Goodyear z najwyższą oceną środowiskową od FIA
Biuro Prasowe Goodyear Polska
Przy Bażantarni 13
02-793 Warszawa
goodyear|alertmedia.pl| |goodyear|alertmedia.pl
609 329 385
https://news.goodyear.eu/pl-pl/
Zespół Goodyear Racing EMEA uzyskał najwyższą, 3-gwiazdkową ocenę w programie akredytacji środowiskowej FIA. Wyróżnienie to przyznano za długoterminowe plany zrównoważonego rozwoju i jasne strategie mające na celu zmniejszenie wpływu sportów motorowych na środowisko. Marka jest pierwszym partnerem oponiarskim Automobile Club de l'Ouest (ACO) z tak wysokim wynikiem.
Certyfikat obejmuje programy sportów motorowych realizowane przez Goodyear Racing EMEA, w tym obecność marki w Długodystansowych Mistrzostwach Świata FIA (WEC), 24-godzinnym wyścigu Le Mans i Europejskiej Serii Le Mans, a także w wyścigach ciężarówek Goodyear FIA ETRC.
"Program Akredytacji Środowiskowej FIA pozwala na mierzenie postępów w osiąganiu celów zrównoważonego rozwoju w sportach motorowych i zachęca różnych interesariuszy do poprawy swojej efektywności środowiskowej. Sporty motorowe to bardzo wpływowy obszar, który może kształtować przyszłość mobilności. Dlatego cieszę się, że tak ważny partner jak Goodyear, dostawca opon do różnych kategorii wyścigów FIA, który przenosi swoje know-how z toru wyścigowego na drogę, osiągnął najwyższy możliwy standard środowiskowy określony przez FIA,” wyjaśnił Marek Nawarecki, Senior Circuit Sport Director FIA.
Opony wyścigowe Goodyeara przeznaczone na wspomniane imprezy są produkowane w najnowocześniejszych zakładach w Hanau (Niemcy) i Colmar-Berg (Luksemburg), które otrzymały certyfikaty ISO 14001 i ISO 45001. Od stycznia 2024 roku zakład w Hanau posiada również certyfikat ISCC. Ponadto obie fabryki korzystają w 100% z odnawialnej energii elektrycznej, podobnie jak wszystkie zakłady produkcyjne Goodyeara w regionie EMEA. Długoterminowym celem firmy jest przestawienie całej działalności i procesów produkcyjnych na energię odnawialną do 2040 roku.
Goodyear stawia sobie także inne cele w zakresie zrównoważonego rozwoju, w tym całkowite zastąpienie olejów ropopochodnych w swoich produktach do 2040 roku oraz osiągnięcie zerowej emisji gazów cieplarnianych netto w całym łańcuchu wartości do 2050 roku.
Sporty motorowe stają się coraz bardziej zrównoważone
Od 2022 roku Goodyear dostarcza jedną specyfikację opon wyścigowych typu slick do wyścigów WEC. Podobne zasady obowiązują w nowej klasie LMGT3, która zadebiutowała w tym roku, w której Goodyear jest wyłącznym dostawcą opon. W innych kategoriach i mistrzostwach, gdzie używa się wielu mieszanek opon, producenci często muszą produkować nadwyżki, aby sprostać zapotrzebowaniu zespołów. Dzięki wprowadzeniu jednej specyfikacji, liczba opon produkowanych przez Goodyeara w sezonie zmniejszyła się o 33%, co pozwoliło obniżyć koszty transportu dzięki mniejszej liczbie opon dostarczanych na tor.
Z kolei w najwyższej klasie wyścigów samochodów ciężarowych, Goodyear FIA ETRC, producent stosuje proces bieżnikowania podobnie jak w codziennej eksploatacji flot pojazdów użytkowych. Dzięki temu opony stosowane w wyścigach mogą być dalej wykorzystywane przez floty transportowe. To z kolei zmniejsza ogólną ilość odpadów i przedłuża żywotność opon, kiedy nie nadają się już do rywalizacji sportowej.
"Przez całą historię wyścigów, postęp technologiczny w sportach motorowych przyczyniał się do tworzenia innowacji dla konsumentów. Obecnie jest tak samo w kontekście zrównoważonego rozwoju. Trzygwiazdkowa akredytacja środowiskowa FIA jest wyrazem uznania dla znaczących postępów, jakie Goodyear poczynił, aby włączyć zrównoważony rozwój do naszego programu wyścigowego, zarówno w fabrykach, jak i na torze,” powiedział Mathias Kipp, dyrektor Goodyear ds. wyścigów samochodowych w regionie EMEA.
"Goodyear od dawna współpracuje z 24-godzinnym wyścigiem Le Mans i seriami sygnowanymi przez ACO. Gratuluję uzyskania trzygwiazdkowej akredytacji ekologicznej FIA. To dowód, że nasi partnerzy wspierają nasz cel osiągnięcia neutralności węglowej do 2030 roku. Brawo dla Goodyeara za zaangażowanie w uczynienie sportów motorowych coraz bardziej odpowiedzialnymi,” dodał Pierre Fillon, prezes Automobile Club de l'Ouest.

