Ponad 2/3 europejskich flot uważa zrównoważony rozwój za ważny element biznesu
Biuro Prasowe Goodyear Polska
Przy Bażantarni 13
02-793 Warszawa
goodyear|alertmedia.pl| |goodyear|alertmedia.pl
609 329 385
https://news.goodyear.eu/pl-pl/
Aż 68% europejskich flot transportowych uważa zrównoważony rozwój za ważny i bardzo ważny element biznesu, a co trzecia traktuje go jako kluczową wartość korporacyjną. Tak wynika z trzeciej edycji raportu Goodyear Sustainable Reality Survey 2023.
W tegorocznej edycji badania Goodyear wzięła udział rekordowa w historii ankiety liczba flot. Aż 1600 firm transportowych z całej Europy, w tym z Polski, podzieliło się opinią na temat działań proekologicznych i ich miejsca w strategii biznesowej. Z danych wynika, że firmy coraz śmielej łączą troskę o środowisko z codziennymi praktykami biznesowymi.
Podobnie jak w poprzednich latach, w podziękowaniu za każdą wypełnioną ankietę, Goodyear zasadził drzewo we współpracy z organizacją non-profit TreeNation. W ciągu trzech lat prowadzenia badania posadzono już ponad 4000 drzew.
Floty na właściwej drodze do zrównoważonej przyszłości
Z badania wynika, że firmy transportowe chcą działać odpowiedzialnie, bo aż 46% z nich uznaje zrównoważony rozwój za „ważny”, a 22% za „bardzo ważny”. Tylko 4% badanych twierdzi, że nie ma on dla nich żadnego znaczenia. Co ciekawe, jest to wręcz priorytet dla największych flot (powyżej 500 pojazdów) – w tej grupie aż 59% z nich uznaje zrównoważony rozwój za „bardzo ważny”, a 35% za „ważny”. To ważne zjawisko, bo to największe floty wyznaczają standardy w branży. W przypadku mniejszych flot, pozytywny stosunek do działań proekologicznych był nieco niższy i wyniósł nieco ponad 40% w przypadku flot (w rozmiarze 1-50).
Zrównoważona redukcja kosztów
Floty wciąż postrzegają zrównoważone rozwiązania jako sposób na obniżenie kosztów operacyjnych. Takiej odpowiedzi udzieliło 39% ankietowanych.
Tu też wielkość floty pozostaje kluczowym czynnikiem. Największe floty, liczące ponad 500 pojazdów, przodują w definiowaniu i wdrażaniu celów zrównoważonego rozwoju, przy czym 75% z nich już zainicjowało tego typu działania, a 23% planuje to zrobić w najbliższych latach. Mniejsze floty nie pozostają w tyle - przedsiębiorstwa obsługujące od 251 do 500 pojazdów wykazały znaczny wzrost ambicji w kwestii zrównoważonego rozwoju, przy czym 66% z nich w 2023 roku już zdołało określić swoje konkretne cele - rok temu takich firm było mniej (50% badanych).
„Nasze badanie dostarcza wartościowych informacji o branży i zachęcamy do zapoznania się z wynikami z lat 2021-2023. Z przyjemnością obserwujemy pozytywne tendencje w dążeniu europejskich flot transportowych do realizacji celów zrównoważonego rozwoju. Te działania przynoszą korzyści zarówno środowisku, jak i efektywności operacyjnej firm” - mówi Maciej Szymański, dyrektor Goodyear ds. marketingu opon użytkowych w Europie.
Realizacja celów zrównoważonego rozwoju stanowi kluczową wartość korporacyjną dla co trzeciej floty, będąc wyrazem troski o zmiany klimatyczne. Wśród największych flot, liczących ponad 500 pojazdów, aż 58% przykłada do tego szczególną wagę. Mniejsze floty wykazują niższe zaangażowanie. Zaledwie 29% flot w rozmiarze od 11 do 50 pojazdów oraz 31% flot liczących od 51 do 100 pojazdów traktuje te cele jako priorytetowe.
Badania Goodyear Sustainable Reality Survey z ostatnich lat pokazują, że działania proekologiczne, wcześniej często traktowane przez floty jako dodatek, coraz częściej stanowią integralny element strategii wielu europejskich firm transportowych.

Specjalna oferta i dodatkowe rabaty na SUV-y i crossovery Toyoty. Wybiera je już połowa klientów

Rejestracja samochodów za granicą. Czy to się nadal opłaca? Kto może skorzystać?

Electroride podsumowuje 2024 rok w elektromobilności
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów
W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.
Handel
Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.
Transport
W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.