Komunikaty PR

Goodyear zamierza rozwijać krajowe źródła kauczuku naturalnego

2022-04-12  |  11:50
Biuro prasowe
Kontakt
Marlena Garucka-Kubajek
Biuro Prasowe Goodyear Polska

Przy Bażantarni 13
02-793 Warszawa
goodyear|alertmedia.pl| |goodyear|alertmedia.pl
609 329 385
https://news.goodyear.eu/pl-pl/
Do pobrania Goodyear ( 0.25 MB )

Goodyear współpracuje z Departamentem Obrony, Laboratorium Badawczym Sił Powietrznych, BioMADE i Farmed Materials, aby przyspieszyć komercjalizację kauczuku naturalnego pozyskiwanego z mniszka lekarskiego.

Akron, Ohio, 12 kwietnia 2022 r. – Firmy Goodyear Tire & Rubber Company i Farmed Materials z Ohio będą współdziałały nad stworzeniem krajowego źródła kauczuku naturalnego z określonego gatunku mniszka lekarskiego. Prace będą prowadzone w ramach wieloletniego, wielomilionowego programu, wspieranego przez Departament Obrony USA (DoD), Laboratorium Badawcze Sił Powietrznych (AFRL) oraz BioMADE.

Kauczuk naturalny został sklasyfikowany jako surowiec strategiczny, który stanowi kluczowy składnik opon wojskowych, lotniczych i ciężarowych. Obecnie ponad 90% światowego kauczuku naturalnego wytwarza się z lateksu pochodzącego z drzew kauczukowych, a jego głównym źródłem są tropikalne obszary poza USA.

Program będzie bazował na badaniach, w ramach których przeanalizowano już ponad 2500 gatunków roślin, ale znaleziono tylko kilka o właściwościach nadających się do zastosowania w oponach. Mniszek kok-sagiz (Taraxacum kok-saghyz), znany pod nazwą TK, okazał się cenną alternatywą dla kauczukowca naturalnego.

W programach pilotażowych Farmed Materials dotyczących TK materiały hodowlane przyniosły pierwsze pozytywne rezultaty, dając duże zbiory, które wymagają dodatkowych nasadzeń i finansowania.

„Światowy popyt na kauczuk naturalny stale rośnie i pozostaje on kluczowym surowcem dla przemysłu oponiarskiego” - wyjaśnił Chris Helsel, wiceprezes Goodyear ds. operacji globalnych i dyrektor ds. technologii. „To bardzo ważny moment na rozwinięcie krajowego źródła kauczuku naturalnego, co może pomóc złagodzić przyszłe wyzwania związane z łańcuchem dostaw”.

„To partnerstwo świadczy o zdolności BioMADE do łączenia firm różnej wielkości w celu rozwiązywania najważniejszych problemów” powiedziała Melanie Tomczak, Dyrektor ds. Technologii w BioMADE. „Jesteśmy podekscytowani projektem, który daje duże nadzieje na rozwój krajowej produkcji kauczuku i pokazuje, jak produkcja bioprzemysłowa może pomóc w zabezpieczeniu krajowego łańcucha dostaw”.

Podczas gdy drzewa kauczukowe potrzebują zazwyczaj siedmiu lat, aby wytworzyć lateks niezbędny do produkcji kauczuku, mniszek lekarski można zbierać co sześć miesięcy. Mniszek TK jest także odporniejszy i może rosnąć w bardziej umiarkowanym klimacie, np. w Ohio.

Wspierana przez Departament Obrony Narodowej współpraca firm Goodyear, BioMADE i Farmed Materials przyspieszy komercjalizację TK, która rozpocznie się wiosną 2022 r. od zasadzenia i zebrania nasion TK w stanie Ohio. Wyprodukowany kauczuk naturalny zostanie użyty do produkcji opon do samolotów wojskowych, które Goodyear zbuduje i przetestuje w  rygorystycznych warunkach we współpracy z AFRL w bazie sił powietrznych Wright-Patterson w Dayton w stanie Ohio.

Jeśli dodatkowe testy przyniosą obiecujące wyniki, Goodyear widzi  potencjał do zastosowania gumy pochodzącej z mniszka TK we wszystkich rodzajach opon.

Goodyear

Goodyear jest jedną z największych firm oponiarskich na świecie. Zatrudnia około 72 000 osób i wytwarza swoje produkty w 57 zakładach w 23 krajach świata. Jej dwa ośrodki innowacyjności w Akron w stanie Ohio i w Colmar-Berg w Luksemburgu dążą do opracowywania najnowocześniejszych produktów i usług, które wyznaczają standardy technologiczne i eksploatacyjne dla całej branży. Więcej informacji o firmie Goodyear i jej produktach można znaleźć na stronie.

BioMADE

BioMADE jest jednym z dziewięciu Instytutów Innowacji Produkcyjnych sponsorowanych przez Departament Obrony, które przewidują i wypełniają luki w możliwościach produkcyjnych w celu realizacji niedrogich, terminowych i mało ryzykownych systemów obronnych. Poprzez finansowanie, działania i zaangażowanie, BioMADE wspiera rozwój technologii bioprzemysłowych, aby wzmocnić amerykańską konkurencyjność, stworzyć bardziej wytrzymały, odporny i oparty na biologii łańcuch dostaw oraz pomóc USA stać się krajem w znacznym stopniu samowystarczalnym. Poprzez współpracę ze szkołami K-12, publicznymi szkołami pomaturalnymi, uniwersytetami i organizacjami rozwoju zawodowego, BioMADE buduje również zróżnicowaną i konkurencyjną na świecie kadrę STEM, aby przygotować pracowników do wejścia na rynek pracy. Więcej informacji na stronie www.biomade.org.

