Polska myśl techniczna w Indiach
Elimen Group, polski startup tworzący napędy elektryczne podpisał porozumienie o współpracy z firmą FLASH – liderem indyjskiego sektora produkcji części elektrycznych dla pojazdów 2- i 3-kołowych. FLASH od trzech dekad podbija indyjski rynek pojazdów osobowych, przyczyniając się do tworzenia czystego transportu w jednym z najbardziej zaludnionych państw świata. Współpraca obejmować będzie projekty oraz produkcję silników i sterowników. Wspólny projekt będzie pierwszym tego rodzaju przedsięwzięciem w Indiach. Partnerstwo z indyjską firmą to dla polskiego podmiotu bardzo ważny krok na drodze do międzynarodowej ekspansji. Stanowi znaczący impuls dla rozwoju nowoczesnych napędów elektrycznych istotnych dla budowania zielonej przyszłości transportu.
W ciągu minionych dwóch lat globalna branża motoryzacyjna wykazała się niezwykłą odpornością na kryzys. Pandemia oraz wojna w Ukrainie przyczyniły się do spowolnienia globalnej sprzedaży, ale długoterminowe perspektywy dla sektora pozostają stabilne. Prym w branży wiodą rynki wschodzące, takie jak Indie, gdzie w ostatnich latach szczególną popularnością cieszą się pojazdy z napędem elektrycznym (EV), a pierwszym wyborem wśród nabywców pozostają elektryczne pojazdy 2- i 3-kołowe. Według analiz można spodziewać się wzrostu tego segmentu odpowiednio o 50% i 70% do roku 2030, podczas gdy kolejne innowacje oraz ekspansja światowa mogą być dla lokalnej gospodarki warte nawet 25-40 mld USD w tym samym okresie[1]. Innowacyjna oferta Elimen Group trafia zatem w sedno zapotrzebowania indyjskiego rynku.
– Cieszymy się na współpracę z FLASH w zakresie opracowania i produkcji komponentów dla szybko rozwijającej się branży pojazdów elektrycznych na rynku indyjskim. Dzięki naszej wiedzy i doświadczeniu jesteśmy w stanie tworzyć i rozwijać napędy elektryczne, które znajdą zastosowanie w produkcji masowej. Indie to jeden z największych rynków azjatyckich i światowych, a potencjał rozwoju komponentów elektrycznych jest tam ogromny – powiedział Cezary Klimont, prezes Elimen Group. – Wierzymy, że dzięki współpracy z FLASH polska myśl techniczna znajdzie zastosowanie w dynamicznie rosnącym segmencie elektrycznych 2- i 3-kołowców. Wspólnie planujemy rozszerzenie współpracy o kolejne segmenty pojazdów. Elektromobilność jest naszą pasją, a budowanie zielonej przyszłości jest naszym celem – dodał Cezary Klimont.
Firma FLASH ma siedzibę w Pune, jednym z najważniejszych ośrodków przemysłowych w zachodnich Indiach, gdzie dynamicznie rozwija się przemysł samochodowy, zbrojeniowy oraz elektroniczny. FLASH jest jednym z wiodących na rynku indyjskim producentów komponentów do pojazdów elektrycznych. Współpraca z Elimen Group obejmie produkcję napędów i sterowników o mocy do 300 kW dla wszystkich segmentów pojazdów elektrycznych, od pojazdów 2- i 3-kołowych, przez pojazdy osobowe i użytkowe, aż po autobusy elektryczne. W Indiach FLASH będzie produkować i sprzedawać systemy opracowane przez polską firmę, podczas gdy Elimen Group będzie nadal obsługiwać pozostałe rynki międzynarodowe. Według zawartej umowy FLASH zainwestuje w rozwój wspólnego projektu równowartość 87 mln zł (Rs 150 crore).
– Postawy i świadomość konsumentów stale ulegają zmianom wraz z coraz częstszym akceptowaniem alternatywnych form zrównoważonej mobilności. Rządy wielu krajów świata i samorządy miejskie wprowadzają przepisy i zachęty, które pomogą przyspieszyć zmiany dotyczące elektromobilności – powiedział Łukasz Blichewicz, prezes Grupy Assay, współwłaściciela Elimen Group. – W Indiach, gdzie mobilność i transport odpowiadają za ponad 10% emisji całego kraju[2] wdrażana jest mapa drogowa zmian w branży transportowej[3], której celem jest etapowe przejście na pojazdy napędzane elektrycznie. Cieszymy się, że Elimen może być częścią tej istotnej dla ludzi i środowiska transformacji w jednym z największych rynków świata – dodał Łukasz Blichewicz.
Wcześniej firma FLASH podpisała umowę z francuską firmą Enerstone, obejmującą produkcję zaawansowanego systemu zarządzania układem akumulatorów (Battery Management System – BMS) oraz nabycie pakietu mniejszościowego w tym podmiocie, dzięki czemu fabryka FLASH w Pune została wyłącznym miejscem wytwarzania układów BMS w odpowiedzi na zapotrzebowanie globalne. FLASH zamierza stale rozwijać zaawansowane technologicznie rozwiązania EV dla klientów w Indiach oraz globalnie.
– Współpraca z Elimen Group pozwoli FLASH nie tylko rozszerzyć dotychczasową działalność, ale także umocnić pozycję w przestrzeni pojazdów elektrycznych – powiedział Sanjeev Vasdev, dyrektor zarządzający FLASH. – Rozległe doświadczenie Elimen w zakresie projektowania silników elektrycznych w połączeniu z nowoczesnym potencjałem produkcyjnym naszej firmy pozwoli nam wejść na nowe rynki i zwiększyć dostępność kompleksowych rozwiązań dla producentów pojazdów elektrycznych – dodał Sanjeev Vasdev.
[1] https://www.mckinsey.com/industries/automotive-and-assembly/our-insights/the-future-of-mobility-transforming-to-be-ahead-of-the-opportunity
[2] https://www.washingtonpost.com/business/energy/this-is-where-climate-tech-meets-global-venture-capital/2022/09/29/97039fdc-403c-11ed-8c6e-9386bd7cd826_story.html?cid=other-eml-onp-mip-mck&hlkid=cc1c89dcd0364146b2ef00e160c9a8df&hctky=13835223&hdpid=096b0ebd-f2ab-43c4-8534-9f2c3dc50d6a
[3] https://pib.gov.in/newsite/PrintRelease.aspx?relid=191337