Rejestracja samochodów za granicą. Czy to się nadal opłaca? Kto może skorzystać?

Electroride podsumowuje 2024 rok w elektromobilności

Allianz Partners i Mazda Motor Europe przedłużają współpracę
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Coraz mniej kredytów bankowych płynie do polskiej gospodarki. Przed sektorem duże wyzwania związane z finansowaniem strategicznych projektów
Polskie przedsiębiorstwa w coraz mniejszym stopniu finansują się kredytem bankowym, zwłaszcza w porównaniu z rosnącym PKB. Powoduje to wysoką nadpłynność sektora bankowego. Deregulacja mogłaby pomóc w skróceniu drogi firm do finansowania bankowego, zwłaszcza że Polskę czekają ogromne wydatki na transformację energetyczną i obronność. Sektor ma bardzo dobre wyniki finansowe, co powoduje, że politycy patrzą w stronę jego zysków. Ryzyko prawne, jakim wciąż są kredyty frankowe, pociąga za sobą brak zainteresowania ze strony zagranicznych inwestorów.
Firma
Bezrobocie może zacząć rosnąć. Ochłodzenie odczuwane szczególnie w branży budowlanej i automotive

W Polsce od kilku lat stopa bezrobocia utrzymuje się poniżej 6 proc., a według metodologii unijnej jest o połowę niższa i jedna z najniższych w Unii. Pracownicy przywykli już, że sytuacja na rynku pracy jest dla nich korzystna. Jednak zaczynają się pojawiać pierwsze niepokojące sygnały zwiastujące możliwą zmianę trendu. Część branż ucierpiała np. z powodu spowolnienia w Niemczech, inne rozważają wybór innej niż Polska lokalizacji ze względu na wysokie koszty pracy czy energii. Na razie ogromnym wyzwaniem pozostaje aktywizacja osób biernych zawodowo.
Ochrona środowiska
Rozwój sztucznej inteligencji drastycznie zwiększa zapotrzebowanie na energię. Rozwiązaniem są zrównoważone centra danych

Centra danych to jeden z dynamicznie rozwijających się, ale przy tym energochłonnych sektorów gospodarki. Prognozy PMR wskazują, że do 2030 roku operatorzy w Polsce będą dysponować centrami danych o mocy przekraczającej 500 MW, co oznacza, że wzrośnie ona ponad trzykrotnie względem 2024 roku. Przyspieszona cyfryzacja i dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji sprawiają, że w ciągu kilku następnych lat zużycie energii elektrycznej w centrach danych tylko w Europie wzrośnie o 66 proc. Dlatego coraz więcej firm sięga po zrównoważone rozwiązania i energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.