Farmed Materials

Farmed Materials opracowuje i komercjalizuje polimery pochodzenia rolniczego o wysokiej wydajności i zrównoważonym charakterze. Firma Farmed Materials, założona w 2016 roku w Cincinnati w stanie Ohio, łączy sprawdzonych liderów w dziedzinie rolnictwa, polimerów i badań. Wspiera tworzenie, komercjalizację, wzrost i skalowanie nagradzanych firm zajmujących się zaawansowanymi materiałami. Zespół z powodzeniem realizuje wszystkie etapy produkcji rolniczej, od wytworzenia nasion po ekstrakcję kauczuku i jego testowanie, z największego areału TK uprawianego od czasów II wojny światowej. Skontaktuj się z Farmed Materials pod adresem: info@farmedmaterials.com.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Biuro Prasowe Goodyear Polska
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Motoryzacja VW FS umacnia pozycję lidera w finansowaniu aut osobowych Biuro prasowe
2024-07-16 | 12:00

VW FS umacnia pozycję lidera w finansowaniu aut osobowych

Udział w rynku leasingu i CFM na poziomie 18,7 proc., ponad 215 tys. finansowanych samochodów oraz 83 proc. zadowolonych klientów. Volkswagen Financial Services to nr
Motoryzacja Grupa Cichy-Zasada otwiera pierwszy w Warszawie salon BYD w Fabryce PZO
2024-07-15 | 14:48

Grupa Cichy-Zasada otwiera pierwszy w Warszawie salon BYD w Fabryce PZO

Projekt PZO II ponownie został w pełni skomercjalizowany. Nowy najemca – Grupa Cichy-Zasada – wynajął blisko 1000 mkw. powierzchni na parterze budynku. We współpracy
Motoryzacja Kto zostanie nowym Ambasadorem Bezpiecznej Jazdy Arval? Rusza 4. edycja konkursu
2024-07-09 | 10:00

Kto zostanie nowym Ambasadorem Bezpiecznej Jazdy Arval? Rusza 4. edycja konkursu

1 lipca br. rozpoczęła się kolejna edycja konkursu „Ambasador Bezpiecznej Jazdy Arval” – wiodącego programu CSR-owego dla kierowców flotowych korzystających z

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Od przyszłego roku akcyza na e-liquidy ma wzrosnąć o 75 proc. To trzy razy więcej niż na tradycyjne papierosy

 Na rynku e-liquidów mamy największą szarą strefę, z którą fiskus niezbyt dobrze sobie radzi. Gwałtowna podwyżka akcyzy nie pomoże w rozwiązaniu tego problemu, tylko go spotęguje – mówi Piotr Leonarski, ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich. Krajowi producenci płynów do e-papierosów zaapelowali już do ministra finansów o rewizję planowanych podwyżek akcyzy na wyroby tytoniowe. W przypadku e-liquidów ma być ona największa i w 2025 roku wyniesie 75 proc. Branża podkreśla, że to przyczyni się do jeszcze większego rozrostu szarej strefy, a ponadto będzie zachętą dla konsumentów, żeby zamiast korzystać z alternatyw, wrócili do palenia tradycyjnych papierosów.

Infrastruktura

Zielone zamówienia publiczne stanowią dziś zaledwie kilka procent rynku. Rządowy zespół ma opracować specjalne kryteria dla nich

Zielone zamówienia publiczne stają się w ostatnich latach coraz bardziej powszechną praktyką, choć w Polsce odpowiadają za kilka procent ogólnej liczby zamówień. Duży nacisk na ten aspekt, w postaci nowych regulacji i wytycznych, kładzie także Unia Europejska. Dlatego też w maju br. zarządzeniem prezesa Rady Ministrów został powołany specjalny rządowy zespół, którego zadaniem będzie uwzględnienie aspektów środowiskowych w polskim systemie zamówień publicznych oraz opracowanie wytycznych dla zamawiających. – Ważne, żeby te opracowywane kryteria były dostosowane do realiów polskiego rynku – wskazuje Barbara Dzieciuchowicz, prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa.

IT i technologie

Boom na sztuczną inteligencję w ochronie zdrowia ma dopiero nastąpić. Wyzwaniem pozostają regulacje i zaufanie do tej technologii

Sztuczna inteligencja ma potencjał, żeby zrewolucjonizować podejście do profilaktyki, diagnostyki i leczenia pacjentów, jednocześnie redukując ich koszty. W globalnej skali wartość rynku rozwiązań opartych na AI w opiece zdrowotnej rośnie lawinowo – w ub.r. wynosiła ponad 32 mld dol., ale do 2030 roku ta kwota ma się zwiększyć ponad sześciokrotnie. Również w Polsce narzędzia bazujące na AI zaczynają być wdrażane coraz szerzej, choć – jak wynika z lipcowego raportu SGH – prawdziwy rozwój potencjału sztucznej inteligencji w polskiej branży ochrony zdrowia ma dopiero nastąpić. Warunkiem jest stworzenie stabilnego i bezpiecznego środowiska dla rozwoju tej technologii, opartego na regulacjach prawnych i zaufaniu wszystkich interesariuszy.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.