Komunikaty PR

Młode pokolenie inżynierów na rzecz dekarbonizacji warszawskiego budownictwa

2021-09-20  |  15:30
Biuro prasowe

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny pokazał, że młodzi ludzie zdają sobie sprawę z klimatycznego zagrożenia, które czeka ludzkość w nadchodzących dekadach. Najważniejsze jest jednak, że młode pokolenie działa. Na polskim gruncie dowodem na tę aktywność jest m.in. projekt Inżynierowie Nowej Generacji, realizowany dzięki współpracy Miasta Stołecznego Warszawa, Politechniki Warszawskiej oraz firmy Danfoss, w ramach którego grupa studentów opracuje plan dekarbonizacji budynków w Warszawie do 2050 roku.

Budynki to jeden z tych sektorów, które mogą dołożyć najistotniejszą cegiełkę do działań na rzecz ochrony klimatu i ograniczenia wzrostu średniej globalnej temperatury. Odpowiedzialne są bowiem za 30% globalnego zużycia energii oraz ponad 36% światowych emisji dwutlenku węgla i wciąż mają olbrzymi, niewykorzystany potencjał oszczędności. Według szacunków KAPE, końcowe zużycie energii w krajowych zasobach budowlanych można ograniczyć w opłacalny kosztowo sposób aż o 75%.

Zgodnie z danymi z poprzedniego Spisu Powszechnego (2011 r.) w Warszawie znajdowało się 79 tys. budynków zamieszkanych, co przekładało się na największe w Polsce zagęszczęnie tego typu budynków na 1 km2 powierzchni. W zdecydowanej większości były to budynki wielorodzinne. Co charakterystyczne, w stolicy znajduje się duża liczba budynków mieszkalnych wzniesionych w latach 1945–1988 – 32,6 tys.  Budynki mieszkalne z wcześniejszego przedziału czasowego (1918-1944) to 11,2 tys. sztuk. Te liczby i daty budowy nie pozostają bez znaczenia, jeśli chodzi o poziom efektywności energetycznej i powiązane z tym emisje dwutlenku węgla. Im budynek jest starszy tym więcej energii zużywa i powoduje wyższe emisje gazów cieplarnianych. Obliczenia pokazujące tzw. ślad węglowy budynków Warszawy zostaną przeprowadzone przez studentów Politechniki Warszawskiej w ramach projektu Inżynierowie Nowej Generacji, który został uroczyście zainaugurowany podpisaniem w ubiegłym tygodniu czterostronnego porozumienia pomiędzy Ambasadą Królestwa Danii w Warszawie, Miastem Stołecznym Warszawą, Politechniką Warszawską i firmą Danfoss Poland. Celem projektu będzie opracowanie szczegółowego planu dekarbonizacji budynków Warszawy.

Inwentaryzacja budynków to jednak nie wszystko, aby jak najlepiej merytorycznie przygotować dokument końcowy. W trakcie opracowywania analizy, studenci nawiążą merytoryczną współpracę z ekspertami z firmy Danfoss. Nie bez znaczenia pozostaje przy tym fakt, że Danfoss jest jednym z globalnych liderów w zakresie zielonej transformacji dostarczającym technologie, umożliwiające szybką i efektywną dekarbonizację budynków oraz sektora przemysłowego. Studenci w ramach projektu wezmą udział w cyklu wykładów i warsztatów online dotyczących efektywności energetycznej budynków organizowanych przez ekspertów Danfoss.  Czeka ich także wizyta studyjna w Kopenhadze, która obejmie zwiedzanie obiektów referencyjnych prezentujących najbardziej zaawansowane technologie zwiększające efektywność energetyczną. Co więcej, Danfoss, wyznając zasadę „walk the talk” ma również praktyczne doświadczenia w dekarbonizacji własnych obiektów m.in. obecnie niemal zeroemisyjną siedzibę firmy w duńskim Nordborgu, która już w przyszłym roku będzie całkowicie neutralna klimatycznie. Wizyta w Nordborgu i poznanie zastosowanych w obiektach Danfoss technologii będzie jednym z istotnych punktów programu studenckiego wyjazdu studyjnego do Danii. Na naszym krajowym rynku firma jest obecna od 30 lat i również tutaj wdraża rozwiązania niskoemisyjne wytwarzane m.in. w kampusie w Grodzisku Mazowieckim, w którym w ubiegłym tygodniu uroczyście otworzono nową halę produkcyjną.

