Młodzi naukowcy aktywni mimo pandemii – spotkaj się z nimi online
Fundacja Adamed, od 2014 r. organizator programu naukowego ADAMED SmartUP, mimo pandemii nie ogranicza swojej działalności edukacyjnej. Tym razem do przestrzeni online przenosi swój coroczny cykl lekcji pokazowych dla szkół. Tegoroczne Roadshow odbędzie się za pośrednictwem transmisji live na Instagramie, podczas których młodzi naukowcy-absolwenci programu podzielą się z uczestnikami swoją wiedzą i spostrzeżeniami, bez konieczności wychodzenia z domu.
Roadshow to seria lekcji pokazowych i spotkań z ambasadorami programu naukowo-edukacyjnego ADAMED SmartUP, który od lat wspiera rozwój nastolatków zainteresowanych naukami ścisłymi i przyrodniczymi. Do tej pory spotkania odbyły w 123 szkołach w różnych regionach Polski i uczestniczyło w nich ponad 9,5 tys. uczniów. W tym roku, ze względu na pandemię COVID-19, bezpośrednie wizyty w placówkach zastąpi seria 4 otwartych spotkań online z młodymi naukowcami, czyli absolwentami programu.
W trakcie transmisji live absolwenci opowiedzą o programie stypendialnym i procesie rekrutacyjnym do niego, wyjaśnią, jak wyglądają zajęcia prowadzone na obozie naukowym oraz odpowiedzą na zadane im pytania. Zdradzą także, w jaki sposób udział w ADAMED SmartUP wpłynął na ich dalszy rozwój i jak taką drogę może przebyć młody pasjonat nauki. W ramach tegorocznego Roadshow odbędą się 4 transmisje live na profilu @adamed_smartupna Instagramie, odpowiadające tematycznie każdej z grup zajęciowych, na jakie podzieleni są uczestnicy programu:
- Fizyka i nowe technologie– Katarzyna Łyczek i Laura Meissner – 20 listopada, godz. 18.00,
- Medycyna i nauki medyczne– Iza Wiszniewska i Julian Uchacz – 26 listopada, godz. 18.00,
- Chemia i biochemia– Maks Głowacki i Agata Janczak – 1 grudnia, godz. 19.00,
- Inżynieria i robotyka– Gosia Gniadek i Natalia Puczek – 8 grudnia, godz. 18.00.
– Ogromną rolę w rozwijaniu własnego potencjału odgrywa wymiana myśli, wzajemne inspirowanie się i rozmowa z innymi ciekawymi świata ludźmi. ADAMED SmartUP pomaga nastolatkom w nawiązywaniu takich kontaktów na corocznym obozie naukowym, ale także w czasie lekcji pokazowych w szkołach, organizowanych pod nazwą Roadshow. W tym roku ze względu na formę zdalną spotkań liczymy, że dotrzemy do jeszcze szerszego grona. Dzięki narzędziom online możemy popularyzować naukę w każdym zakątku Polski, nie tylko w dużych ośrodkach, gdzie dostęp do niej jest na wyciągnięcie ręki – tłumaczy Kierownik programu ADAMED SmartUP, Martyna Strupczewska.
W czasie dotychczasowej działalności Fundacji zorganizowanych zostało sześć obozów naukowych ADAMED SmartUP. Rokrocznie bierze w nich udział 50 uczniów, 10 z nich zostaje laureatami nagrody głównej – programu indywidualnych konsultacji edukacyjnych, a 3 uzyskuje stypendium finansowe. Do programu mogą rejestrować się uczniowie szkół ponadpodstawowych w całej Polsce, w wieku 14-19 lat.
Nastolatkowie, którzy po spotkaniu z absolwentami, zdecydują się na spróbowanie swoich sił w rekrutacji do programu, swoją przygodę rozpoczną od gry online. Rozgrywka prowadzona w rzeczywistości wirtualnej polega na rozwiązywaniu zadań i zagadek naukowych. Za poprawne odpowiedzi przyznawane są punkty, które decydują o zaproszeniu do kolejnego etapu. To wypełnienie aplikacji, potwierdzających osiągnięcia edukacyjne i zaangażowanie w naukę. Następnie 50 uczestników obozu, wyłoni Rada Naukowa na podstawie rozmów kwalifikacyjnych.
Rejestracja prowadzona jest za pośrednictwem strony: adamedsmartup.pli pozostaje otwarta do 15 stycznia 2021 r.

Fundusz Amazon: Milion złotych na wsparcie edukacji Polaków

Nie zgadzasz się z wynikiem maturalnym z biologii lub chemii? Dawid Uczy pomoże Ci się odwołać!

Newline Lyra Pro w Szkole Podstawowej nr 5 w Białymstoku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Infrastruktura
Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.
Polityka
Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.