Komunikaty PR

SCM: O czym należy pamiętać przed rozpoczęciem sezonu jesienno-zimowego?

2023-10-26  |  09:30
Biuro prasowe
Kontakt
CCG
CCG

CCG
02-518 Warszawa
clearcom|clearcom.pl| |clearcom|clearcom.pl
512 643 009
CCG

Gdy na chodnikach pojawiają się pierwsze liście, a z szafy wyciągamy pikowaną kurtkę i cieplejsze buty, to znak, że zbliża się okres jesienno-zimowy. Niższe temperatury, opady deszczu czy śniegu i szybciej zapadający zmrok dają się we znaki szczególnie kierowcom. W takich warunkach podstawą bezpiecznej jazdy staje się odpowiednio przygotowane auto. Jak upewnić się, że nasz pojazd jest gotowy na nowy sezon? Na to pytanie odpowiada ekspert Santander Consumer Multirent.

 

 

Wielu kierowcom okres jesienno-zimowy kojarzy się z obowiązkową wymianą opon, która ma zapewnić ochronę w tym wymagającym dla naszych aut sezonie. Warto jednak pamiętać, że jest jeszcze kilka innych elementów, o które powinniśmy zadbać w tym czasie, by wygodnie, komfortowo i przede wszystkim bezpiecznie poruszać się samochodem.

 

Jednym z kluczowych jest zadbanie o to, by widzieć, co się dzieje na drodze – mówi Radosław Major, Starszy Specjalista ds. Floty z Santander Consumer Multirent.Przed sezonem jesienno-zimowym warto więc sprawdzić stan wentylacji. Jeśli filtr kabinowy jest zanieczyszczony utrudniona jest odpowiednia cyrkulacja powietrza. Skutkuje to częstym parowaniem szyb, gdy temperatura na dworze jest niższa od tej we wnętrzu auta. Aby zapobiec takim sytuacjom, możemy spróbować odkurzyć filtr, a jeśli to nie przyniesie skutku wymienić go na nowy, samodzielnie bądź udać się w tym celu do zaufanego warsztatu. Przed okresem jesienno-zimowym powinniśmy również zweryfikować, czy nasze wycieraczki działają prawidłowo smugi wody na szybach czy niedokładnie usunięte błoto pośniegowe, którym ochlapał nas przejeżdżający obok samochód, znacznie utrudniają bezpieczną jazdę. Pamiętajmy również o zmianie płynu do spryskiwaczy z letniego na zimowy. Jeśli zaniedbamy tę czynność przy minusowych temperaturach możemy mieć problem z umyciem szyb – dodaje Radosław Major.

 

Reflektory, nadwozie i podwozie

 

Oprócz zabiegów, które mają zapewnić nam dobrą widoczność, warto również zadbać o to, by być dobrze widocznym przez innych kierowców. Późną jesienią oraz zimą duża część dnia mija w półmroku, dlatego jednym z kluczowych elementów dla bezpieczeństwa na drodze stają się wtedy sprawne reflektory. W pierwszej kolejności trzeba sprawdzić czy żadna żarówka się nie przepaliła. Warto również zweryfikować przejrzystość i szczelność osłon. Parujące od środka czy wyraźnie matowe lampy wymagać będą naprawy bądź wymiany. Ważne jest także prawidłowe wypoziomowanie reflektorów, tak by nie raziły innych kierowców.

 

Przy okazji sprawdzania reflektorów można przyjrzeć się elementom nadwozia. Karoseria auta jest zimą narażona na szkodliwe działanie soli drogowej, która roztapia nie tylko śnieg i lód, lecz także wspiera korozję metalu. Przed sezonem jesienno-zimowym warto dokładnie umyć pojazd oraz zabezpieczyć elementy nadwozia woskiem lub powłoką, która będzie odpychała wilgoć. Na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych narażone jest także podwozie. Przed pierwszym śniegiem dobrze więc samodzielnie lub u mechanika sprawdzić jego stan. Drobne elementy ruchome zniszczone przez rdzę należy wymienić, pozostałe miejsca zabezpieczyć powłoką antykorozyjną.

