Komunikaty PR

Czy sztuczna inteligencja może pomóc zapobiegać wypadkom komunikacyjnym?

2021-08-09  |  15:00
Biuro prasowe

Niedawno w centrum Katowic doszło do śmiertelnego potrącenia 19-letniej kobiety przez autobus komunikacji miejskiej. Czy powszechne zastosowanie technologii Computer Vision mogłoby zapobiec wypadkom komunikacyjnym spowodowanym między innymi błędami kierowców?

 

Dostępne na rynku innowacyjne rozwiązania telematyczne mogą zwiększyć bezpieczeństwo na drogach. Jest to możliwe m.in. dzięki analizie mowy ciała oraz mimiki kierowcy w czasie rzeczywistym. Technologia Computer Vision na podstawie dokonanych analiz potrafi wychwycić niepokojące sygnały u kierującego pojazdem, np. oznaki zmęczenia, podczas gdy zasypianie za kierownicą to jedna z przyczyn wypadków na polskich drogach. Jeśli zachowanie kierowcy wzbudza podejrzenia, oprogramowanie zarekomenduje mu odpoczynek oraz zaalarmuje wskazane osoby, np. dyspozytora zajezdni autobusowej czy koordynatora floty. Po otrzymaniu komunikatu informującego o podejrzanym zachowaniu kierowcy, dyspozytor będzie mógł podjąć decyzję na przykład o powrocie kierowcy do zajezdni lub bazy, albo zabroni wyjazdu w trasę. Będzie miał możliwość wykrycia przesłanek jeszcze zanim kierowca wyruszy w drogę.

Inteligentny system kamer potrafi z kolei wychwycić zarówno podejrzane zachowanie u kierowcy, jak i potencjalnie niebezpieczne zdarzenia wokół pojazdu. SI prawidłowo je zinterpretuje, a następnie powiadomi o zagrażającej zdrowiu lub życiu sytuacji odpowiednie organy. Sztuczna inteligencja automatycznie powiadomi na przykład najbliższy posterunek policji o zajściu oraz prześle dane geolokalizacyjne. Jednocześnie informuje kierowcę o przekazaniu zgłoszenia przez głośnik w pojeździe. Kierowca wiedząc, że służby są poinformowane o sytuacji i wkrótce wyślą na miejsce zdarzenia patrol, będzie mógł czuć się bezpieczniej.

Jeśli sytuacja na drodze będzie tego wymagać, technologia Computer Vision może nawet przejąć kontrolę nad pojazdem. To udogodnienie przyda się w sytuacji, gdy na jezdnię niespodziewanie wtargną piesi, których kierowca nie byłby w stanie dostrzec np. z powodu trudnych warunków atmosferycznych. Zainstalowane w kamerach czujniki odpowiednio wcześniej wykryją przechodniów, o czym poinformują kierowcę oraz autonomicznie zahamują pojazd, żeby zapobiec tragedii.

Jeśli na szeroką skalę zaczniemy wykorzystywać rozwiązania technologii Computer Vision, może to wpłynąć na wzrost poziomu bezpieczeństwa na polskich drogach i nie tylko. To rozwiązania, które mogą uratować ludzkie życie i coraz częściej są stosowane przez gigantów takich jak np. Tesla. W przyszłości powinny stać się standardem w motoryzacji.

 

Autorem komentarza jest Marcin Lewicki, CEO Sternkraft Telematics.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Motoryzacja Rejestracja samochodów za granicą. Czy to się nadal opłaca? Kto może skorzystać? Biuro prasowe
2025-04-07 | 15:00

Rejestracja samochodów za granicą. Czy to się nadal opłaca? Kto może skorzystać?

Rejestracja samochodu poza granicami Polski to temat, który wraca regularnie na fora motoryzacyjne i do rozmów przedsiębiorców. Choć może się wydawać, że to
Motoryzacja Electroride podsumowuje 2024 rok w elektromobilności
2024-12-18 | 10:30

Electroride podsumowuje 2024 rok w elektromobilności

Rok 2024 był okresem wyzwań i zmian dla branży elektromobilności zarówno w Polsce jak i w Europie. Chociaż rynek samochodów elektrycznych nadal się rozwija, dynamika tego
Motoryzacja Allianz Partners i Mazda Motor Europe przedłużają współpracę
2024-12-16 | 19:30

Allianz Partners i Mazda Motor Europe przedłużają współpracę

Allianz Partners, światowy lider w dziedzinie ubezpieczeń i usług assistance oraz Mazda Motor Europe zawarły nową umowę partnerską w zakresie pomocy drogowej. Umowa konsoliduje i ujednolica

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Infrastruktura

Senat zajmie się ustawą o jawności cen lokali na sprzedaż. W praktyce ustawa obejmie tylko 12 proc. rynku

Ustawa o jawności cen miała na celu ułatwić klientowi szybkie sprawdzenie aktualnych cen mieszkań i lepsze zrozumienie oferty dewelopera. Przedstawiciele branży mówią wprost: idea ustawy jest słuszna, jednak kształt, jaki przybrała w praktyce, podobnie jak tryb jej uchwalenia, budzi już niepokój. Błyskawiczny tryb procedowania sprawił, że powstała ustawa, która obejmie 12,4 proc. rynku. Zdaniem Polskiego Związku Firm Deweloperskich ostatnią deską ratunku, by poprawić ten akt, jest Senat, który zajmie się nim już podczas wtorkowego posiedzenia komisji infrastruktury.

Handel

Dzięki sztucznej inteligencji przesyłki mogą trafiać do klientów tego samego dnia. Liczba takich dostaw w Amazon znacząco rośnie

Prognozy rynkowe wskazują, że wart ok. 10 mld dol. globalny rynek dostaw realizowanych jednego dnia będzie w kolejnych latach dynamicznie rosnąć. Wpływają na to przede wszystkim oczekiwania konsumentów co do szybkich i terminowych doręczeń. Zarówno firmy kurierskie, jak i sklepy internetowe coraz mocniej inwestują w ten trend. W Amazon opcja Same-Day Delivery jest już możliwa w 135 lokalizacjach w Europie, a w tym roku przybędzie 20 kolejnych. W I kwartale br. Amazon dostarczył w tym trybie o 80 proc. paczek więcej niż przed rokiem. Głównie były to produkty z kategorii niezbędnych przedmiotów codziennego użytku.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.