Młodzi mikroprzedsiębiorcy motorem zmian w usługach księgowych
Monday
Górskiego 9
00-033 Warszawa
marta.trzepla|mondaygroup.pl| |marta.trzepla|mondaygroup.pl
609051919
mondaycomms.pl
Mikroprzedsiębiorstwa stanowią 97,2% sektora MŚP w Polsce. Ich obsługą księgową w większości zajmują się biura rachunkowe. Czy są przystosowane do potrzeb i oczekiwań młodych biznesów w zakresie technologicznej elastyczności, z jaką mają do czynienia między innymi w pracy zdalnej, bankowości internetowej, czy zakupach online? Biuro Rachunkowe Łozińska pokazuje, że tempo wdrażania rozwiązań chmurowych mogą przyspieszyć właśnie oczekiwania klientów.
Prowadzenie usług finansowych oraz doradztwa rachunkowego i księgowego w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw to duże wyzwanie, szczególnie, gdy klienci korzystają z nowych technologii na różnym stopniu zaawansowania. Z tego względu Biuro Rachunkowe Łozińska zmiany rozpoczęło od wprowadzenia JPK i związanego z tym intensywnego przestawienia się przedsiębiorców na cyfrowe rozwiązania.
Testowaliśmy rozwiązanie chmurowe wspólnie z grupą naszych klientów. Otrzymali oni dostęp do swoich kont w biurze rachunkowym lub wdrożyli oprogramowanie w swoich firmach. Bardzo szybko okazało się, że możliwość dostarczania, sprawdzania i poprawiania dokumentów na bieżąco jest dużym udogodnieniem oraz oszczędnością dla obu stron – komentuje Magdalena Łozińska, właścicielka biura rachunkowego, korzystająca z oprogramowania Symfonii. Szczególnie otwarte jest młodsze pokolenie przedsiębiorców, które docenia łatwość i prostotę współpracy z biurem rachunkowym – dodaje.
Gotowość na oprogramowanie chmurowe wykazuje młodsze pokolenie przedsiębiorców. Co więcej, dla wielu z nich możliwość pracy w chmurze jest ważnym aspektem przy wyborze biura rachunkowego.
Pokolenie przedsiębiorców wychowanych w zdigitalizowanym świecie ma naturalnie rozwinięte kompetencje cyfrowe. W nowych rozwiązaniach technologicznych widzi więc szanse na zwiększenie efektywności oraz konkurencyjności, nie potrzebuje czasu na adaptację do zmian i w większym stopniu zwraca uwagę na innowacyjność technologiczną organizacji z którymi współpracuje. Ta grupa przedsiębiorców będzie stawać się coraz liczniejsza, wymuszając na biurach rachunkowych, a także dostawcach usług nowe podejście do technologii i rozwiązań cyfrowych. – podkreśla Aneta Jarczyńska, Dyrektor ds. Rozwoju Produktu i Komercjalizacji w Symfonii.
Według raportu PwC, w 2023 roku 38% firm w Polsce korzystało z rozwiązań chmurowych – to minimalnie więcej niż analogiczny odsetek w CEE, ale blisko dwukrotnie mniej niż w USA. Większa otwartość biur rachunkowych na takie rozwiązania stanowiłaby odpowiedź na potrzeby nowego pokolenia i przyczyniłaby się do zwiększenia odsetka polskich przedsiębiorstw korzystających z chmury.
5 rad dla przedsiębiorców na 2025 r. od lidera finansowania pozabankowego
Ubezpieczenia na życie jako inwestycja w pracowników
Internetowy Fundusz Leasingowy S.A. wyemitował obligacje na kwotę 6 mln złotych
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku
Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale usunąć. Kwestii bezpieczeństwa zabiegów korekcji wad wzroku dotyczy najwięcej obaw pacjentów, którzy myślą o takim kroku. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty spełnianych norm jakości, akredytacje poszczególnych placówek oraz potwierdzenie kwalifikacji lekarzy chirurgów.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Producenci drobiu obawiają się liberalizacji handlu z Mercosurem i Ukrainą. Ostrzegają przed zagrożeniem dla bezpieczeństwa żywnościowego w UE
Umowa o wolnym handlu z krajami Mercosur może się okazać zagrożeniem dla polskich i europejskich producentów drobiu – ocenia Krajowa Rada Drobiarstwa – Izba Gospodarcza. Dziś 25 proc. mięsa z piersi kurczaka spożywanego w UE pochodzi z krajów spoza Wspólnoty – ocenia AVEC. Dodatkowy kontyngent z krajów Ameryki Południowej w wysokości 180 tys. t oznacza, że łącznie importowalibyśmy do UE 1,1 mln t mięsa drobiowego. Unijnych producentów niepokoją też stosunki handlowe z Ukrainą.
Prawo
Eksperci apelują o zmiany w konstrukcji podatków od nieruchomości. Danina od wartości byłaby bardziej sprawiedliwa i transparentna
Polska jest jednym z nielicznych unijnych państw, gdzie wysokość podatku od nieruchomości zależy od jej powierzchni, a nie wartości. Dyskusja nad zmianą systemu toczy się w Polsce od kilku dekad, ale hamują ją przede wszystkim obawy społeczne o wzrost daniny. Eksperci jednak przekonują, że podwyżki podatku od nieruchomości nie muszą iść w parze ze zmianą, a nowe rozwiązanie byłoby bardziej sprawiedliwe i z korzyścią dla transparentności rynku oraz samorządów.
Konsument
Polacy chcieliby głosować elektronicznie. Brakuje woli politycznej i technicznego zaplecza dla takiego rozwiązania
Ponad połowa Polaków chciałaby głosować przez internet – wynika z analizy CBOS. Już dziś niektóre państwa na świecie korzystają z głosowania elektronicznego, a wiele innych rozważa wprowadzenie takiego rozwiązania. Światowym liderem w tym zakresie jest Estonia, gdzie od 2005 roku działa e-voting. Także w Polsce po wyborach w 2023 roku pojawił się tego typu pomysł. Okazuje się jednak, że choć wola społeczna zdigitalizowania sposobu wyboru rządzących jest, to woli politycznej ciągle brakuje. Nie wiadomo też, która z platform mogłaby pełnić rolę bezpiecznej urny wyborczej.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.