Komunikaty PR

SCM: 6 rzeczy, które warto zrobić przygotowując auto do wiosny

2023-02-21  |  12:18
Biuro prasowe
Kontakt
CCG
CCG

CCG
02-518 Warszawa
clearcom|clearcom.pl| |clearcom|clearcom.pl
512 643 009
CCG

Zima to wymagający czas zarówno dla nas, jak i dla naszych samochodów. Układ kierowniczy, zawieszenie czy lakier – każda z tych rzeczy może ulec uszkodzeniu podczas tej pory roku. Wszechobecna wilgoć i chłód czy niespodzianki w postaci ukrytych pod śniegiem lub w kałużach dziur w nawierzchni, wpływają na zużywanie się elementów pojazdu. Dlatego, gdy luty powoli zamienia się w marzec, zbliża się czas, w którym powinniśmy pomyśleć o tym, jak przygotować nasze auto do nowej pory roku. Co dokładnie powinniśmy zrobić i od czego zacząć? Radzi ekspert Santander Consumer Multirent.

Wrocław, 21 lutego 2023 r. Chociaż o auto powinniśmy dbać przez cały rok, nie ma co ukrywać, że niesprzyjające zimowe warunki często stają nam na przeszkodzie. Dlatego powinniśmy wykorzystać końcówkę tego okresu na przygotowanie listy spraw, które warto zrobić, by przywrócić nasze auto do stanu zero.

Na dobry początek mycie i odkurzanie

Pierwszym krokiem w tym kierunku powinno być gruntowne wymycie pojazdu. Tę czynność należy zacząć od dokładnego opłukania nadwozia wodą, co pozwoli usunąć zaschnięte błoto, piasek i sól . Najskuteczniejsza w tym przypadku będzie myjka ciśnieniowa. Z jej pomocą warto wyczyścić również podwozie, dzięki któremu usuniemy zabrudzenia, które mogłyby przyczynić się do rozwoju korozji. Następnie należy umyć nadwozie przy pomocy szamponu i np. gąbki samochodowej, i spłukać wodą. Jeśli często myjemy koła ręcznie, możemy użyć tego samego zestawu do wyczyszczenia również ich. Jeśli nie, najlepiej powinien sprawdzić się płyn do mycia felg z neutralnym Ph. Na koniec mycia trzeba dokładnie wysuszyć auto, żeby nie dopuścić do powstania zacieków – w tym celu najlepiej użyć ręcznika z mikrofibry. Nie należy zapominać także o porządnym oczyszczeniu wnętrza samochodu – powinniśmy je gruntownie odkurzyć, nie pomijając tapicerki na siedzeniach czy dywaników. Karoserię z kolei możemy pokryć woskiem, który ochroni go przed promieniami słońca oraz ułatwi kolejne mycie.

Sprawdzenie zużycia elementów pojazdu

- Ważnym aspektem przygotowania się do nowej pory roku, którego nie możemy pominąć, jest kontrola układu jezdnego i kierowniczego, a zwłaszcza hamulców. Ich intensywna eksploatacja na śliskiej drodze mogła bowiem doprowadzić do znacznej degradacji tarcz. Kontroli należy poddać także stan płynu hamulcowego – co najmniej raz na dwa lata. To ważne, ponieważ płyn hamulcowy odpowiada m.in. za skrócenie drogi hamowania, szybkość reakcji na wciśnięcie pedału hamulca, zabezpieczenia części układu przed działaniem korozji, a tym samym przedłużanie ich żywotności czy ochronę części gumowych przed pęcznieniem. Użytkowanie płynu, który nie ma prawidłowych parametrów może doprowadzić do bardzo niebezpiecznych sytuacji na drodze – komentuje Radosław Major, starszy specjalista ds. floty  z Santander Consumer Multirent.

Istotnym aspektem jest również kontrola pozostałych płynów eksploatacyjnych. Wielu specjalistów zaleca, żeby przynajmniej raz w roku wymienić olej silnikowy, którego świeżość ma duży wpływ na żywotność naszych czterech kółek. Warto pamiętać także o sprawdzeniu płynu chłodniczego. Może okazać się, że nadal jest w dobrym stanie, ale jeżeli będzie inaczej, roztropnie będzie wymienić go zawczasu, gdy jeszcze nie grożą nam wysokie temperatury.

Wszechobecne zimą wilgoć i brud to idealne warunki do rozwoju drobnoustrojów. W związku z tym powinniśmy przyjrzeć się także naszej klimatyzacji, a w razie potrzeby przeprowadzić jej odgrzybianie – optymalnie minimum raz w roku. Poza nią warto zwrócić uwagę również na stan wycieraczek. Jeśli używaliśmy ich do odśnieżania szyb, mogą nie być w pełni sprawne, a co za tym idzie, nie będą odpowiednio zbierać wody, co przełoży się na gorszą widoczność.

- Przygotowując się na wiosnę warto skontrolować również filtry, zwłaszcza biorąc pod uwagę zwyczajową, niską jakość powietrza i obecność smogu w sezonie zimowym – dodaje Radosław Major z Santander Consumer Multirent. - Poza wymianą filtra olejowego, należy przyjrzeć się filtrowi kabinowemu i powietrza. Warto pamiętać, że mają one znaczenie nie tylko dla żywotności samochodu, lecz również dla zdrowia kierowcy i pasażerów. Nie bagatelizujmy także kontroli i wymiany piór wycieraczek, które szczególnie w trudnych warunkach zimowych szybko się zużywają. W efekcie zamiast wyraźnej drogi widzimy smugi, a szyba nie jest właściwie oczyszczana z wody.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: CCG
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Motoryzacja Specjalna oferta i dodatkowe rabaty na SUV-y i crossovery Toyoty. Wybiera je już połowa klientów Biuro prasowe
2025-05-14 | 12:00

Specjalna oferta i dodatkowe rabaty na SUV-y i crossovery Toyoty. Wybiera je już połowa klientów

Siedem SUV-ów Toyoty jest dostępne w specjalnej ofercie podczas Dni Otwartych w salonach marki w całej Polsce. Od 12 do 17 maja u dilerów można otrzymać rabaty,
Motoryzacja Rejestracja samochodów za granicą. Czy to się nadal opłaca? Kto może skorzystać?
2025-04-07 | 15:00

Rejestracja samochodów za granicą. Czy to się nadal opłaca? Kto może skorzystać?

Rejestracja samochodu poza granicami Polski to temat, który wraca regularnie na fora motoryzacyjne i do rozmów przedsiębiorców. Choć może się wydawać, że to
Motoryzacja Electroride podsumowuje 2024 rok w elektromobilności
2024-12-18 | 10:30

Electroride podsumowuje 2024 rok w elektromobilności

Rok 2024 był okresem wyzwań i zmian dla branży elektromobilności zarówno w Polsce jak i w Europie. Chociaż rynek samochodów elektrycznych nadal się rozwija, dynamika tego

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów

W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.

Handel

Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.