 

To, co kryje się pod maską

 

Przed okresem jesienno-zimowym warto też otworzyć maskę samochodu. Kontrola poziomu płynów eksploatacyjnych, takich jak chłodniczy czy hamulcowy, to podstawa – mówi Radosław Major z Santander Consumer Multirent. – Pamiętajmy również o akumulatorze. Gdy temperatury spadają poniżej zera samochód pobiera znacznie więcej prądu, co może powodować problemy z odpaleniem auta. Warto więc zawczasu sprawdzić napięcie w akumulatorze – zwłaszcza jeśli urządzenie ma już kilka lat, bądź wcześniej pojawiały się problemy z uruchomieniem auta. Można to zrobić samodzielnie przy użyciu miernika lub w warsztacie samochodowym. Jeżeli już wybierzemy się do mechanika poprośmy go również, by przyjrzał się w jakim stanie jest układ hamulcowy – mokre liście, śnieg czy oblodzona jezdnia sprawiają, że w okresie jesienno-zimowym powinien on być w najwyższej formie – podkreśla Radosław Major.

 

Opony z terminem ważności

 

Jednym z ostatnich, choć nie mniej ważnych elementów, o jakich powinniśmy zadbać przed okresem jesienno-zimowym jest stan ogumienia. Niezależnie od tego czy korzystamy z opon całorocznych, czy też na początku listopada wymieniamy letnie na zimowe – przed pierwszymi przymrozkami warto sprawdzić czy na oponach nie ma żadnych uszkodzeń i czy bieżnik jest większy niż 4 mm. Jeśli okaże się, że nasze opony nadają się do wymiany, wówczas będziemy mieli chwilę na zakup nowych. W nowy komplet powinniśmy bezwzględnie zainwestować, gdy posiadamy swoje „zimówki” już od kilku sezonów – tak jak wiele elementów pojazdu, tak i opony z biegiem czasu tracą swoje właściwości.

 

Warto jednak pamiętać, że sama wymiana opon nie gwarantuje bezpieczeństwa. By je zapewnić musimy mieć pewność, że sprawne są również współpracujące z nimi elementy, jak zawieszenie czy hamulce. Dlatego, przy okazji wizyty w serwisie, powinno się zlecić kontrolę stanu zawieszenia i układu hamulcowego. Może się okazać, że któryś z tych elementów w okresie eksploatacji uległ zużyciu i należy go wymienić.

 

Więcej uwagi

 

Odpowiednio przygotowany samochód to podstawa bezpiecznej jazdy w okresie jesienno-zimowym. Pamiętajmy jednak, że sprawne auto nie daje gwarancji uniknięcia ryzykownych sytuacji. W dużej mierze to od nas zależy, co dzieje się na drodze – warto więc zdjąć nogę z gazu, być uważnym i stosować zasadę ograniczonego zaufania – przypomina Radosław Major z Santander Consumer Multirent. – Gorsze warunki pogodowe mogą jednak dać się we znaki nawet najlepszym kierowcom, dlatego dla pełnego spokoju i bezpieczeństwa warto się ubezpieczać. W Santander Consumer Multirent oferujemy leasingobiorcom szeroki pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych OC, AC, NNW, assistance oraz pełną opiekę w procesie likwidacji szkody. W ten sposób dbamy o to, żeby nasi klienci czuli się bezpiecznie na drodze bez względu na porę roku.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: CCG
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Motoryzacja Specjalna oferta i dodatkowe rabaty na SUV-y i crossovery Toyoty. Wybiera je już połowa klientów Biuro prasowe
2025-05-14 | 12:00

Specjalna oferta i dodatkowe rabaty na SUV-y i crossovery Toyoty. Wybiera je już połowa klientów

Siedem SUV-ów Toyoty jest dostępne w specjalnej ofercie podczas Dni Otwartych w salonach marki w całej Polsce. Od 12 do 17 maja u dilerów można otrzymać rabaty,
Motoryzacja Rejestracja samochodów za granicą. Czy to się nadal opłaca? Kto może skorzystać?
2025-04-07 | 15:00

Rejestracja samochodów za granicą. Czy to się nadal opłaca? Kto może skorzystać?

Rejestracja samochodu poza granicami Polski to temat, który wraca regularnie na fora motoryzacyjne i do rozmów przedsiębiorców. Choć może się wydawać, że to
Motoryzacja Electroride podsumowuje 2024 rok w elektromobilności
2024-12-18 | 10:30

Electroride podsumowuje 2024 rok w elektromobilności

Rok 2024 był okresem wyzwań i zmian dla branży elektromobilności zarówno w Polsce jak i w Europie. Chociaż rynek samochodów elektrycznych nadal się rozwija, dynamika tego

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów

W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.

Handel

Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.