Wakacyjne statystyki lepsze, ale nietrzeźwych kierowców wciąż nie brakuje
Podczas tegorocznych wakacji odnotowano ponad 21,5 tys. przypadków kierowania pod wpływem alkoholu. I choć jest to mniej niż w czasie ubiegłorocznych wakacji, to jednak wciąż bardzo dużo. Obowiązujące w Polsce kary są surowe – ale jak widać nie zapobiegają wsiadaniu za kierownicę po alkoholu. Dlatego niezbędne są działania edukacyjne, które uświadomią kierowcom ryzyka na jakie narażają siebie i innych prowadząc po alkoholu. Takie jak „Autosobriety – ruszaj bez promili”.
Wakacyjne statystyki lepsze, ale nietrzeźwych kierowców wciąż nie brakuje
Według policyjnych statystyk w trakcie tegorocznych wakacji w Polsce odnotowano aż 21.557 przypadków kierowania pojazdem pod wpływem alkoholu, w tym w lipcu 9.590 (spadek o 10% w stosunku do lipca ’22) i 9.180 w sierpniu (spadek o 15% w stosunku do sierpnia’22). Choć tegoroczne statystyki są lepsze niż rok wcześniej – to dalekie od ideału, wciąż na drogi wyjeżdża mnóstwo nietrzeźwych kierowców... Dlatego nadal potrzebne są działania edukacyjne, które nie tylko uświadomią możliwe konsekwencje, ale też pokażą jak na organizm działa alkohol i na jakie ryzyka narażają siebie i innych użytkowników dróg. I to nie tylko w wakacje – ale przez cały rok.
Edukuj się i ruszaj bez promili!
Taką porcję wiedzy dostarcza kierowcom „Autosobriety – ruszaj bez promili”, program szkoleniowy, który powstał z inicjatywy UNITAR - Instytutu ONZ ds. Badań i Szkoleń (United Nations Institute for Training and Research). Polska jest pierwszym krajem w Unii Europejskiej, w którym jest wdrażany. Program jest bezpłatny, a jego adresatami są przede wszystkim młodzi kierowcy – kursanci ośrodków szkolenia kierowców, ale dostępny jest też dla osób już posiadających prawo jazdy.
Szkolenie odbyć można online - na stronie UNITAR lub bezpośrednio na platformie e-learningowej EdApp. Obejmuje takie zagadnienia jak statystyki dotyczące bezpieczeństwa na drogach, wpływ alkoholu na organizm i zdolność prowadzenia pojazdów, mity na temat metod szybkiego pozbycia się alkoholu z organizmu, kwestie prawne odnoszące się do prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu czy zasady bezpiecznej jazdy. Dodatkowo kursanci mogą korzystać z materiału video – na platformie YouTube dostępny jest film odwzorowujący postrzeganie rzeczywistości przez kierowcę będącego pod wpływem alkoholu i pokazujący konsekwencje prowadzenia pojazdu po alkoholu.
– Tegoroczne wakacje, aczkolwiek bezpieczniejsze niż w roku ubiegłym, zebrały tragiczne żniwo w postaci wielu wypadków, rannych i zabitych, mnóstwo kierowców prowadziło też pojazdy po alkoholu. Mimo coraz surowszych kar kierowcy wciąż lekceważą podstawowe zasady bezpieczeństwa i wciąż siadają za kierownicę pod wpływem alkoholu – zwłaszcza podczas wakacji. Jak widać sam kij nie wystarczy i potrzebna jest marchewka - edukowanie i przypominanie, jak tragiczne mogą być skutki jazdy po alkoholu. Właśnie dlatego tak istotne jest, aby program szkoleniowy „Autosobriety – ruszaj bez promili” został zrealizowany przez jak największą liczbę kierowców oraz kandydatów na kierowców. Wierzę, że wiedza - podana w przyjazny sposób i całkowicie bezpłatnie - otworzy oczy wielu z nim i poprawi bezpieczeństwo na naszych drogach, powiedział Artur Zieliński, zastępca prezydenta Płocka i Dyrektor Wykonawczy CIFAL w Polsce - jednego z 30 afiliowanych, międzynarodowych centrów szkoleniowych UNITAR, który zajmuje się koordynacją wdrażania projektu w Polsce.
CIFAL Płock został sygnatariuszem Europejskiej Karty Bezpieczeństwa Drogowego (European Road Safety Charter – ERSC), koordynowanej przez Komisję Europejską. To największa platforma w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego społeczeństwa obywatelskiego, której celem jest wsparcie realizacji ambitnego celu - ograniczenia liczby zgonów i poważnych obrażeń na drogach UE o 50% w latach 2020 - 2030 oraz wyeliminowania ofiar śmiertelnych i poważnych obrażeń - do 2050 r. Jej sygnatariuszami jest ponad 4 tys. podmiotów publicznych i prywatnych, które zobowiązały się do realizacji inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego skierowanych do swoich członków, pracowników i szerzej - całego społeczeństwa obywatelskiego. Wszystkie te podmioty tworzą społeczność, której członkowie mogą dzielić się swoją wiedzą, inspirując się i ucząc od siebie nawzajem.
„Autosobriety” - partnerzy
Program „Autosobriety – ruszaj bez promili” wspierany jest też przez organizacje społeczne i pozarządowe. Program został objęty patronatem przez Stowarzyszenie Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, działające na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego i zmniejszenia liczby ofiar wypadków drogowych w Polsce oraz Instytut Transportu Samochodowego, zajmujący się m.in. kwestiami związanymi z bezpieczeństwem w transporcie i ruchu drogowym. Partnerem programu jest też Stowarzyszenie Polska Wódka (PVA), które od lat edukuje w zakresie odpowiedzialnej konsumpcji alkoholu i jego wpływu na organizm. Do partnerów dołączają również ośrodki szkolenia kierowców, wykorzystując zasoby szkolenia Autosobriety w swoich programach szkoleniowych i zajęciach z kursantami.