Rejestracja samochodów za granicą. Czy to się nadal opłaca? Kto może skorzystać?

Electroride podsumowuje 2024 rok w elektromobilności

Allianz Partners i Mazda Motor Europe przedłużają współpracę
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Norwegia i Islandia mocniej rozważają dołączenie do UE. To byłyby ważne decyzje dla Polski
W Norwegii i na Islandii coraz częściej wspomina się o potencjalnej akcesji do Unii Europejskiej. Możliwe, że w obu tych krajach odbędą się referenda, które zbadają poparcie dla tej idei w społeczeństwach. Zdaniem europosła KO akcesja obu północnych państw byłaby znaczącym wzmocnieniem dla UE, ale także ważną decyzją dla Polski.
Infrastruktura
Senat zajmie się ustawą o jawności cen lokali na sprzedaż. W praktyce ustawa obejmie tylko 12 proc. rynku

Ustawa o jawności cen miała na celu ułatwić klientowi szybkie sprawdzenie aktualnych cen mieszkań i lepsze zrozumienie oferty dewelopera. Przedstawiciele branży mówią wprost: idea ustawy jest słuszna, jednak kształt, jaki przybrała w praktyce, podobnie jak tryb jej uchwalenia, budzi już niepokój. Błyskawiczny tryb procedowania sprawił, że powstała ustawa, która obejmie 12,4 proc. rynku. Zdaniem Polskiego Związku Firm Deweloperskich ostatnią deską ratunku, by poprawić ten akt, jest Senat, który zajmie się nim już podczas wtorkowego posiedzenia komisji infrastruktury.
Handel
Dzięki sztucznej inteligencji przesyłki mogą trafiać do klientów tego samego dnia. Liczba takich dostaw w Amazon znacząco rośnie

Prognozy rynkowe wskazują, że wart ok. 10 mld dol. globalny rynek dostaw realizowanych jednego dnia będzie w kolejnych latach dynamicznie rosnąć. Wpływają na to przede wszystkim oczekiwania konsumentów co do szybkich i terminowych doręczeń. Zarówno firmy kurierskie, jak i sklepy internetowe coraz mocniej inwestują w ten trend. W Amazon opcja Same-Day Delivery jest już możliwa w 135 lokalizacjach w Europie, a w tym roku przybędzie 20 kolejnych. W I kwartale br. Amazon dostarczył w tym trybie o 80 proc. paczek więcej niż przed rokiem. Głównie były to produkty z kategorii niezbędnych przedmiotów codziennego użytku.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.