Komunikaty PR

Jak najlepiej sfinansować kupno samochodu używanego?

2022-09-30  |  10:00
Biuro prasowe

Liczba samochodów używanych na rynku stabilizuje się. W II kwartale 2022 r. ofert pojazdów z drugiej ręki było tylko o 3% więcej niż w I kwartale – wynika z danych autobaza.pl. Jednak rosnąca inflacja, brak nowych aut na rynku czy zerwane łańcuchy dostaw sprawiają, że ceny nieustannie rosną. W jaki sposób najlepiej sfinansować więc zakup auta z drugiej ręki, biorąc pod uwagę obecną sytuację gospodarczą? Najpopularniejszym wyborem wśród Polaków niezmiennie pozostaje kredyt, jednak na znaczeniu zyskuje także leasing konsumencki. Prostym wyborem pozostaje płatność gotówką, lecz na polski rynek coraz śmielej wchodzi też usługa najmu długoterminowego.

Najtańsza gotówka, najdroższy kredyt

Najtańszym i z pozoru najkorzystniejszym rozwiązaniem zrealizowania zakupu samochodu używanego jest płatność gotówką. Tylko w tym przypadku zapłacimy za auto cenę, która widnieje w ogłoszeniu. Jednak, według danych autobaza.pl, blisko co trzeci pojazd z drugiej ręki jest z przedziału cenowego 50-100 tys. złotych. Taka kwota, zapłacona jednorazowo, znajduje się poza zasięgiem przeciętnego Polaka, który w gotówce najczęściej posiada od 1000 do 4999 zł oszczędności – wynika z badania „Barometr Oszczędności” Krajowego Rejestru Długów.

Inną możliwością jest wzięcie kredytu na samochód z rynku wtórnego. Najczęściej to najdroższa opcja finansowania. Z wyliczeń autobaza.pl wynika, że przykładowy kredyt samochodowy na kwotę 50 tys. zł (rozłożony na 5 lat, o oprocentowaniu 8,5% oraz RRSO 9,04%) to całkowity koszt do spłacenia ponad 61 tys. zł. W dobie bardzo wysokich stóp procentowych oraz obecnym trendzie ich podwyższania, finalna wartość kredytu z czasem może jeszcze wzrosnąć.

Przy płatności gotówką za samochód wszystkie zalety i wady są bardzo proste do zweryfikowania. Przy kredycie nie jest to tak przejrzyste. Pod uwagę warto wziąć obecną inflację, a także możliwe zmiany stóp procentowych. Musimy pamiętać, że w tej formie finansowania właścicielem samochodu jest bank, co może utrudnić jego ewentualną sprzedaż – mówi Piotr Korab, ekspert autobaza.pl. Zanim zdecydujemy się na kredyt, koniecznie sprawdźmy w raportach VIN przeszłość interesującego nas auta, a także zweryfikujmy rejestr zastawów sądowych. Gdyby okazało się, że kupimy auto, które jest zabezpieczeniem czyjegoś kredytu, możemy je utracić. Obydwie usługi – raport VIN oraz rejestr zastawów – są dostępne na naszym portalu – dodaje.

Coraz popularniejszy leasing konsumencki i najem długoterminowy

Wbrew powszechnemu przekonaniu, z leasingu korzystać mogą także osoby prywatne. Tak zwany leasing konsumencki coraz bardziej zyskuje na popularności wśród konsumentów indywidualnych w Polsce. Mimo iż średnia rata w tym modelu finansowania jest osiągalna dla wielu polskich gospodarstw domowych, przeszkodą może okazać się wpłata wstępna, sięgająca nawet 20 proc. wartości auta.

W przypadku leasingu również nie jesteśmy właścicielami samochodu. Co więcej, rosnąć nam mogą raty wraz ze stopami procentowymi – z naszych wyliczeń wynika, że od października 2021 r. taka rata jest większa nawet o ponad 350 zł. Jeżeli chcemy uchronić się przed „ruchomym” oprocentowaniem, warto pomyśleć o skorzystaniu z najmu długoterminowego auta. W tym modelu finansowania najczęściej rata, którą musimy zapłacić, jest stała – wyjaśnia Piotr Korab, ekspert autobaza.pl

Najem długoterminowy to usługa, w której wypożyczamy samochód na dany okres – najczęściej 2-3 lata. Po ustaniu umowy konieczne jest zdanie samochodu do dealera. Od razu możemy jednak podpisać nową umowę w pakiecie z innym autem. Jednak w tym przypadku cena raty jest dużo wyższa niż np. przy kredycie czy leasingu.