***
CIFAL Płock – jedyny w Polsce, działający od 2004 roku ośrodek szkoleniowy Instytutu ONZ ds. Badań i Szkoleń UNITAR, propagujący wdrażanie rozwiązań mających na celu realizację 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju, zgodnie z wytycznymi „Agendy na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030”. Pomaga budować kompetencje z zakresu zrównoważonego zarządzania transportem i przestrzenią miejską, SMART CITY, partnerstwa publiczno-prywatnego i rozwoju ekonomicznego. Odbiorcami szkoleń są urzędnicy szczebla centralnego, regionalnego i lokalnego Polski i krajów sąsiadujących, a także przedstawiciele sektora prywatnego oraz organizacji międzynarodowych. Płocki CIFAL koncentruje się również na popularyzacji przedsiębiorczych postaw wśród młodzieży, wspierając ich ma drodze do własnego biznesu.
Stowarzyszenie Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego – działa na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego i zmniejszenia liczby ofiar wypadków drogowych w Polsce. Od momentu powstania w 2000 roku do 2006 roku było afiliowane przy Krajowej Radzie Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Ministerstwie Transportu. W maju 2007 zostało zarejestrowane jako stowarzyszenie i od tej pory jest niezależną instytucją skupiającą przedstawicieli trzech sektorów życia publicznego: biznesu, rządu i organizacji pozarządowych.
Instytut Transportu Samochodowego
Instytut prowadzi, koordynuje i popularyzuje badawczo-wdrożeniową działalność naukową w dziedzinie transportu samochodowego. ITS rozpoczął swoją działalność w 1952 roku na mocy Zarządzenia Ministra Transportu Drogowego i Lotniczego. Przy ITS działa Polskie Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, wspierające władze centralne i lokalne w procesie zarządzania bezpieczeństwem ruchu drogowego. Bazą systemu informatycznego POBR jest portal www.obserwatoriumbrd.pl, który zapewnia narzędzia do analiz danych o wypadkach drogowych. W sferze aktywności badawczej Instytutu pozostają m.in. osoby z dysfunkcjami narządów ruchu. W wyniku realizowanych przez ITS prac w 2015 roku otwarto Centrum Usług Motoryzacyjnych dla Osób Niepełnosprawnych przy ITS – pierwszą w Polsce instytucję zapewniającą kompleksowy system wsparcia mobilności osób niepełnosprawnych ruchowo.
Stowarzyszenie Polska Wódka (Polish Vodka Association) – jednym z filarów działalności organizacji jest promowanie odpowiedzialnej konsumpcji alkoholu. Programy edukacyjne i kampanie społeczne prowadzone przez Stowarzyszenie, skierowane są nie tylko do potencjalnych konsumentów alkoholu, w tym w szczególności ludzi młodych, ale także do organizacji, które mają wpływ na kształtowanie postaw społecznych oraz do producentów, hurtowników i sprzedawców. Stowarzyszenie przeprowadziło 15 edycji kampanii „Pływam bez promili”.
VEHIS z dealerami budują stock samochodowy dostępny online
Atrakcyjna i przejrzysta oferta Mazdy – nowe samochody dostępne od ręki
Wyprzedaż aut z rocznika 2024 w salonach Toyoty. Najpopularniejsze modele w Polsce w obniżonych cenach
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Polityka
Konkurencyjność UE priorytetem nowej Komisji Europejskiej. Wśród barier do eliminacji nadmierna biurokracja
Komisja Europejska w nowym składzie, pod wodzą Ursuli von der Leyen, właśnie rozpoczyna swoją kadencję. Zgodnie z zapowiedziami ma się skupić na ożywieniu stojącej w miejscu gospodarki UE, zwiększeniu konkurencyjności, odblokowaniu inwestycji i zniwelowaniu luki innowacyjnej dzielącej ją od Stanów Zjednoczonych i Chin. Dużym wyzwaniem będzie także zmniejszenie uciążliwej biurokracji, również w dostępie do europejskich funduszy.
Infrastruktura
Stan budynków w Polsce poprawia się zbyt wolno. Ma to negatywny wpływ na klimat i zdrowie mieszkańców
W ciągu ostatnich ośmiu lat kluczowe statystyki dotyczące stanu budownictwa i zdrowia publicznego na poziomie UE się nie poprawiły. Budynki nadal zużywają zbyt dużo energii, emitują coraz więcej gazów cieplarnianych, a liczba inwestycji w poprawę efektywności energetycznej wręcz maleje, co skutkuje coraz niższym rocznym wskaźnikiem renowacji. Tym samym budynki w Europie nadal nie zapewniają ich użytkownikom zdrowych i komfortowych warunków, co przekłada się na gorsze samopoczucie i problemy zdrowotne – pokazuje najnowsza, ósma edycja raportu „Barometr zdrowych budynków”.
Problemy społeczne
40 proc. Polaków nie czuje się zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby. Obawiają się problemów z dostępem do leczenia i jego finansowaniem
Większość Polaków obawia się chorób cywilizacyjnych, takich jak nowotwory i choroby sercowo-naczyniowe. Niemal 40 proc. nie czuje się w pełni zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby – wynika z badania zleconego przez Nationale-Nederlanden. Badani obawiają się nie tylko braku zabezpieczenia finansowego, lecz także problemów z uzyskaniem pomocy lekarskiej i dostępem do badań. W odpowiedzi na te potrzeby Nationale-Nederlanden i Grupa LUX MED stworzyły we współpracy ofertę ubezpieczeniową łączącą pomoc finansową i usługi medyczne.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.