Kierowcy mogą zapłacić zbliżeniowo za ładowanie auta elektrycznego
PolCard from Fiserv zintegrował terminale płatnicze z ładowarkami elektrycznymi marki SOLA. Dzięki temu wdrożeniu kierowcy aut na prąd mogą zapłacić za ładowanie zbliżeniowo kartą, telefonem bądź zegarkiem, za pośrednictwem samoobsługowego terminala zainstalowanego w urządzeniu. Znika również konieczność instalacji na telefonie wielu aplikacji poszczególnych operatorów sieci ładowarek.
- Do tej pory rozliczanie się za ładowanie samochodu elektrycznego było bardziej skomplikowane, ponieważ kierowca musiał posiadać w telefonie aplikację danego operatora sieci stacji ładowania bądź też specjalną kartę. Od teraz, dzięki współpracy PolCard from Fiserv i producenta ładowarek marki SOLA, kierowcy mogą wygodnie płacić kartą płatniczą, również zbliżeniowo, bez konieczności instalacji na smartfonie wielu różnych aplikacji. Z pierwszych kilku ładowarek zintegrowanych z terminalem płatniczym można już korzystać m.in. w Warszawie, Krośnie czy Tarnowie – mówi Elżbieta Burliga, dyrektorka ds. rozwoju biznesu w Fiserv Polska, właściciela marki PolCard from Fiserv.
Integracja terminala płatniczego z ładowarką do elektryka jest wyjściem naprzeciw unijnemu programowi Fit for 55, którego elementem ma być obowiązkowa dywersyfikacja sposobów płatności za usługę ładowania. Za pośrednictwem terminali PolCard from Fiserv, zintegrowanych z ładowarkami Sola, klienci mogą zrealizować transakcję dużo szybciej i wygodniej niż dotychczas.
Polski rynek aut elektrycznych nabiera rozpędu
Jak wynika z raportu EV Klub Polska[1] liczba aut elektrycznych w Polsce stale rośnie – od stycznia do końca września 2023 r. zarejestrowano w naszym kraju 12 162 nowych, osobowych samochodów z tym napędem. To o 54 proc. więcej niż w tym samym czasie 2022 roku (w okresie od stycznia do września 2022 było to 7914 szt.).
- Jak pokazują dane, rynek elektromobilności rozwija się w naszym kraju bardzo szybko, dlatego ważne jest, aby proces ładowania, jak i płatność, przebiegały sprawnie. Obecnie każdy operator posługuje się swoją własną kartą bądź aplikacją do realizacji transakcji za doładowanie elektryków. Integracja terminali płatniczych od PolCard from Fiserv z naszymi ładowarkami i możliwość płatności kartą, telefonem lub zegarkiem przy urządzeniu będzie ogromnym ułatwieniem dla kierowców – mówi Mateusz Krzysztoń z SOLA EV.
Według Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych na koniec maja funkcjonowało w Polsce ponad 2,8 tys. ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych, na których znajdowało się prawie 5,6 tys. ładowarek. To o ponad 10 proc. więcej niż na koniec 2022 r. Co więcej, według PSPA do 2030 r. liczba punktów ładowania elektryków w Polsce wzrośnie do prawie 100 tys.
[1] Raport z użytkowania pojazdów elektrycznych | autoEXPERT
VEHIS z dealerami budują stock samochodowy dostępny online
Atrakcyjna i przejrzysta oferta Mazdy – nowe samochody dostępne od ręki
Wyprzedaż aut z rocznika 2024 w salonach Toyoty. Najpopularniejsze modele w Polsce w obniżonych cenach
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy
Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.
Ochrona środowiska
Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna
Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.
Telekomunikacja
M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej
– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.