modeli zajmuje się od dzieciństwa, a specjalizuje się głównie w projektowaniu z klocków budynków z rodzinnego miasta. W jego artystycznym portfolio znajduje się już pięć miniatur łódzkiej architektury.
Z klocków powstały min. plac Wolności, nowy dworzec Łódź Fabryczna czy przystanek Piotrkowska Centrum.

Nad projektem budowy z klocków Elektrowni Scheiblera twórca pracuje od września i sam etap koncepcyjny zajął mu już kilkadziesiąt godzin. W projekcie zostały wykorzystane klocki pochodzące z najróżniejszych rejonów świata, m.in. z Węgier, Austrii, Irlandii, Wielkiej Brytanii czy Niemiec. Sam model składa się z blisko 1910 elementów – ta symboliczna liczba oznacza datę powstania Elektrowni, która w tym roku będzie obchodziła swoje 110 urodziny. Koszt wykonania miniatury wyniósł ok. 2300 zł, z czego najdroższy klocek kosztował ok. 30 zł i pochodził ze Stanów Zjednoczonych.

Inspirująca inwestycja

Budowa Elektrowni z klocków to symbol spektakularnej rewitalizacji postindustrialnej części Łodzi. Powstaje tu Fuzja, czyli nowy, pełen energii punkt na mapie Łodzi, który łączy funkcję rozrywkową, mieszkalną, handlową i biurową.

Znajdująca się na terenie dzielnicy legendarna Elektrownia Karola Scheiblera przejdzie kompleksową konserwację i renowację, dzięki czemu stanie się sercem tej części miasta. Powstająca inwestycja będzie otwartą, spełniającą wiele funkcji przestrzenią, gdzie mieszkańcy Łodzi znajdą rozrywkę, kulturę, dobre jedzenie, zieleń, komunikację miejską i handel. Na wyciągnięcie ręki będą takie usługi jak np. car sharing, ścieżki rowerowe, stacje serwisowe dla rowerów, inteligentne punkty odbioru paczek czy ładowarki elektrycznych samochodów. Nie zabraknie także miejsc idealnych na spotkania biznesowe i towarzyskie, parków, restauracji czy klimatycznych kawiarni. Inwestycja będzie swoistym zderzeniem dwóch światów – dawnej, poprzemysłowej Łodzi z nowoczesnym, przepełnionym ekologicznymi rozwiązaniami miejscem.

 

Będzie inspirująco – czyli wirtualne weekendy w Fuzji!

Model łódzkiej Elektrowni z klocków zostanie zgłoszony do programu LEGO® IDEAS, w ramach którego wygrane projekty mają szansę trafić do ogólnoświatowej sprzedaży. Już teraz Echo Investment i Michał Duda zapraszają do wzięcia udziału w cyklu niezwykle inspirujących WIRTUALNYCH WEEKENDÓW. Pierwsze spotkanie online już 16 maja! W programie cyklicznych wydarzeń online wiele atrakcji - na uczestników czeka m.in. odsłonięcie LEGO® Elektrowni, warsztaty z kreatywnego budowania z klocków dla całej rodziny, ciekawe konkursy z nagrodami czy wirtualna wycieczka po Elektrowni z Andrzejem Szkudlarkiem. To będzie także doskonała okazja by dowiedzieć się więcej na temat historii powstania budynku, a także poznać bliżej Michała Dudę, twórcę miniatury Elektrowni z klocków LEGO®. Zapraszamy!

Więcej informacji na temat wydarzenia na Facebooku Fuzji: https://www.facebook.com/FuzjaLodz/

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Wola Gabriela w Warszawie – realizacja przy wykorzystaniu materiałów Dryvit Biuro prasowe
2024-09-27 | 11:00

Wola Gabriela w Warszawie – realizacja przy wykorzystaniu materiałów Dryvit

Warszawa, 27 września 2024 r. – Inwestycję mieszkaniową Wola Gabriela, zrealizowaną przez Sokratesa Development przy ul. Kacpra Karlińskiego 4 na warszawskiej Nowej Woli (Odolanach),
Nieruchomości Ile pieniędzy wydajemy na zakup nowego mieszkania?
2024-09-27 | 11:00

Ile pieniędzy wydajemy na zakup nowego mieszkania?

W największych miastach nowe mieszkania są bardzo drogie, ale to nie tych najtańszych deweloperzy sprzedali w tym roku najwięcej. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili, ile ich klienci
Nieruchomości Posadzki żywiczne Flowcrete LE – rozwiązania do „zielonych” magazynów
2024-09-27 | 10:00

Posadzki żywiczne Flowcrete LE – rozwiązania do „zielonych” magazynów

Według Polskiej Izby Nieruchomości Komercyjnych na koniec czerwca 2024 roku rynek nowoczesnych powierzchni magazynowo-przemysłowych w Polsce wynosił ponad 33,5 miliona m kw. Jednocześnie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

Do 2050 roku lotnictwo ma być zeroemisyjne. Do osiągnięcia tego celu konieczna jest wymiana floty i przejście na ekologiczne paliwa

Lotnictwo odpowiada za ok. 4 proc. całkowitej emisji gazów cieplarnianych w UE. Międzynarodowa Organizacja Lotnictwa Cywilnego (ICAO) prognozowała, że wraz z dynamicznym wzrostem ruchu lotniczego do 2050 roku emisje z lotnictwa mogą się potroić w porównaniu z 2015 rokiem. Dlatego dwa lata temu wszystkie państwa członkowskie tej organizacji przyjęły zobowiązanie, by w ciągu kolejnych 25 lat dążyć do zeroemisyjności. Eksperci oceniają, że do tego konieczne są co najmniej dwa warunki – przejście na ekologiczne paliwa lotnicze i modernizacja floty.

Prawo

Rośnie liczba wynalazków wykorzystujących sztuczną inteligencję. Za rozwojem technologii nie nadążają przepisy

W ciągu ostatnich 10 lat liczba patentów związanych z generatywną sztuczną inteligencją wzrosła z 733 w 2014 roku do ponad 14 tys. w 2023 roku – wynika z raportu Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO). Łącznie w ciągu dekady przyznano niemal 54,5 tys. patentów dla tego typu wynalazków. Nie wszystkie kwestie związane z prawem własności intelektualnej, prawem autorskim, wykorzystaniem gen AI są uregulowane. – Potrzeba jeszcze trochę czasu, żeby znalazły się odpowiednie rozwiązania prawne, które pozwolą na ochronę rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję – ocenia Dorota Rzążewska, prezeska Polskiej Izby Rzeczników Patentowych.

DlaWas.info

Edukacja

MNiSW wspiera programy badawcze dotyczące żywienia. W planach jest też popularyzacja zdrowej diety

Resort nauki współfinansuje programy, które mają odpowiedzieć na wyzwania związane ze zdrowiem uczniów. Ruszyła właśnie kolejna edycja programu JEŻ – Junior-Edu-Żywienie, w którym rodzice i dzieci będą uczestniczyć w badaniu dotyczącym marnowania żywności. – Innym ważnym i nowatorskim komponentem jest program telewizyjny, który będzie popularyzował zdrowe żywienie – zapowiada Maciej Gdula, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. Jak podkreśla, to przykład na to, jak wykorzystywać w praktyce wyniki badań naukowych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.