Spółka koncernu Toyota wdraża polski system MES
Toyota Boshoku Legnica wybrała polską firmę Queris jako dostawcę systemu MES do monitoringu procesów produkcyjnych i zwiększania efektywności produkcji zakładu koncernu w Legnicy.
Legnicki zakład Toyota Boshoku, będący częścią Grupy Toyota, produkuje elementy silników spalinowych wykonane z tworzyw sztucznych oraz filtry powietrza, montowane następnie w samochodach japońskiego koncernu, a także dostarczane innym producentom samochodów. Fabryka zrealizowała właśnie kolejny rozwojowy projekt obejmujący wdrożenie nowoczesnego systemu ciągłego monitorowania produkcji.
Wybrany polski system Queris MES (Manufacturing Execution System) wzbogacił ekosystem spółki motoryzacyjnego potentata, będącego światowym prekursorem w optymalizacji procesów wytwarzania. To właśnie w fabrykach Toyoty rodziły się takie koncepcje jak just-in-time, kanban, czy klasyfikacja mudy (marnotrawstwa). Wszystkie wypracowane przez dziesięciolecia koncepcje stanowią aktualnie System Produkcyjny Toyoty.
W tym kontekście wybór systemu stworzonego przez firmę Queris stanowi szczególne docenienie polskiego rozwiązania, co podkreśla Arkadiusz Więdłocha, członek zarządu Queris:
„To dla nas wielki zaszczyt móc realizować optymalizację procesu wytwarzania w zakładzie Toyoty Boshoku, będącym częścią koncernu, który stworzył koncepcje usprawnień produkcji stosowane na całym świecie. Cieszymy się, że nasz system MES będzie cegiełką w systemie produkcyjnym zakładu globalnego koncernu, który we wszystkich podręcznikach świata jest stawiany jako wzór optymalizacji produkcji”.
Implementacja systemu realizacji produkcji w zakładzie Toyota Boshoku Legnica to kolejny element rozwoju koncernu. Jego wykorzystanie wpisuje się w silny trend cyfryzacji produkcji obecny w całej branży motoryzacyjnej. MES, jako narzędzie nadzoru i pomoc w szybszej realizacji planów produkcyjnych ma za zadanie przede wszystkim umożliwić monitoring produkcji w czasie rzeczywistym oraz zwiększyć wydajność całego zakładu.
![Sytuacja na rynku samochodów w Polsce korzystna dla branży leasingu i MŚP [RAPORT EFL] Biuro prasowe](https://www.newseria.pl/files/703287956/depositphotos-386621210-l,w_300,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Sytuacja na rynku samochodów w Polsce korzystna dla branży leasingu i MŚP [RAPORT EFL]

Wygraj przejazd supersamochodem na lotnisko! Easy Parking i Cylindersi zapraszają do konkursu

Polski rynek dóbr luksusowych rośnie, Mercedes odpowiada
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Edukacja

60 proc. młodych Europejczyków jest optymistycznie nastawionych do przyszłości UE. Chcą mieć udział w kształtowaniu jej polityk
Tegoroczny Eurobarometr wskazuje, że sześciu na 10 młodych Europejczyków jest optymistycznie nastawionych do przyszłości UE i uważa, że ich kraje korzystają z obecności w Unii. Doceniają przede wszystkim swobodę podróżowania bez granic i paszportów. Jednocześnie deklarują chęć większego wpływu na kierunek, w którym rozwijana jest wspólnota, i wskazują na nowe wyzwania, przed którymi stoi ich pokolenie i którymi UE powinna się zająć.
Konsument
Branża pomp ciepła w Polsce odczuwa konsekwencje dezinformacji. Krążące mity zniechęcają do tej technologii

Przedstawiciele branży pomp ciepła biją na alarm: mity i dezinformacja krążące w przestrzeni publicznej, brak wystarczającego wsparcia informacyjnego rządu i nieprawidłowości w działalności nieuczciwych firm w poprzedniej edycji programu Czyste Powietrze – to główne przyczyny pogorszenia wizerunku tej technologii. Branża walczy z dezinformacją i stara się wzmacniać świadomość społeczną w zakresie ekologicznych i ekonomicznych korzyści z instalacji pomp ciepła. Jednocześnie podkreśla potrzebę kompleksowych działań ze wsparciem rządu.
Handel
W UE trwa dyskusja o większej kontroli przesyłek e-commerce o wartości poniżej 150 euro. Zwolnienie z cła jest nadużywane

Do Europy w ubiegłym roku trafiło ok. 4,5 mld przesyłek e-commerce o niskiej wartości, czyli poniżej progu 150 euro, który zwalnia z cła. To dwa razy więcej niż w 2023 roku. W 65 proc. przypadków wartość przesyłki jest zaniżana właśnie z uwagi na politykę celną, co zdaniem instytucji unijnych jest naruszeniem uczciwej konkurencji. W dodatku wiele z tych produktów nie spełnia norm bezpieczeństwa czy norm środowiskowych wymaganych w Europie. Dlatego trwa dyskusja nad tym, jak zwiększyć kontrolę nad wpływającymi z zagranicy paczkami.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.