Komunikaty PR

Ponad jedna trzecia Dolnoślązaków rozważa wynajem samochodu z wypożyczalni

2021-07-14  |  08:00

Lato to idealny moment na odcięcie się od codziennej rutyny i wykorzystanie urlopu. Wielu Polaków już zaplanowało swoje wakacyjne podróże. Jak wynika z najnowszego badania ,,Wynajem krótkoterminowy w oczach Polaków’’[1] zrealizowanego przez SW Research na zlecenie Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP), 34 proc. mieszkańców Dolnego Śląska rozważa wynajęcie samochodu w okresie wakacyjnym. Na tle kraju stanowi to czwarty, najwyższy wynik spośród mieszkańców poszczególnych województw. Wyżej znaleźli się tylko mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego (54 proc.), mazowieckiego (42 proc.), oraz lubelskiego (38 proc.).

Wynajem auta na Dolnym Śląsku

Według badania SW Research na zlecenie PZWLP, 43 proc. osób zamieszkujących województwo dolnośląskie korzystało w przeszłości z wynajmu auta. W porównaniu z innymi województwami, mieszkańcy Dolnego Śląska zajmują, obok mieszkańców Podlasia (43 proc.), drugie miejsce pod względem liczby osób, które korzystały już z wynajmu auta. Wyżej w zestawieniu znalazło się jedynie województwo opolskie (54%). Badanie pokazuje również, że aż 70 proc. mieszkańców Dolnego Śląska wypożyczyło samochód więcej niż jeden raz, jednak tylko 9 proc. traktuje tę usługę jako wygodną alternatywę dla posiadania własnego samochodu, do której są przyzwyczajeni i z której korzystają regularnie. Natomiast 18 proc. badanych zdecydowało się na wypożyczenie pojazdu tylko raz, a powodem była…ciekawość.  

 

A jakie są powody?

Najczęściej podawaną przyczyną wynajmu auta był zagraniczny wyjazd wakacyjny (46 proc.), taki sam odsetek badanych zdecydował się na wynajem auta na podróż po Polsce, a dla 39 proc. powodem była naprawa własnego środka transportu. Co trzecia osoba z województwa dolnośląskiego wynajęła auto na podróż służbową, a 18 proc. zrobiło to ze względu na okazję specjalną jak np. ślub. Dla mieszkańców tego województwa najważniejsze w przypadku korzystania z samochodu jest bezpieczeństwo (65 proc.), komfort podróżowania (55 proc.), niezależność (47 proc.) i niskie koszty użytkowania (49 proc.). Najmniej ważna jest dla nich wiedza techniczna na temat samochodu (7 proc.).

 

Wyniki badania pokazują, że mieszkańcy województwa dolnośląskiego chętnie korzystają z usług firm oferujących krótkoterminowy wynajem aut, czyli wypożyczalni samochodów (Rent a Car) – mówi Maciej Tórz, Członek Zarządu PZWLP, Prezes Rentis SA. - Zgodnie z wynikami badania opinii zrealizowanego dla PZWLP, Dolnoślązacy najczęściej wypożyczali pojazdy ze względu na krajowe i zagraniczne podróże. Wybierając w wypożyczalni samochód do takich celów, warto zwrócić uwagę na wielkość bagażnika i ilość miejsca w środku, aby zapewnić sobie odpowiedni komfort podróży. Z doświadczenia, ale także z wyborów naszych klientów wiemy, że na dłuższe wyjazdy najlepiej sprawdzą się pojazdy z segmentu C i D. Natomiast warto pamiętać, że w ofertach firm wynajmujących auta na krótki okres, inaczej mówiąc wypożyczalni samochodów, znajdziemy cały wachlarz możliwości, z którego każdy będzie mógł wybrać idealne rozwiązanie dopasowane do swoich potrzeb.

 

Plany na wakacje?

Okazuje się, że 36 proc. respondentów zamieszkujących województwo dolnośląskie, planuje spędzić wakacje, podróżując po kraju, 8 proc. zamierza wyjechać za granicę, a 15 proc. zdecyduje się zarówno na wyjazd krajowy jak i zagraniczny. Decyzji na temat kierunku wyjazdu nie podjęło jeszcze 28 proc. respondentów, a 8 proc. z nich planuje zostać w wakacje w domu. Spośród badanych, którzy mają już zaplanowany urlop, ponad 34 proc. respondentów zastanawia się nad wynajmem pojazdu na tę okoliczność. Jako główne powody podają wygodę (60 proc.) oraz pełne ubezpieczenie i gwarancję stałych kosztów (60 proc.). Ważnym aspektem wskazywanym w badaniu jest także niezależność oraz pewność, że samochód z firmy oferującej wynajem krótkoterminowy (wypożyczalni samochodów, Rent a Car) będzie sprawdzony i niezawodny (47 proc.). Dla co trzeciej osoby zamieszkującej województwo dolnośląskie liczy się także pewność, że wynajmując auto, mają zabezpieczone wszystkie kwestie techniczne i o nic nie muszą się martwić w trakcie podróży.