Obecnie rynek proponuje nam bardzo szeroki wachlarz sposobów finansowania samochodu używanego. Finalny wybór zależy od tego, jakimi środkami na kupno dysponujemy lub jakich wpływów pieniężnych oczekujemy w ciągu najbliższych lat. Musimy pamiętać, że stoimy u drzwi kryzysu gospodarczego, więc lepiej planować wydatki z większą rezerwą. Co ciekawe, obecnie samochody używane drożeją w takim tempie, że ich zakup można nazwać nawet inwestycją – podsumowuje Piotr Korab, ekspert autobaza.pl.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Motoryzacja Porsche 718 Cayman GT4 RS z dodatkowym sportowym pazurem dzięki oponom Dunlopa Biuro prasowe
2022-11-24 | 12:10

Porsche 718 Cayman GT4 RS z dodatkowym sportowym pazurem dzięki oponom Dunlopa

Topowa wersja Porsche 718, Cayman GT4 RS, będzie fabrycznie wyposażona w opony Dunlop Sport Maxx Race 2 klasy „N2” jako opcja do wyboru, w rozmiarach 245/35ZR20 na przód
Motoryzacja Czy okres jesienno-zimowy to dobry czas na zakup motocykla?
2022-11-23 | 18:28

Czy okres jesienno-zimowy to dobry czas na zakup motocykla?

Do końca września blisko o 17% więcej motocykli zarejestrowano w Polsce w 2022 r., niż w analogicznym okresie minionego roku. Najwięcej jednośladów rejestrowano wraz
Motoryzacja W Black Week pakiety przeglądów serwisowych taniej do 70 proc.
2022-11-22 | 11:30

W Black Week pakiety przeglądów serwisowych taniej do 70 proc.

Od 24 do 30 listopada br. w Volkswagen Financial Services trwa promocja cenowa na przeglądy serwisowe. Klient, który w tym czasie wykupi pakiet, otrzyma zniżkę nawet do 70 proc. Istnieje

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Gala Złote Spinacze

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

IT i technologie

Znani muzycy stworzyli utwór oparty na dźwiękach natury. Specjalne urządzenia zebrały „muzykę” z Puszczy Białowieskiej

Fale elektromagnetyczne wytwarzane przez rośliny mogą stanowić akompaniament muzyczny. Dzięki specjalnemu urządzeniu impulsy zarejestrowane w Puszczy Białowieskiej zostały zamienione na dźwięki i dostarczone do studia produkcyjnego. Tam z udziałem wokalistki Pauliny Przybysz i znanego producenta muzycznego Baascha powstała piosenka, stanowiąca efekt czwartej edycji projektu Czarna Polana. – Sporym wyzwaniem było zbieranie autentycznych dźwięków, bo dużo łatwiej jednak jest te dźwięki wyprodukować w zaciszu studia czy kupić, ale dzięki temu w „Pulsie” natura faktycznie wybrzmiewa – podkreślają realizatorzy kampanii.

Konsument

Ostatnie lata przyniosły wysyp start-upów sektora foodtech. Rozwój rynku napędza rosnąca świadomość konsumentów

Rynek foodtech może zanotować w najbliższych kilku latach ponad 50-proc. wzrost przychodów – przewidują analitycy. Innowacje w sektorze żywności kreują dziś przede wszystkim start-upy, których nie ma może na rynku dużo, ale w szybkim tempie ich przybywa. Zajmują się dziś m.in. wytwarzaniem roślinnych zamienników mięsa, po które konsumenci sięgają coraz chętniej, ale też upcyklingiem żywności i ograniczaniem marnotrawstwa. Są też obszary bardziej zaawansowane, takie jak mięso hodowane w laboratoriach czy druk 3D jedzenia. – Wiele osób myśli, że to może jakaś przemijająca moda, ja myślę, że to już zmiana, której nie da się zatrzymać – mówi Piotr Grabowski z foodtech.ac. Co istotne, podobnie podchodzą do tego inwestorzy, którzy chcą wspierać ten biznes.

Infrastruktura

70 proc. odpadów budowlanych będzie musiało być ponownie wykorzystywanych. Ten wymóg UE przyspieszy zmiany w branży

Budownictwo i nieruchomości są jednym z największych źródeł odpadów w Europie. Zgodnie z założeniami gospodarki cyrkularnej materiały budowlane – po renowacji lub upcyklingu – mogą być jednak ponownie wykorzystane w kolejnych projektach nieruchomościowych. W Polsce ten model nie jest jeszcze powszechny, ale w nadchodzących latach wymusi go unijne prawodawstwo. – Przykładem jest tu Taksonomia, która określa kryteria uznania działalności gospodarczej za zrównoważoną środowiskowo. W zakresie przejścia na gospodarkę obiegu zamkniętego mówi m.in. o przygotowaniu minimum 70 proc. (wagowo) odpadów budowlanych innych niż niebezpieczne, które powstaną przy budowie lub rozbiórce obiektu, do ponownego wykorzystania, recyklingu lub innego odzysku materiałów – mówi Magdalena Puchalska-Nielaba, współzałożycielka Urban Circularity, platformy promującej wdrażanie GOZ w branży budowlanej i nieruchomościach.

Współpraca

Obsługa konferencji prasowych

Zapraszamy do współpracy przy organizacji konferencji prasowych. Nasz doświadczony i kompetentny zespół sprosta każdej realizacji. Dysponujemy nowoczesnym, multimedialnym centrum konferencyjnym i biznesowym w samym sercu Warszawy. Zapraszamy do kontaktu w sprawie oferty.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.