Jak ograniczyć emisję dwutlenku węgla podczas jazdy samochodem
Biuro Prasowe Goodyear Polska
Przy Bażantarni 13
02-793 Warszawa
goodyear|alertmedia.pl| |goodyear|alertmedia.pl
609 329 385
https://news.goodyear.eu/pl-pl/
Jeśli zależy Ci na zmniejszeniu emisji dwutlenku węgla, możesz podjąć szereg działań, aby Twoja codzienna jazda była bardziej przyjazna dla środowiska. Każda podróż samochodem wiąże się z produkcją dwutlenku węgla, nawet jeśli jest to pojazd o niskiej emisji. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci stać się bardziej świadomym tego, jak prowadzisz auto.
Łagodnie przyspieszaj i hamuj
Przyjazna dla środowiska jazda polega na łagodnym operowaniu gazem i hamulcem. W praktyce oznacza to wczesne i delikatne hamowanie, gdy musisz zwolnić lub zatrzymać się. To samo dotyczy przyspieszania – nabierając prędkości, przyspieszaj łagodnie. Jest to szczególnie ważne podczas ruszania na światłach lub skrzyżowaniach. Nie tylko zmniejszy to ilość CO2 emitowanego przez Twój samochód, ale także pomoże zaoszczędzić na paliwie.
Wybieraj właściwe opony
Jak w każdym procesie produkcyjnym, przy produkcji opon również wytwarzany jest CO2, dlatego rozsądnie jest wybierać ogumienie, które charakteryzuje się większą wytrzymałością. Żywotność opon powinna być kluczowym czynnikiem, jeżeli zależy Ci na zmniejszeniu emisji dwutlenku węgla. Kolejnym, nie mniej ważnym, są opory toczenia opony.
Zagadnienie to dotyczy zwykle większych pojazdów, których operatorzy szukają oszczędności, ale warto wziąć je również pod uwagę w samochodzie osobowym. Opony takie jak Goodyear EfficientGrip Performance 2 są doskonałym przykładem produktów, które są trwalsze (nawet o 50% w porównaniu z poprzednim modelem[1]), a przy tym mają niskie opory toczenia, co doskonale sprawdza się w warunkach letnich.
Sprawdź swoje opony
Niedopompowane opony mogą mieć duży wpływ na emisję spalin w Twoim samochodzie. Regularnie sprawdzaj poziom ciśnienie w oponach, aby upewnić się, że jest zgodny z zaleceniem producenta. Optymalny poziom ciśnienia w ogumieniu można znaleźć w instrukcji obsługi pojazdu. Jazda na niedopompowanych oponach może utrudnić prowadzenie samochodu, a jednocześnie zwiększyć zużycie paliwa i emisję spalin.
Nie przeciążaj samochodu
Im cięższy samochód, tym więcej mocy będzie potrzebował do poruszania się. Usuń z niego wszystko, co nie jest potrzebne podczas podróży. Przewożenie zbędnych, ciężkich przedmiotów może zwiększyć emisję dwutlenku węgla, a także przyspieszyć zużycie samochodu.
Bagażniki dachowe zwiększają opór powietrza, który może znacznie podwyższyć emisję dwutlenku węgla. Jeśli nie używasz bagażnika dachowego lub możesz przewozić przedmioty wewnątrz samochodu, usuń go z dachu. Pomoże to zwiększyć ogólną wydajność samochodu podczas jazdy.
Używaj tempomatu
Podczas długich podróży należy korzystać z tempomatu, jeśli jest to możliwe. Pozwalając samochodowi przejąć częściową kontrolę nad przyspieszaniem i hamowaniem zmniejszasz ilość gwałtownych zmian obciążenia, na przykład ostrego przyspieszania. Stała prędkość jest znacznie bardziej efektywna z punktu widzenia zużycia paliwa niż częste zmiany prędkości.
Jedź z zamkniętymi szybami
Chociaż jazda po wiejskich drogach z opuszczonymi szybami może być przyjemna, przy wyższych prędkościach ma to ogromny wpływ na emisję spalin. Wynika to z faktu, że aby pokonywać zwiększony opór powietrza spowodowany przez otwarte okna, samochód będzie zużywał więcej paliwa, a tym samym produkował więcej dwutlenku węgla.
Serwisuj samochód
Utrzymywanie pełnej sprawności samochodu jest istotne zarówno dla Twojego bezpieczeństwa na drodze, jak i dla zachowania jego optymalnej wydajności. Małe problemy mogą przerodzić się w większe, a te mogą spowodować, że samochód zacznie zużywać więcej paliwa, niż to konieczne.
Obniżanie śladu węglowego opiera się na wiedzy o tym, jakie działania mogą przyczynić się do zwiększonej emisji CO2. Dzięki kilku niewielkim zmianom w sposobie prowadzenia samochodu i jego konserwacji, możesz skutecznie zmniejszyć emisję dwutlenku węgla podczas jazdy.
[1] Estymacje wewnętrzne. W porównaniu z poprzednim modelem EfficientGrip Performance. Rozmiar opony: 205/55R16 91V; Samochód: VW Golf 7; Teren: otwarte drogi w Luksemburgu i Francji.
Electroride podsumowuje 2024 rok w elektromobilności
Allianz Partners i Mazda Motor Europe przedłużają współpracę
Goodyear oficjalnym sponsorem i dostawcą opon do FIA ETRC do 2027 roku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.