Komunikaty PR

SCM: 6 rzeczy, które warto zrobić przygotowując auto do wiosny

2023-02-21  |  12:18
Biuro prasowe
Kontakt
CCG
CCG

CCG
02-518 Warszawa
clearcom|clearcom.pl| |clearcom|clearcom.pl
512 643 009
CCG

Zima to wymagający czas zarówno dla nas, jak i dla naszych samochodów. Układ kierowniczy, zawieszenie czy lakier – każda z tych rzeczy może ulec uszkodzeniu podczas tej pory roku. Wszechobecna wilgoć i chłód czy niespodzianki w postaci ukrytych pod śniegiem lub w kałużach dziur w nawierzchni, wpływają na zużywanie się elementów pojazdu. Dlatego, gdy luty powoli zamienia się w marzec, zbliża się czas, w którym powinniśmy pomyśleć o tym, jak przygotować nasze auto do nowej pory roku. Co dokładnie powinniśmy zrobić i od czego zacząć? Radzi ekspert Santander Consumer Multirent.

Wrocław, 21 lutego 2023 r. Chociaż o auto powinniśmy dbać przez cały rok, nie ma co ukrywać, że niesprzyjające zimowe warunki często stają nam na przeszkodzie. Dlatego powinniśmy wykorzystać końcówkę tego okresu na przygotowanie listy spraw, które warto zrobić, by przywrócić nasze auto do stanu zero.

Na dobry początek mycie i odkurzanie

Pierwszym krokiem w tym kierunku powinno być gruntowne wymycie pojazdu. Tę czynność należy zacząć od dokładnego opłukania nadwozia wodą, co pozwoli usunąć zaschnięte błoto, piasek i sól . Najskuteczniejsza w tym przypadku będzie myjka ciśnieniowa. Z jej pomocą warto wyczyścić również podwozie, dzięki któremu usuniemy zabrudzenia, które mogłyby przyczynić się do rozwoju korozji. Następnie należy umyć nadwozie przy pomocy szamponu i np. gąbki samochodowej, i spłukać wodą. Jeśli często myjemy koła ręcznie, możemy użyć tego samego zestawu do wyczyszczenia również ich. Jeśli nie, najlepiej powinien sprawdzić się płyn do mycia felg z neutralnym Ph. Na koniec mycia trzeba dokładnie wysuszyć auto, żeby nie dopuścić do powstania zacieków – w tym celu najlepiej użyć ręcznika z mikrofibry. Nie należy zapominać także o porządnym oczyszczeniu wnętrza samochodu – powinniśmy je gruntownie odkurzyć, nie pomijając tapicerki na siedzeniach czy dywaników. Karoserię z kolei możemy pokryć woskiem, który ochroni go przed promieniami słońca oraz ułatwi kolejne mycie.

Sprawdzenie zużycia elementów pojazdu

- Ważnym aspektem przygotowania się do nowej pory roku, którego nie możemy pominąć, jest kontrola układu jezdnego i kierowniczego, a zwłaszcza hamulców. Ich intensywna eksploatacja na śliskiej drodze mogła bowiem doprowadzić do znacznej degradacji tarcz. Kontroli należy poddać także stan płynu hamulcowego – co najmniej raz na dwa lata. To ważne, ponieważ płyn hamulcowy odpowiada m.in. za skrócenie drogi hamowania, szybkość reakcji na wciśnięcie pedału hamulca, zabezpieczenia części układu przed działaniem korozji, a tym samym przedłużanie ich żywotności czy ochronę części gumowych przed pęcznieniem. Użytkowanie płynu, który nie ma prawidłowych parametrów może doprowadzić do bardzo niebezpiecznych sytuacji na drodze – komentuje Radosław Major, starszy specjalista ds. floty  z Santander Consumer Multirent.

Istotnym aspektem jest również kontrola pozostałych płynów eksploatacyjnych. Wielu specjalistów zaleca, żeby przynajmniej raz w roku wymienić olej silnikowy, którego świeżość ma duży wpływ na żywotność naszych czterech kółek. Warto pamiętać także o sprawdzeniu płynu chłodniczego. Może okazać się, że nadal jest w dobrym stanie, ale jeżeli będzie inaczej, roztropnie będzie wymienić go zawczasu, gdy jeszcze nie grożą nam wysokie temperatury.

Wszechobecne zimą wilgoć i brud to idealne warunki do rozwoju drobnoustrojów. W związku z tym powinniśmy przyjrzeć się także naszej klimatyzacji, a w razie potrzeby przeprowadzić jej odgrzybianie – optymalnie minimum raz w roku. Poza nią warto zwrócić uwagę również na stan wycieraczek. Jeśli używaliśmy ich do odśnieżania szyb, mogą nie być w pełni sprawne, a co za tym idzie, nie będą odpowiednio zbierać wody, co przełoży się na gorszą widoczność.

- Przygotowując się na wiosnę warto skontrolować również filtry, zwłaszcza biorąc pod uwagę zwyczajową, niską jakość powietrza i obecność smogu w sezonie zimowym – dodaje Radosław Major z Santander Consumer Multirent. - Poza wymianą filtra olejowego, należy przyjrzeć się filtrowi kabinowemu i powietrza. Warto pamiętać, że mają one znaczenie nie tylko dla żywotności samochodu, lecz również dla zdrowia kierowcy i pasażerów. Nie bagatelizujmy także kontroli i wymiany piór wycieraczek, które szczególnie w trudnych warunkach zimowych szybko się zużywają. W efekcie zamiast wyraźnej drogi widzimy smugi, a szyba nie jest właściwie oczyszczana z wody.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: CCG
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Motoryzacja Electroride podsumowuje 2024 rok w elektromobilności Biuro prasowe
2024-12-18 | 10:30

Electroride podsumowuje 2024 rok w elektromobilności

Rok 2024 był okresem wyzwań i zmian dla branży elektromobilności zarówno w Polsce jak i w Europie. Chociaż rynek samochodów elektrycznych nadal się rozwija, dynamika tego
Motoryzacja Allianz Partners i Mazda Motor Europe przedłużają współpracę
2024-12-16 | 19:30

Allianz Partners i Mazda Motor Europe przedłużają współpracę

Allianz Partners, światowy lider w dziedzinie ubezpieczeń i usług assistance oraz Mazda Motor Europe zawarły nową umowę partnerską w zakresie pomocy drogowej. Umowa konsoliduje i ujednolica
Motoryzacja Goodyear oficjalnym sponsorem i dostawcą opon do FIA ETRC do 2027 roku
2024-12-13 | 09:35

Goodyear oficjalnym sponsorem i dostawcą opon do FIA ETRC do 2027 roku

W sezonach 2025-2027 Goodyear pozostanie sponsorem tytularnym oraz wyłącznym dostawcą opon do najwyższej klasy wyścigów pojazdów ciężarowych, European Truck Racing

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom

Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.

Fundusze unijne

Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier

Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.