Młoda Sztuka - aukcja
Projekt Młoda Sztuka w DESA Unicum promuje młodych, zdolnych twórców i pomaga stawiać debiutantom pierwsze kroki na rynku sztuki. Na styczniowej odsłonie aukcji uwagę zwraca „Autoportret” Michała Czuby, którego praca po raz pierwszy pojawia się na licytacji. Nie zabraknie również nazwisk znanych już szerokiemu gronu publiczności jak Adam Wątor, Mirella Stern czy Tomasz Koclęga.
Praca Michała Czuby, prezentowana w DESA Unicum, pochodzi z cyklu studium autoportretu, który był wielokrotnie nagradzany oraz wyróżniany w konkursach artystycznych dla młodych twórców, m.in. w konkursie im. Władysława Strzemińskiego „Sztuki Piękne” w Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi czy Przeglądzie Sztuki Współczesnej „Nowa Awangarda” w Galerii Szyb Wilson w Katowicach. Artysta używa w obrębie jednej płaszczyzny różnorodnych technik malarskich. „Autoportret” został wykonany na transparentnej płycie, która tworzy niestandardową przestrzenność w obrazie. Niektóre elementy płaszczyzny malarskiej pokrywają smugi spływającego koloru. Inne zaś potraktowane są niemal płynnie, prześwitująco, niczym w malarstwie na szkle. Wmontowane w tło wtręty, razem z pękającymi na powierzchni warstwami lakieru stanowią źródło interesujących niespodzianek fakturalnych. Wszystkie te czynniki wzmacniają dynamikę obrazu. Zmarszczki, pęknięcia i szramy na twarzy rzeźbią jej powierzchnię, czyniąc ją bardziej intrygującą.
Kolejną, ciekawą propozycją jest praca Małgorzaty Rusieckiej „Gracja oraz anioł i diabeł” z 2019 roku. To kobiecy akt, na pierwszy rzut oka przypominający te z obrazów Modiglianiego. Jednak twarz kobiety, przedstawionej na obrazie, sprowadzona została do geometrycznego kształtu. Małgorzata Rusiecka to absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Na co dzień zajmuje się malarstwem i grafiką warsztatową.
Na aukcji pojawią się również dwie prace rzeźbiarskie. To „Onus avaritia” Tomasza Koclęgi, wykonana z brązu, kamienia i złota czy ceramiczny żubr Mariusza Dydo. Pod młotek pójdą również dzieła takich twórców jak Kamil Stańczak, Urszula Kałmykow, Magdalena Libero czy Dorota Zuber. Wszystkie prace prezentowane są na wystawie przedaukcyjnej, a 21 stycznia będzie można je wylicytować na aukcji.
Wystawa Młoda Sztuka: 13-21 stycznia 2019, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny
Aukcja Młoda Sztuka: 21 stycznia 2019, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa

Światowe wydarzenie znów w Polsce – Międzynarodowy (Ty)Dzień Archiwów w 37 miastach

Moda w natarciu… ma szansę zmienić nasz świat na lepsze – ciekawe spojrzenie na trendy na konferencji w Osace

Co 7. Polak na pewno kupi książkę pod choinkę
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Kraje dotknięte powodzią z 2024 roku z dodatkowym wsparciem finansowym. Europosłowie wzywają do budowy w UE lepszego systemu reagowania na kryzysy
W lipcu Parlament Europejski przyjął wniosek o uruchomienie 280,7 mln euro z Funduszu Solidarności UE na wsparcie sześciu krajów dotkniętych niszczycielskimi powodziami w 2024 roku. Polska otrzyma z tego 76 mln euro, a środki mają zostać przeznaczone na naprawę infrastruktury czy miejsc dziedzictwa kulturowego. Nastroje polskich europosłów związane z funduszem są podzielone m.in. w kwestii tempa unijnej interwencji oraz związanej z nią biurokracji. Ich zdaniem w UE potrzebny jest lepszy system reagowania na sytuacje kryzysowe.
Handel
Nestlé w Polsce podsumowuje wpływ na krajową gospodarkę. Firma wygenerowała 0,6 proc. polskiego PKB [DEPESZA]

Działalność Nestlé w Polsce wsparła utrzymanie 45,2 tys. miejsc pracy i wygenerowała 20,1 mld zł wartości dodanej dla krajowej gospodarki. Firma przyczyniła się do zasilenia budżetu państwa kwotą 1,7 mld zł – wynika z „Raportu Wpływu Nestlé” w Polsce przygotowanego przez PwC na podstawie danych za 2023 rok.
Polityka
M. Kobosko: Surowce dziś rządzą światem i zdecydują o tym, kto wygra w XXI wieku. Zasoby Grenlandii w centrum zainteresowania

Duńska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej rozpoczęła się 1 lipca pod hasłem „Silna Europa w zmieniającym się świecie”. Według zapowiedzi ma się ona skupiać m.in. na bezpieczeństwie militarnym i zielonej transformacji. Dla obu tych aspektów istotna jest kwestia niezależności w dostępie do surowców krytycznych. W tym kontekście coraz więcej mówi się o Grenlandii, autonomicznym terytorium zależnym Danii, bogatym w surowce naturalne i pierwiastki ziem rzadkich. Z tego właśnie powodu wyspa znalazła się w polu zainteresowania Donalda Trumpa.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.