To właśnie jubileusz 30-lecia Danfoss Poland, zainspirował do realizacji projektu Inżynierowie Nowej Generacji, który pod patronatem Ambasady Królestwa Danii, łączy 3 zaangażowane strony – Politechnikę Warszawską, Miasto stołeczne Warszawę i firmę Danfoss. Projekt zostanie sfinansowany z środków pozyskanych podczas aukcji dzieł sztuki studentów Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, przeprowadzonej podczas Nocy dla Klimatu, wyjątkowego wydarzenia uświetniającego 30 lat Danfoss w Polsce.  Połączenie opieki merytorycznej, praktycznej wiedzy i dostępu do niezbędnych danych to idealne podejście do współdziałania na rzecz zrównoważonego rozwoju i ochrony klimatu. Właśnie takie inicjatywy, łączące różnych interesariuszy mają szansę na skuteczne działania niezbędne do transformacji energetycznej.

Projekt zakończy się prezentacją wyników przed władzami Miasta Stołecznego Warszawy. Dwóch najzdolniejszych studentów biorących udział w projekcie zostanie nagrodzonych stażem w firmie Danfoss, w ramach Danfoss Postgraduate Program, w dowolnym zakładzie na świecie biorącym udział w wyżej wymienionym programie. Wybór lokalizacji zostanie dokonany przez studentów – finalistów będących nowym pokoleniem inżynierów gotowych do dalszego działania by tworzyć innowacyjne technologie i wdrażać je z korzyścią dla nas wszystkich i naszej planety.  

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Infrastruktura Spacemaker wdraża analizę mikroklimatu, by pomóc zwalczać miejskie wyspy ciepła Biuro prasowe
2021-11-30 | 14:24

Spacemaker wdraża analizę mikroklimatu, by pomóc zwalczać miejskie wyspy ciepła

Spacemaker wprowadza funkcję analizy mikroklimatu mającą pomóc zwalczać miejskie wyspy ciepła Pierwsze proste w obsłudze wizualne narzędzie dla zespołów planowania i
Infrastruktura Wzrost cyfryzacji procesów inwestycyjnych w Polsce
2021-11-19 | 14:00

Wzrost cyfryzacji procesów inwestycyjnych w Polsce

Aplikacje ułatwiają niemal wszystkie etapy Rynek budowlany odbija po pandemii – w I połowie 2021 r. rozpoczęto o 30% więcej inwestycji niż rok temu. Szukając sposobów
Infrastruktura Nowe możliwości optymalizacji inwestycji – Spacemaker w Polsce
2021-11-10 | 10:00

Nowe możliwości optymalizacji inwestycji – Spacemaker w Polsce

Spacemaker, produkt firmy Autodesk, chmurowe oprogramowanie z obszaru projektowania generatywnego, wykorzystujące moc sztucznej inteligencji, jest dostępne na polskim rynku. Spacemaker

Więcej ważnych informacji

Ochrona środowiska

Rolnicy coraz chętniej korzystają z odnawialnych źródeł energii. Ubezpieczenia takich instalacji mogą być dodatkiem do polisy rolnej

Panele fotowoltaiczne na dachach to coraz częstszy widok na polskiej wsi. Rolnicy coraz chętniej korzystają z rozwiązań OZE, w czym pomaga m.in. możliwość uzyskania dofinansowania z programu Agroenergia. Eksperci ubezpieczeniowi radzą, by tego typu instalacje włączyć w zakres posiadanej polisy. Ochrona ubezpieczeniowa zadziała m.in. w przypadku przepięcia czy zniszczenia paneli na skutek gradu lub wichury. Zmiany klimatu i związane z nimi gwałtowne zjawiska pogodowe pozostają główną kategorią ryzyk w rolnictwie i ten trend będzie się utrzymywać.

