Miodobranie z CA Immo w Warszawie
- W drugim roku działalności pasieki miejskiej znajdującej się na dachu biurowca Saski Crescent w Warszawie zebrano ok. 55 kg miodu.
- Adopcja uli i codzienna opieka nad nimi to tylko jedna z wielu inicjatyw wdrażanych w inwestycjach CA Immo na rzecz ochrony środowiska.
Warszawa / Wiedeń. Pasieka miejska zlokalizowana na dachu warszawskiego biurowca Saski Crescent zakończyła drugi sezon swojej działalności. W tym roku zebrano łącznie ok. 55 kg miodu wielokwiatowego. Zgromadziły go cztery pszczele rodziny, które przez cały sezon zbierały nektar głównie w pobliskim Ogrodzie Saskim. Z myślą o poprawie kondycji ekosystemu, firma CA Immo, wdraża w swoich inwestycjach szereg dodatkowych inicjatyw pro-środowiskowych, zakładających m.in. ograniczenie zużycia energii i redukcję emisji dwutlenku węgla.
Saski Crescent to znany i ceniony biurowiec oferujący ponad 15 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni biurowej. Skrzyżowanie ulic Królewskiej i Marszałkowskiej, vis a vis Ogrodu Saskiego jest zarówno świetną lokalizacją dla pracowników biur, jak i znakomitym miejscem pożywienia dla ok. 320 tys. pracowitych pszczół żyjących na dachu budynku. Znajdującą się tam pasiekę miejską tworzą cztery ule, z których w tym roku uzbierano łącznie ok. 55 kg miodu.
– Decyzja o kontynuacji działalności pasieki miejskiej na dachu Saski Crescent była dla nas oczywista. Niektóre gatunki pszczół zagrożone są wyginięciem, a mają one przecież niezwykle istotny wpływ na nasze otoczenie i bioróżnorodność. Rozumiejąc to, stale poszukujemy możliwości adopcji kolejnych uli w naszych inwestycjach. Równolegle realizujemy także dodatkowe działania z obszaru ESG, które zakładają odpowiedzialne inwestowanie i zarządzanie kwestiami związanymi z ochroną środowiska. Na skutek wykorzystywania wyłącznie ekologicznej energii elektrycznej i gazu we wszystkich naszych projektach w Europie, począwszy od 2023 roku, planujemy zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o około 60 400 ton rocznie. Zielona energia wykorzystywana jest już we wszystkich naszych biurowcach w Polsce – powiedziała Kamila Piekarska, Asset Manager CA Immo w Polsce.
Za poprawne funkcjonowanie pasieki na dachu Saski Crescent odpowiedzialni są eksperci z firmy BEE City przy pełnym wsparciu właściciela budynku – firmy CA Immo, jak i jego zarządcy - firmy Cushman & Wakefield.
– Pomimo chłodnej wiosny, wraz początkiem maja rodziny pszczele dynamicznie rozwinęły się i zaczęły zbierać nektar z okolicznych kwiatów. Okres letni przebiegł wzorowo – potwierdzeniem czego są m.in. tegoroczne zbiory i ponad 220 słoików miodu. Obecnie najważniejszym, stojącym przed nami wyzwaniem, jest odpowiednie przygotowanie rodzin pszczelich do zimy. Codzienna opieka nad pasieką wymaga działań dostosowanych do konkretnej pory roku i polega przede wszystkim na wykonywaniu cyklicznych przeglądów i wszelkich innych aktywności, mających na celu wspieranie owadów w ich biologicznym rozwoju – powiedział pszczelarz Bartłomiej Grabowski z firmy Bee City.
O Saski Crescent:
Dziesięciokondygnacyjny Saski Crescent oferuje łącznie 15 500 mkw. przestrzeni biurowej i handlowo-usługowej. Oprócz biur, w budynku znajdują się: kantyna, kawiarnia, bank, kiosk oraz klub fitness, będący do wyłącznej dyspozycji najemców inwestycji Saski Crescent oraz Saski Point. Na terenie Saski Crescent zlokalizowany jest także parking samochodowy, oferujący 170 miejsc i rowerownia.
Lokalizacja biurowca zapewnia dogodne połączenia komunikacyjnie ze wszystkimi dzielnicami Warszawy – obiekt położony jest w pobliżu stacji metra Świętokrzyska oraz wielu przystanków autobusowych i tramwajowych. Od Dworca Centralnego, stacji KM i WKD dzieli inwestycję zaledwie ok. 1,5 km. W bardzo bliskiej odległości od biurowca położone są także liczne punkty handlowo-usługowe oraz parki i skwery miejskie (Ogród Saski, Plac Grzybowski, Plac Bankowy).
Budynek wyróżnia oryginalna, asymetryczna bryła oraz przeszklona fasada, gwarantująca doskonały dostęp do światła dziennego w każdym miejscu obiektu. Te i wiele innych atutów Saski Crescent sprawiło, że swoją przyszłość z biurowcem na wiele lat postanowiły związać takie firmy jak: Atos, CGI, wydział handlowy Ambasady Austrii.
O CA Immo
CA Immo jest inwestorem, zarządcą i deweloperem działającym w sektorze nowoczesnych nieruchomości biurowych zlokalizowanych w obrębie głównych węzłów komunikacyjnych
w Niemczech, Austrii i w Europie Centralnej. Aktywność firmy koncentruje się na kompleksowym zarządzaniu nieruchomościami komercyjnymi, ich wynajmie, jak również realizacji projektów deweloperskich w oparciu o wieloletnie doświadczenie. CA Immo zostało założone w 1987 roku i jest notowane w ramach głównego indeksu ATX na Wiedeńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Portfolio firmy obejmuje projekty o łącznej wartości 5,9 mld euro, które zlokalizowane są w Austrii, Niemczech oraz w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej.
CA Immo w Polsce
Warszawa to jeden z głównych rynków dla CA Immo, na którym jest obecna od 2001 roku. Wśród inwestycji należących do polskiego portfela firmy znajdują się: Warsaw Spire (Budynki B i C), Postępu 14, Warsaw Towers, Sienna Center, Saski Crescent, Saski Point, Bitwy Warszawskiej Business Center oraz Wspólna 47/49. Łączna powierzchnia aktywów wchodzących w skład portfolio CA Immo w Polsce wynosi ponad 170 000 mkw., a ich wartość to ok. 590 mln euro.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Przedsiębiorcy chcą uproszczenia kontroli celno-skarbowych i podatkowych. Wskazują na potrzebę dialogu z kontrolerami
Poprawa relacji z fiskusem i urzędnikami przeprowadzającymi kontrole to jeden z najczęściej podnoszonych postulatów przez przedsiębiorców. W ramach deregulacji prowadzonej przez rząd domagają się oni większej współpracy i otwartości na wyjaśnienia ze strony organów podatkowych, jasnej interpretacji przepisów, partnerskiego traktowania oraz skrócenia procesu przedawnienia. Te zmiany mogłyby poprawić atmosferę i klimat dyskusji między przedsiębiorcami a rządem.
Bankowość
Banki zainteresowane projektami gospodarki obiegu zamkniętego. Chętniej finansują takie inwestycje

Rynek zrównoważonego finansowania rośnie. Banki stawiają na rozwój oferty zielonych instrumentów, które przedsiębiorcy i inne instytucje mogą przeznaczyć na sfinansowanie inwestycji z różnych obszarów ESG. Są wśród nich zarówno zielone obligacje, jak i kredyty połączone z realizacją konkretnych celów klimatycznych. Jednym z obszarów, które chcą finansować firmy w ramach ESG, jest gospodarka obiegu zamkniętego, czyli zamykanie obiegu produktów w myśl zasady reduce, reuse i recycle (ogranicz, użyj ponownie, przetwórz).
Handel
E-papierosy i aromatyzowane saszetki nikotynowe mogą zniknąć z rynku. Ministerstwo Zdrowia chce całkowitego zakazu ich sprzedaży

W wykazie prac legislacyjnych pojawiła się nowa propozycja Ministerstwa Zdrowia, która przewiduje zakaz wprowadzania do obrotu papierosów elektronicznych jednorazowego użytku – zarówno tych z nikotyną, jak i bez niej, oraz zakaz stosowania aromatów w woreczkach nikotynowych. Projekt trafił do konsultacji społecznych. To już kolejna regulacja sektora tytoniowego w ostatnich miesiącach. Przedstawiciele biznesu podkreślają, że to chaos regulacyjny, który wpływa na brak poczucia pewności prawnej i decyzje inwestycyjne.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.