Dekalog odpowiedzialnego kierowcy
- Sprawdź stan techniczny samochodu
Upewnij się, że opony są w dobrym stanie i odpowiednio napompowane, hamulce działają poprawnie, światła są sprawne, a płyny odpowiednio uzupełnione.
- Zaplanuj podróż
Zaplanuj trasę, sprawdź warunki pogodowe, nie daj się zaskoczyć.
- Zadbaj o bezpieczeństwo
Dostosuj sposób jazdy do panujących warunków atmosferycznych, zmniejsz prędkość gdy pada deszcz lub gdy występuje gęsta mgła. Pamiętaj, że nawierzchnia może być śliska! Pamiętaj o zapięciu pasów bezpieczeństwa, również u pasażerów. Zawsze przewoź dzieci w odpowiednich fotelikach i zabezpiecz zwierzęta.
- Skup się na jeździe
Ruszaj w trasę wypoczęty, skoncentruj się na drodze i wyeliminuj wszelkie rozpraszacze, jak np. telefon komórkowy. Zachowaj pełną uwagę i świadomość tego, co dzieje się wokół. Pamiętaj o przerwach na odpoczynek.
- Jedź przepisowo
Przestrzegaj przepisów drogowych, zwracaj uwagę na ograniczenia prędkości, sygnalizację świetlną, znaki drogowe. Nie podejmuj ryzykownych manewrów, które mogą spowodować kolizję.
- Nigdy nie prowadź pod wpływem alkoholu
Nigdy nie prowadź samochodu, jeśli wcześniej spożywałeś alkohol! W ten sposób narażasz siebie i innych.
- Uważaj na syndrom dnia poprzedniego
Czy jesteś pewien, że twój organizm pozbył się alkoholu po wczorajszej imprezie? Nawet w przypadku, gdy czujesz się w miarę dobrze, alkohol wciąż może znajdować się w organizmie, wpływać na twoje zdolności percepcji i oceny sytuacji. Nie narażaj siebie ani innych użytkowników dróg!
- Bądź odpowiedzialny, nie wierz w mity!
Pamiętaj, że tłuste i syte jedzenie nie przyspiesza metabolizmu alkoholu. Mitem jest także skuteczność zimnego prysznica, wysiłku fizycznego czy wypicia mocnej kawy lub napoju energetycznego.
- Pamiętaj
Nie ma skutecznego sposobu na szybsze pozbycie się alkoholu z organizmu! Nawet gdy alkohol
zostanie całkowicie wydalony nie oznacza to, że mózg i mięśnie całkowicie powróciły do
normalnego funkcjonowania. Wątroba jest w stanie metabolizować średnio ok. 8 gram 100%
alkoholu etylowego w ciągu godziny. Pamiętaj, że potrzebujesz dużo czasu, by wydalić alkohol z organizmu. Prowadź dopiero wtedy, kiedy masz pewność, że jesteś w 100% trzeźwy i wypoczęty, a samopoczucie pozwala Ci na bezpieczną i uważną jazdę.
- Ruszaj na wakacje bez promili!
Poświęć godzinę na „Autosobriety” – bezpłatne szkolenie online, które pomoże ci bezpiecznie i bez promili dojechać na wakacje!
Electroride podsumowuje 2024 rok w elektromobilności
Allianz Partners i Mazda Motor Europe przedłużają współpracę
Goodyear oficjalnym sponsorem i dostawcą opon do FIA ETRC do 2027 roku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Przemysł spożywczy
Rośnie konkurencja ze strony ukraińskich producentów żywności na unijnym rynku. To wyzwanie dla polskiego rolnictwa
Zawieszenie ceł przez UE na towary z Ukrainy od czerwca 2022 roku oznacza de facto proces integracji tego kraju z jednolitym rynkiem europejskim, z wyjątkami dotyczącymi kilku produktów rolnych. Oznacza to poważne wyzwania dla polskiego rolnictwa, zwłaszcza że 73 proc. eksportu naszej żywności trafia na rynek unijny. Zdaniem ekspertów w odpowiedzi na tę konkurencję polskie rolnictwo musi postawić bardziej na jakość i innowacje, a nie na niską cenę produktów.
Ochrona środowiska
Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania
Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.