MLP Group liderem zrównoważonego budownictwa
MLP Group przez dwa lata uzyskało certyfikaty BREEAM In-Use dla obiektów liczących łącznie ponad 500 tys. m kw. powierzchni. Uwzględniając także ponowne certyfikacje hal, dla których minął 3-letni okres oraz przyznane certyfikaty dla nowo budowanych magazynów, Grupa posiada obecnie oceny potwierdzające wysoki standard zrównoważonego budownictwa dla 85 proc. całego portfolio. Dla pozostałych 15 proc. oczekiwane jest wydanie certyfikatu.
MLP Group z sukcesem wdraża zasady zrównoważonego rozwoju, wyznaczając najwyższe ekologiczne standardy w branży nieruchomości logistyczno-przemysłowych. Swoje inwestycje poddaje procesowi certyfikacji BREEAM oraz DNGB, który potwierdza stosowanie międzynarodowych standardów w zakresie ochrony środowiska.
Przez ostatnie dwa lata Grupa uzyskała certyfikaty BREEAM In-Use dla 42 hal magazynowych o łącznej powierzchni ponad 557 tys. m kw. Ocena dotyczyła istniejących obiektów, z których 20 uzyskało poziom Good, 21 poziom Very Good oraz 1 Excellent. Certyfikaty obowiązują przez 3 lata i będą regularnie odnawiane minimum na ten sam poziom.
Zgodnie ze strategią również wszystkie nowo budowane hale są od razu certyfikowane bezterminowo na poziomie Excellent. Niższego standardu dla nowo projektowanych hal MLP Group już nie wykonuje. Równolegle wykonywane były także ponowne certyfikacje hal, dla których minął już 3-letni okres.
W efekcie MLP Group osiągnęło obecnie poziom blisko 1 mln m kw. w pełni certyfikowanej powierzchni, która stanowi 85 proc. całego portfela nieruchomości. Pozostałe blisko 15 proc. dotyczy obiektów względem których oczekiwane jest jeszcze wydanie certyfikatu. Oznacza to, że praktycznie 100 proc. powierzchni wybudowanych i użytkowanych posiada lub za moment będzie posiadać aktualne certyfikaty. Jedynie 0,7 proc. całego portfela tworzy 5 zabytkowych ceglanych budynków znajdujących się na terenie centrum logistycznego MLP Pruszków I, które pozostają niecertyfikowane.
- Z pełną konsekwencją poprawiamy naszą infrastrukturę, inwestujemy w zrównoważone technologie, stosujemy najlepsze praktyki w zakresie eksploatacji budynków oraz nawiązujemy współpracę w celu ochrony środowiska z naszymi najemcami i lokalnymi społecznościami. Jesteśmy prawdopodobnie jedyną firmą, która w tak krótkim okresie dokonała certyfikacji praktycznie całego swojego portfela obiektów. W przypadku jednej z hal w centrum logistycznym MLP Poznań West, której najemcą jest firma InPost, dokonaliśmy ponownej certyfikacji i przy tym niezbędnych usprawnień podnosząc poziom z Very Good na Excellent. Uzyskaliśmy ten certyfikat bez żadnych uwag zwrotnych co jest nie lada osiągnięciem. To efekt tego, że dokumentacja była przygotowana bardzo jasno i klarownie. Potwierdza to jednocześnie, że naszym głównym celem jest tworzenie trwałej wartości dla naszych inwestorów, najemców i pracowników - powiedział Marcin Dobieszewski Head of Property Management & ESG.
Spośród wszystkich posiadanych certyfikatów największy udział, bo aż ponad 68 proc ma poziom Very Good, a łącznie z poziomem Excellent zwiększa się on do ponad 75 proc. Kolejne blisko 23 proc. nieruchomości posiada niższy standard Good, a jedynie blisko 2 proc. ma ocenę Pass. Wkrótce ruszy proces recertyfikacji 28 istniejących obiektów na terenie Polski. Wprowadzane będą ulepszenia, tak żeby minimalny poziom certyfikatu BREEAM był na poziomie Very Good albo Excellent.
Zgodnie ze strategią „build & hold” MLP Group po zakończeniu budowy parków logistycznych utrzymuje je w swoim portfelu i samodzielnie nimi zarządza. Wszystkie projekty realizowane przez Grupę wyróżnia również bardzo atrakcyjna lokalizacja parków logistycznych, stosowanie rozwiązania typu built-to-suit oraz wsparcie najemcy w trakcie trwania umowy najmu.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

KE proponuje nowy Fundusz Konkurencyjności. Ma pobudzić inwestycje w strategiczne dla Europy technologie
W środę 16 lipca Komisja Europejska przedstawiła projekt budżetu na lata 2028–2034. Jedna z propozycji zakłada utworzenie Europejskiego Funduszu Konkurencyjności o wartości ponad 400 mld euro, który ma pobudzić inwestycje w technologie strategiczne dla jednolitego rynku. Wśród wspieranych obszarów znalazła się obronność i przestrzeń kosmiczna. Na ten cel ma trafić ponad 130 mld euro, pięciokrotnie więcej niż do tej pory.
Firma
Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu

Choć udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski jest stosunkowo wysoki i rośnie, to ten przyrost jest chaotyczny i nierównomiernie rozłożony miedzy technologiami – wskazuje Forum Energii. Dodatkowo OZE potrzebują wsparcia magazynów energii, a zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Fundacji SET, ten temat jest traktowany po macoszemu. Brak magazynów powoduje, że produkcja energii z OZE jest tymczasowo wyłączana, co oznacza marnowanie potencjału tych źródeł.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.