Dekalog odpowiedzialnego kierowcy
- Sprawdź stan techniczny samochodu
Upewnij się, że opony są w dobrym stanie i odpowiednio napompowane, hamulce działają poprawnie, światła są sprawne, a płyny odpowiednio uzupełnione.
- Zaplanuj podróż
Zaplanuj trasę, sprawdź warunki pogodowe, nie daj się zaskoczyć.
- Zadbaj o bezpieczeństwo
Dostosuj sposób jazdy do panujących warunków atmosferycznych, zmniejsz prędkość gdy pada deszcz lub gdy występuje gęsta mgła. Pamiętaj, że nawierzchnia może być śliska! Pamiętaj o zapięciu pasów bezpieczeństwa, również u pasażerów. Zawsze przewoź dzieci w odpowiednich fotelikach i zabezpiecz zwierzęta.
- Skup się na jeździe
Ruszaj w trasę wypoczęty, skoncentruj się na drodze i wyeliminuj wszelkie rozpraszacze, jak np. telefon komórkowy. Zachowaj pełną uwagę i świadomość tego, co dzieje się wokół. Pamiętaj o przerwach na odpoczynek.
- Jedź przepisowo
Przestrzegaj przepisów drogowych, zwracaj uwagę na ograniczenia prędkości, sygnalizację świetlną, znaki drogowe. Nie podejmuj ryzykownych manewrów, które mogą spowodować kolizję.
- Nigdy nie prowadź pod wpływem alkoholu
Nigdy nie prowadź samochodu, jeśli wcześniej spożywałeś alkohol! W ten sposób narażasz siebie i innych.
- Uważaj na syndrom dnia poprzedniego
Czy jesteś pewien, że twój organizm pozbył się alkoholu po wczorajszej imprezie? Nawet w przypadku, gdy czujesz się w miarę dobrze, alkohol wciąż może znajdować się w organizmie, wpływać na twoje zdolności percepcji i oceny sytuacji. Nie narażaj siebie ani innych użytkowników dróg!
- Bądź odpowiedzialny, nie wierz w mity!
Pamiętaj, że tłuste i syte jedzenie nie przyspiesza metabolizmu alkoholu. Mitem jest także skuteczność zimnego prysznica, wysiłku fizycznego czy wypicia mocnej kawy lub napoju energetycznego.
- Pamiętaj
Nie ma skutecznego sposobu na szybsze pozbycie się alkoholu z organizmu! Nawet gdy alkohol
zostanie całkowicie wydalony nie oznacza to, że mózg i mięśnie całkowicie powróciły do
normalnego funkcjonowania. Wątroba jest w stanie metabolizować średnio ok. 8 gram 100%
alkoholu etylowego w ciągu godziny. Pamiętaj, że potrzebujesz dużo czasu, by wydalić alkohol z organizmu. Prowadź dopiero wtedy, kiedy masz pewność, że jesteś w 100% trzeźwy i wypoczęty, a samopoczucie pozwala Ci na bezpieczną i uważną jazdę.
- Ruszaj na wakacje bez promili!
Poświęć godzinę na „Autosobriety” – bezpłatne szkolenie online, które pomoże ci bezpiecznie i bez promili dojechać na wakacje!
VEHIS z dealerami budują stock samochodowy dostępny online
Atrakcyjna i przejrzysta oferta Mazdy – nowe samochody dostępne od ręki
Wyprzedaż aut z rocznika 2024 w salonach Toyoty. Najpopularniejsze modele w Polsce w obniżonych cenach
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Ulga na badania i rozwój może być lekiem na rosnące koszty zatrudnienia. Korzysta z niej tylko 1/4 uprawnionych firm
Wysokie koszty zatrudnienia to w tej chwili jedno z poważniejszych wyzwań utrudniających działalność i hamujących rozwój polskich przedsiębiorstw. – Skuteczną odpowiedzią może być ulga badawczo-rozwojowa – wskazuje Piotr Frankowski, dyrektor zarządzający Ayming Polska. Ten instrument umożliwia odliczenie nawet 200 proc. kosztów osobowych, czyli m.in. wynagrodzeń, od podstawy opodatkowania. Ulgę B-+R zna 90 proc. rodzimych przedsiębiorstw, ale korzysta z niej mniej niż 1/4 uprawnionych. Firma, wspólnie z Konfederacją Lewiatan, przedstawiła rządowi szereg rekomendacji działań, które mogłyby te statystyki poprawić.
Farmacja
Diagnostyka obrazowa w Polsce nie odbiega jakością od Europy Zachodniej. Rośnie dostępność badań i świadomość pacjentów
Na podstawie wyników diagnostyki obrazowej, czyli m.in. tomografii komputerowej, USG, RTG czy rezonansu magnetycznego, podejmowanych jest nawet 80 proc. decyzji klinicznych. – Diagnostyka obrazowa będzie miała coraz większe znaczenie w medycynie – mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Jakub Swadźba, założyciel i prezes zarządu Diagnostyka SA. Jak ocenia, ten segment w Polsce jest już na światowym poziomie, a ostatnie lata przyniosły znaczący postęp związany z upowszechnieniem nowych technologii i nowoczesnych rozwiązań.
Ochrona środowiska
Europa przegrywa globalny wyścig gospodarczy. Nowa KE będzie musiała podjąć szybkie i zdecydowane działania
Udział Europy w światowej gospodarce się kurczy. Podczas gdy jeszcze w 2010 roku gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, tak dekadę później, w 2020 roku Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. – Niedługo jedynym, co Europa będzie mogła zaoferować światu, będą konsumenci – mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik. Jak wskazuje, przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.