Komunikaty PR

Diesel najtańszy od roku! Czy tankujący od teraz będą płacić poniżej 7 zł?

2023-03-24  |  10:00
Biuro prasowe
Kontakt
Vision Group
Vision Group

Woronicza 31/254
02-640 Warszawa Warszawa
visiongroup|visiongroup.pl| |visiongroup|visiongroup.pl
604198300
www.visiongroup.pl

Średnia cena oleju napędowego (ON) w handlu detalicznym spadła o 18 groszy w ciągu tygodnia i obecnie wynosi poniżej 6,90 zł za litr – jest to najniższa wartość od kwietnia 2022 roku. Jako jedną z głównych przyczyn nagłej obniżki na stacjach paliw eksperci wskazują dynamiczny spadek cen ropy naftowej, a w konsekwencji cen hurtowych produktów ropopochodnych. Czy taka sytuacja ma szanse dłużej się utrzymać? Analitycy londyńskiej firmy Unibet przygotowali prognozy dla polskiego rynku paliwowego.

Upadek amerykańskiego banku impulsem do obniżek

Poza dieslem mniej spektakularne spadki tygodniowej średniej ceny detalicznej dotyczą również benzyny (Pb95) – o 3 grosze oraz autogazu (LPG) – o 4 grosze. W poniedziałek giełdowa cena ropy brent osiągnęła wartość poniżej 71 dolarów za baryłkę — najniższa od grudnia 2021 roku. Według ekspertów za pogłębienie trendu negatywnego na tym indeksie odpowiedzialne jest rozpoczęcie nowego kryzysu bankowego zapoczątkowanego upadkiem amerykańskiego Silicon Valley Bank. To wydarzenie przyczyniło się do osiągnięcia przez ropę ceny sprzed rozpoczęcia kryzysu geopolitycznego. Optymizm kierowców tonuje jednak niepokój ekonomistów. Nagłe pomniejszone wyceny ropy i innych surowców kopalnych są bowiem jednym ze wskaźników mówiących o spowolnieniu w światowej gospodarce i stanowią widmo recesji. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że szanse na utrzymanie wyceny ropy (brent) na poziomie poniżej 76 dolarów za baryłkę w II kwartale 2023 roku wynoszą 38 procent.

Co z cenami na polskich stacjach?

Skutki ruchów na światowych rynkach zawsze docierają do rynku detalicznego z pewnym opóźnieniem. Wynika to z faktu długości ścieżki, jaką przebywa ropa naftowa od momentu wydobycia do dystrybucji na stacjach paliw. Należy przy tym podkreślić, że na finalną cenę diesla składają się w niemal połowie obciążenia podatkowe i akcyzowe. Te czynniki powodują, że trudno liczyć na tak znaczące spadki cen produktów ropopochodnych, jak te widoczne na indeksie giełdowym ropy. Eksperci przewidują jednak, że zmiany te spowodują odwrócenie trendu na rynku detalicznym. To szansa na zmniejszenie presji inflacyjnej poprzez obniżkę kosztów logistycznych, które stanowią znaczną część wydatków wielu przedsiębiorstw. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że prawdopodobieństwo spadku średniej detalicznej ceny oleju napędowego (ON) poniżej 6,90 zł/litr w II kwartale 2023 roku wynosi 63 procent

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Vision Group
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Motoryzacja VEHIS z dealerami budują stock samochodowy dostępny online Biuro prasowe
2024-11-28 | 20:10

VEHIS z dealerami budują stock samochodowy dostępny online

VEHIS WRAZ Z NAJLEPSZYMI DEALERAMI BUDUJĄ STOCK SAMOCHODOWY DOSTĘPNY ONLINE VEHIS, platforma leasingowo-samochodowa oferująca samochody dealerskie wraz z szybkim finansowaniem, zwiększyła
Motoryzacja Atrakcyjna i przejrzysta oferta Mazdy – nowe samochody dostępne od ręki
2024-11-27 | 09:00

Atrakcyjna i przejrzysta oferta Mazdy – nowe samochody dostępne od ręki

Koniec roku to tradycyjny okres wyprzedaży, także w salonach samochodowych. Dotyczy to również dealerów Mazdy w całej Polsce, u których na klientów czeka szeroka
Motoryzacja Wyprzedaż aut z rocznika 2024 w salonach Toyoty. Najpopularniejsze modele w Polsce w obniżonych cenach
2024-11-19 | 23:30

Wyprzedaż aut z rocznika 2024 w salonach Toyoty. Najpopularniejsze modele w Polsce w obniżonych cenach

•           Wyprzedaż bestsellerów Toyoty z 2024 roku

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Ulga na badania i rozwój może być lekiem na rosnące koszty zatrudnienia. Korzysta z niej tylko 1/4 uprawnionych firm

Wysokie koszty zatrudnienia to w tej chwili jedno z poważniejszych wyzwań utrudniających działalność i hamujących rozwój polskich przedsiębiorstw. – Skuteczną odpowiedzią może być ulga badawczo-rozwojowa – wskazuje Piotr Frankowski, dyrektor zarządzający Ayming Polska. Ten instrument umożliwia odliczenie nawet 200 proc. kosztów osobowych, czyli m.in. wynagrodzeń, od podstawy opodatkowania. Ulgę B-+R zna 90 proc. rodzimych przedsiębiorstw, ale korzysta z niej mniej niż 1/4 uprawnionych. Firma, wspólnie z Konfederacją Lewiatan, przedstawiła rządowi szereg rekomendacji działań, które mogłyby te statystyki poprawić.

Farmacja

Diagnostyka obrazowa w Polsce nie odbiega jakością od Europy Zachodniej. Rośnie dostępność badań i świadomość pacjentów

Na podstawie wyników diagnostyki obrazowej, czyli m.in. tomografii komputerowej, USG, RTG czy rezonansu magnetycznego, podejmowanych jest nawet 80 proc. decyzji klinicznych. – Diagnostyka obrazowa będzie miała coraz większe znaczenie w medycynie – mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Jakub Swadźba, założyciel i prezes zarządu Diagnostyka SA. Jak ocenia, ten segment w Polsce jest już na światowym poziomie, a ostatnie lata przyniosły znaczący postęp związany z upowszechnieniem nowych technologii i nowoczesnych rozwiązań.

Ochrona środowiska

Europa przegrywa globalny wyścig gospodarczy. Nowa KE będzie musiała podjąć szybkie i zdecydowane działania

Udział Europy w światowej gospodarce się kurczy. Podczas gdy jeszcze w 2010 roku gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, tak dekadę później, w 2020 roku Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. – Niedługo jedynym, co Europa będzie mogła zaoferować światu, będą konsumenci – mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik. Jak wskazuje, przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.