 

Za co cenimy wynajem z wypożyczalni?

W przypadku wynajmowanego auta aż 58 proc. badanych mieszkańców Dolnego Śląska zwraca uwagę na koszty, a 52 proc. ceni sobie proste formalności. Ważna jest również możliwość wyboru dokładnie takiego pojazdu, jaki jest akurat potrzebny, w zależności od okoliczności (49 proc.) oraz skorzystania z usługi na krótki okres (49 proc.). Mieszkańcy Dolnego Śląska zwracają też uwagę na przejrzystość umowy – w przypadku wynajmu wiedzą, za co płacą (39 proc.), deklarują również, że zwracają uwagę na dogodne miejsce odbioru samochodu (36 proc.). Liczy się też niezawodność pojazdu (24 proc.) i bezpieczeństwo sanitarne związane z sytuacją pandemiczną (24 proc.).

Osoby wynajmujące samochody chcą mieć przede wszystkim pewność, że dostają sprawdzony technicznie i bezpieczny samochód i na to mogą liczyć w renomowanych wypożyczalniach funkcjonujących na polskim rynku, gdzie auta są często fabrycznie nowe lub w bardzo młodym wieku, sięgającym zazwyczaj maksymalnie 1 roku – mówi Paweł Piórkowski, Członek Zarządu PZWLP, Prezes Hertz (Motorent Sp. z o.o.). – Niemniej, ważna jest cena i pewność, że nie pojawią się żadne dodatkowe opłaty. W renomowanych wypożyczalniach cena za wynajem i ewentualne dodatkowe usługi jest znana z góry i konsument nie ponosi żadnych nieplanowanych kosztów. Ważnym aspektem jest także szybkość realizacji usługi – samochód jest dostępny już na drugi dzień od złożenia dyspozycji. Stawiamy na minimum formalności i proste zasady, a informacje na temat cen wynajmu są łatwo dostępne na stronach internetowych wypożyczalni aut, w tym firm Rent a Car będących Członkami PZWLP. Oferowane samochody są nowoczesne, bezpieczne i niezawodne, a w razie nieprzewidzianych sytuacji klienci mogą zawsze liczyć na całodobowe wsparcie informacyjne i techniczne. W przypadku awarii udzielana jest im pomoc assistance. – dodaje Paweł Piórkowski

Mieszkańcy województwa dolnośląskiego zaliczają się do grupy Polaków, która chętnie wynajmie w wypożyczalniach samochodów (Rent a Car) auto w te wakacje. Ważne jest dla nich bezpieczeństwo, wygoda i minimum formalności. Doceniają także pewność, że nie pojawią się żadne dodatkowe opłaty – w przypadku wynajmu krótkoterminowego konsument ponosi jedynie koszt wypożyczenia auta oraz uiszcza zwrotną kaucję.

 


[1] Badanie PZWLP zostało przeprowadzone na grupie osób zamieszkujących poszczególne województwa w Polsce i posiadających prawo jazdy kategorii B.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Publicis
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Motoryzacja Electroride podsumowuje 2024 rok w elektromobilności Biuro prasowe
2024-12-18 | 10:30

Electroride podsumowuje 2024 rok w elektromobilności

Rok 2024 był okresem wyzwań i zmian dla branży elektromobilności zarówno w Polsce jak i w Europie. Chociaż rynek samochodów elektrycznych nadal się rozwija, dynamika tego
Motoryzacja Allianz Partners i Mazda Motor Europe przedłużają współpracę
2024-12-16 | 19:30

Allianz Partners i Mazda Motor Europe przedłużają współpracę

Allianz Partners, światowy lider w dziedzinie ubezpieczeń i usług assistance oraz Mazda Motor Europe zawarły nową umowę partnerską w zakresie pomocy drogowej. Umowa konsoliduje i ujednolica
Motoryzacja Goodyear oficjalnym sponsorem i dostawcą opon do FIA ETRC do 2027 roku
2024-12-13 | 09:35

Goodyear oficjalnym sponsorem i dostawcą opon do FIA ETRC do 2027 roku

W sezonach 2025-2027 Goodyear pozostanie sponsorem tytularnym oraz wyłącznym dostawcą opon do najwyższej klasy wyścigów pojazdów ciężarowych, European Truck Racing

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom

Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.

Fundusze unijne

Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier

Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.