Goodyear współpracuje z Monolith nad wykorzystaniem sadzy produkowanej z metanu
Biuro Prasowe Goodyear Polska
Przy Bażantarni 13
02-793 Warszawa
goodyear|alertmedia.pl| |goodyear|alertmedia.pl
609 329 385
https://news.goodyear.eu/pl-pl/
Firma Goodyear Tire & Rubber Company podpisała umowę o współpracy i list intencyjny z przedsiębiorstwem Monolith w sprawie rozwoju i potencjalnego zastosowania w oponach sadzy produkowanej z metanu oraz biometanu. Goodyear jest liderem w branży, jeśli chodzi o wykorzystanie tej formy sadzy produkowanej w procesie pirolizy metanu z wykorzystaniem plazmy. Zawarte porozumienie pomoże przyspieszyć prace Goodyear nad identyfikacją i wykorzystaniem bardziej zrównoważonych materiałów.
„W Goodyear przywiązujemy dużą wagę do zrównoważonego rozwoju i wywierania pozytywnego wpływu na środowisko poprzez wybór materiałów, z których korzystamy” - mówi Chris Helsel, wiceprezes ds. operacji globalnych i dyrektor ds. technologii. „Nasza współpraca z firmą Monolith jest jednym z przykładów wykorzystania ekologicznych materiałów w produktach wysokiej jakości, które zapewniają lepszą przyszłość.”
Sadza jest kluczowym składnikiem opon, który zapewnia mieszance wytrzymałość, zwiększoną odporność na rozerwanie i ścieranie. Udział sadzy w budowie typowej opony osobowej wynosi 15-20% w stosunku wagowym. Tradycyjnie używana sadza pochodzi ze spalania resztek oleju lub oleju ze smoły węglowej.
W ramach współpracy z firmą Monolith, światowym liderem w dziedzinie czystego wodoru i produkcji materiałów, Goodyear bada sadzę produkowaną z metanu oraz biometanu. Do procesu plazmowego i zakończenia pirolizy metanu firma Monolith wykorzystuje odnawialną energię elektryczną, w wyniku czego otrzymuje się tylko węgiel i wodór.
„Jesteśmy dumni, że możemy współpracować z Goodyearem, wytwarzając dla tego producenta wysokiej jakości czystą sadzę i wspierając jego nieustanną misję tworzenia bardziej ekologicznych opon” - komentuje Rob Hanson, współzałożyciel i dyrektor generalny firmy Monolith. „Jesteśmy zaszczyceni, że możemy współpracować z takimi firmami jak Goodyear, które podzielają naszą pasję do wysokiej jakości produktów wytwarzanych w sposób odpowiedzialny i z niecierpliwością czekamy na postępy, jakie ta współpraca przyniesie branży oponiarskiej.”
Ocena cyklu życia wykonana dla Monolith przez strony trzecie pokazuje, że proces oparty na plazmie przynosi korzyści dla środowiska w całym cyklu życia, w tym wpływa na redukcję emisji dwutlenku węgla, w porównaniu do tradycyjnie produkowanej sadzy.
Ponadto ocena cyklu życia wykazała, że technologia ta może mieć neutralny wpływ pod względem emisji dwutlenku węgla, przy założeniu zwiększonego wykorzystania w przyszłości biometanu w porównaniu z gazem ziemnym.
Ocena cyklu życia Monolith obecnie ma zostać poddana przeglądowi zewnętrznemu, a więcej szczegółów dotyczących korzyści dla środowiska będzie można poznać w najbliższej przyszłości.

Specjalna oferta i dodatkowe rabaty na SUV-y i crossovery Toyoty. Wybiera je już połowa klientów

Rejestracja samochodów za granicą. Czy to się nadal opłaca? Kto może skorzystać?

Electroride podsumowuje 2024 rok w elektromobilności
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Blackout w Hiszpanii i Portugalii ujawnił braki europejskiego systemu elektroenergetycznego. Niezbędna modernizacja sieci i połączeń między krajami
Komisja Europejska musi wyciągnąć wnioski z problemów z dostawami energii w Hiszpanii i Portugalii. Zapowiada też podjęcie działań, aby uniknąć takich poważnych blackoutów w przyszłości. Eksperci apelują przede wszystkim o inwestycje w modernizację sieci, by była ona gotowa na większą liczbę źródeł odnawialnych, a także w rozbudowę połączeń między państwami członkowskimi, dzięki czemu łatwiej będzie reagować na kryzysy.
Problemy społeczne
37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Telekomunikacja
Dyrektywa unijna zmienia podejście do cyberbezpieczeństwa. W Polsce trwają prace nad jej wdrożeniem

Według zapewnień rządu w tym kwartale zakończą się rządowe prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która wdroży do polskiego prawa zapisy dyrektywy NIS2. Będzie to mieć istotne znaczenie dla kształtowania polityk cyberbezpieczeństwa przez duże i średnie podmioty zaliczane do kategorii kluczowych i ważnych. Choć pojawiają się głosy krytyczne, sugerujące, że regulacje są zbyt daleko idące, to eksperci od cyberbezpieczeństwa są przekonani, że akurat w tym obszarze mogą one przynieść szereg korzyści, zwłaszcza we współczesnych warunkach geopolitycznych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.