Jak liczba uchodźców i ceny paliw wpływają na transport publiczny
Jak liczba uchodźców i ceny paliw wpływają na transport publiczny
Rosnąca inflacja oraz napływ dużych grup uchodźców z Ukrainy znacząco wpływają na krajobraz polskich miast, a tym samym ich transportu publicznego. Szybko drożejące ceny paliw powodują, że wielu kierowców przesiada się z samochodów do komunikacji miejskiej. Liczba pasażerów zwiększa się gwałtownie również w wyniku napływu ukraińskich obywateli. Taka sytuacja wymaga radykalnych działań w celu optymalizacji transportu i dążenia do zrównoważonego rozwoju miast. Jednym z rozwiązań zapewniającym bezpieczeństwo jest sztuczna inteligencja.
Od początku wojny w Ukrainie granicę ukraińsko-polską przekroczyły już prawie 3 miliony uchodźców. Napływ nowych mieszkańców, szczególnie do większych miast, stawia wyzwania przed lokalnymi władzami, również w sferze transportu publicznego. Jak wskazują dane ZUS, tylko w samej Warszawie zarejestrowało się około 116 tys. osób, a prawdopodobnie może ich być nawet 300 tys. - liczba ta oczywiście systematycznie rośnie.
Szalejąca inflacja oraz wzrosty cen paliw powodują, że wielu właścicieli aut przesiada się do komunikacji miejskiej, aby zaoszczędzić. Przed władzami miast stoi wyzwanie, jak odpowiednio zaplanować transport publiczny, aby uniknąć „tłoku” oraz zapewnić pasażerom bezpieczeństwo. Jednym z rozwiązań jest zastosowanie sztucznej inteligencji.
Sztuczna inteligencja i Computer Vision
Computer Vision wkracza do świata biznesu i zarządzania miastem w coraz bardziej zróżnicowanych formach. Możliwości zastosowania tego systemu wydają się być nieograniczone a przyszłość pokaże, jak bardzo zmieni on nasze codzienne życie. Technologia może wspomóc bezpieczeństwo, przyczynić się do bardziej oszczędnego gospodarowania zasobami, czy usprawnić analizę danych potrzebnych do zapobiegania katastrofom lub nieprzewidzianym zdarzeniom. Połączenie sztucznej inteligencji z Computer Vision znajdziemy już w kamerach miejskich, czujnikach zamontowanych w pojazdach oraz specjalnych urządzeniach śledzących na bieżąco sytuację w urzędach lub innych miejscach publicznych.
Naszą specjalizacją są algorytmy Computer Vision. Każdy algorytm CV jest inny, dlatego inny sprzęt i oprogramowanie potrzebne są w pojeździe transportu publicznego, a odmienne na przykład w urzędzie czy na placu zabaw. Technologia ta potrafi na bieżąco monitorować stan bezpieczeństwa pasażerów autobusu czy tramwaju - mówi Marcin Lewicki, CEO Sternkraft Telematics.
Jak zastosować technologie smart w transporcie publicznym?
Obecna sytuacja powoduje rosnące trudności w utrzymaniu transportu publicznego na dotychczasowym poziomie. Optymalizacja tras oraz wykorzystywania pojazdów jest równie ważna, jak ich jakość. Już nie wielkość, a właśnie optymalne wykorzystanie floty powinno być priorytetem każdego nowoczesnego miasta. Computer Vision pozwala oszczędzać paliwo i czas, a nawet eliminować nieopłacalne przejazdy. Dzięki tej technologii będziemy przemieszczać się rozsądniej, a co za tym idzie ekologicznie i ekonomicznie oraz przede wszystkim bezpiecznie.
Opracowaliśmy wiele algorytmów i pracujemy nad kilkunastoma kolejnymi, które nazywamy cyfrowymi pracownikami. Są nimi Policjant, Ratownik Medyczny i Konduktor. Pierwszy z nich wykrywa m.in. fizyczne oraz werbalne ataki na pasażerów lub kierowcę, a nawet niebezpieczne przedmioty, jak nóż czy broń. Z kolei Ratownik Medyczny zauważa nieprawidłowe zachowania, jak omdlenia czy upadki oraz widzi rowerzystów czy motocyklistów w tzw. martwym punkcie. Ważnym elementem jest również stały nadzór nad zdolnością kierowcy do prowadzenia pojazdu. Algorytmy będą potrafiły zdiagnozować kierowcę, który mógłby być pod wpływem substancji odurzających. Za nie odpowiada algorytm Konduktor. Do jego zadań należy także zaawansowana analiza migracji pasażerów, m.in. poprzez ich liczenie na poziomie 99% skuteczności. Wykrywane będzie też palenie papierosów i picie alkoholu podczas przejazdów - uzupełnia Marcin Lewicki, CEO Sternkraft Telematics.
Kamery a bezpieczeństwo
Stosowanie nie-inteligentnego monitoringu w transporcie publicznym, który co ważne, kosztuje tyle samo co inteligentny – to decyzja spowodowana jedynie niewiedzą na temat skuteczności i dostępności rozwiązań, które oferuje technologia Computer Vision. Komputerowi obserwatorzy działają bowiem 24 godziny na dobę. Nie straszne im zmiany pogody, choroby, czy chęć oddalenia się chwilowo z miejsca pracy. Punkty, gdzie zamontowane są kamery, stanowią istotne zagadnienie w projektowaniu optymalnej komunikacji miejskiej, która dla dobra mieszkańców w swoich założeniach powinna jak najwięcej wydarzeń wykrywać samoczynnie.
Dyspozytorzy miasta obserwujący tysiące kamer na raz, otrzymają natychmiast wykrycia zdarzeń (m.in. ataków na pasażerów czy kierowców), gdyż Komputerom zajmuje to sekundy. Podstawą jest jednak dokładność. Jeśli na szeroką skalę zaczniemy wykorzystywać rozwiązania technologii Computer Vision, niezaprzeczalnie wpłynie to na poziom bezpieczeństwa i komfortu Klientów - pasażerów. W niedalekiej przyszłości takie rozwiązania staną się standardem.
Electroride podsumowuje 2024 rok w elektromobilności
Allianz Partners i Mazda Motor Europe przedłużają współpracę
Goodyear oficjalnym sponsorem i dostawcą opon do FIA ETRC do 2027 roku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.