Transport

Problem smogu powrócił jak bumerang w sezonie grzewczym. Trzy śląskie miasta zwarły szyki, żeby walczyć z nim wspólnie

W Polsce smog zabija kilkunastokrotnie więcej osób, niż ginie ich w wypadkach samochodowych. Głównym winowajcą jest niska emisja ze źródeł komunalnych, a w miastach do problemu przyczynia się też transport drogowy i emitowane przez niego spaliny. Problem smogu i zanieczyszczeń powietrza, który dotyczy całej Polski, niczym w soczewce skupia się na Śląsku i wraca jak bumerang w każdym sezonie grzewczym. Dlatego w ramach kampanii „Oddech dla Polski” trzy miasta z tego województwa – Żywiec, Wodzisław Śląski oraz Tarnowskie Góry – łączą siły, żeby walczyć z nim wspólnie i zaangażować mieszkańców w nawet najdrobniejsze działania na rzecz poprawy jakości powietrza.

Finanse

Nowy start w biznesie. Będzie wsparcie dla przedsiębiorców, którzy musieli zamknąć swoje firmy

Strach przed porażką jest jednym z głównych hamulcowych rozwoju przedsiębiorczości. Jak wynika z badania PARP, 41 proc. osób, które widzą szanse biznesowe w swoim otoczeniu, nie decyduje się na otworzenie własnej firmy z powodu tej obawy. Porażka jest jednak ryzykiem wpisanym w każdy biznes i może stanowić ważną lekcję na przyszłość. Tym, którzy mimo niepowodzenia zdecydowali się wrócić na rynek i ponownie rozpocząć działalność gospodarczą, PARP pomaga w ramach projektu „Nowy start”. O wsparcie, dzięki któremu łatwiejszy będzie powrót na rynek, mogą aplikować mikro-, mali i średni przedsiębiorcy.

Firma

Zamek Królewski na Wawelu przygotowuje się do uruchomienia stałej wystawy nowego Skarbca Koronnego. Od grudnia nowym mecenasem jest PGE Polska Grupa Energetyczna

Inauguracja nowego Skarbca Koronnego oraz zakrojone na szeroką skalę działania edukacyjne dotyczące historii Polski, które będą obejmować m.in. cykle warsztatów, zajęcia z historii, publikacje i konkursy – to najważniejsze przedsięwzięcia, które zrealizuje w przyszłym roku Zamek Królewski na Wawelu dzięki wsparciu PGE Polskiej Grupy Energetycznej. Krakowskie muzeum i największy koncern energetyczny na polskim rynku zawarły właśnie umowę o współpracy. To już kolejny z serii patronatów PGE ukierunkowany na propagowanie kultury i polskiego dziedzictwa historycznego.

Teatr

Warszawska Opera Kameralna po premierze „Castor et Pollux”. Prace nad spektaklem rozpoczęły się jeszcze przed pandemią

Premiera opery „Castor et Pollux” skomponowanej przez Jeana-Philippe’a Rameau była długo oczekiwana. Pierwotnie miała mieć miejsce w marcu 2020 roku. Plany Warszawskiej Opery Kameralnej pokrzyżowała jednak pandemia koronawirusa. Teraz udało się przygotować przedstawienie w międzynarodowym gronie, mimo trudności pandemicznych. – Spektakl zachwyca pięknem głosów i tańców barokowych, a wszystko zostało zrealizowane z ogromną pieczołowitością i atencją do szczegółu. Dzisiaj naprawdę trudno o takie dzieło – mówi Alicja Węgorzewska, śpiewaczka operowa i dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej.