Wspólny projekt słowackich STILL i DHL dla Volkswagena
Get More Services
ul. Rynek 60/2
50-116 Wrocław
w.podsiadly|getmoreservices.pl| |w.podsiadly|getmoreservices.pl
+48571246669
www.getmoreservices.pl
We współpracy z DHL Logistics firma STILL Slovakia opracowała projekt efektywnego wykorzystania przestrzeni magazynowej w fabryce Volkswagen Slovakia w Bratysławie będącej jednym z największych zakładów branży automotive w kraju.
Zakład Volkswagen Slovakia w Bratysławie nieustannie ewoluuje, by być w stanie produkować kolejne modele samochodów. Na bieżąco optymalizowane są procesy i zagospodarowanie przestrzeni magazynowej. Wdrażane są coraz nowsze rozwiązania na rzecz bezpieczeństwa. Za procesy logistyczne VW Slovakia – od zaopatrzenia i rozładunku po załadunek - całościowo odpowiada DHL Logistics Slovakia. Dzięki bliskiej współpracy firmy ze STILL Slovakia stworzono zaawansowany technicznie system intralogistyczny.
Intralogistyka ze STILL
By rozbudowany system logistyczny Volkswagen Slovakia mógł działać sprawnie, konieczne jest efektywne wykorzystanie zasobów i powierzchni magazynowej. Od 2007 r. jako dostawca przenośników i pojazdów transportu wewnętrznego z DHL Logistics Slovakia na rzecz zakładu w Bratysławie współpracuje firma STILL. – Długofalowe partnerstwo takie jak to zawsze opiera się o wzajemne zaufanie i jest uzależnione od umiejętności trafnego odpowiadania na potrzeby klientów – w tym przypadku specyficzne dla branży automotive – mówi Marián Fábry, Szef Sprzedaży STILL. Dodaje, że największym wyzwaniem w tym konkretnym wdrożeniu była optymalizacja procesów i zwiększenie efektywności wykorzystania przestrzeni magazynowej. Priorytetowo zadbano także o wysoką jakość obsługi serwisowej w całym okresie trwania umowy.
Szeroka gama technologii
W magazynie zakładu Volkswagen Slovakia w Bratysławie zastosowanie znajduje szeroka gama pojazdów intralogistycznych. Na flotę transportu wewnętrznego składa się łącznie ponad sto wózków widłowych STILL. Wykorzystywane są tu m.in.:
- elektryczne wózki widłowe RX 20 i RX 60
- wózki wysokiego składowania FM-X,
- zestawy transportowe ciągników elektrycznych z systemem LiftRunner,
- wózki systemowe VNA serii MX-X.
Czołowe wózki elektryczne służą tu głównie do załadunku i rozładunku samochodów ciężarowych oraz do umieszczania towarów na półkach. Modele serii RX 20 wyróżniają się dynamicznym przyspieszeniem, prędkościami jazdy do 20 km/h oraz precyzją manewrowania. Z kolei wózki linii RX 60 o udźwigu do 8 ton używane są ze względu na wydajność, ergonomię, zwrotność i efektywność energetyczną. W magazynie wysokiego składowania zastosowanie znajdują wózki serii FM-X wyposażone w system Active Load Stabilization (ALS). W ramach jego funkcjonowania automatycznie generowany impuls redukuje wibracje masztu, skracając czas oczekiwania na ustanie jego drgań nawet o 80 procent. W sekcji konstrukcji nadwozia samochodów osobowych sprawdzają się zestawy transportowe z ciągnikami elektrycznymi oraz ramą LiftRunner z hydraulicznym podnośnikiem. Odpowiadają one za zaopatrzenie linii produkcyjnych.
Indywidualizowane wózki systemowe do bardzo wąskich korytarzy
We współpracy z DHL i z myślą o magazynie wysokiego składowania zakładu Volkswagena w Bratysławie firma STILL opracowała specjalny wariant systemowych wózków VNA serii STILL MX-X. – W odpowiedzi na potrzebę umieszczenia w hali jak największej liczby palet podjęto decyzję o zastosowaniu pojazdów o wysokości podnoszenia do 11 metrów zdolnych do jazdy w trybie półautomatycznym. Pozostając w łączności z systemem zarządzania magazynem, umożliwiają one operatorowi szybkie i sprawne przemieszczenie się do określonych miejsc paletowych. Ułatwia to pracę, poprawia jej bezpieczeństwo i zwiększa przepustowość magazynu. Akumulatory wózków są stale ładowane podczas pracy w alejkach roboczych. Oszczędza to zarówno czas na wymianę baterii, jak i koszty budowy i eksploatacji stacji ładowania - wyjaśnia Marian Fábry.
Szyty na miarę system regałów mobilnych
Celem optymalnego zagospodarowania przestrzeni magazynów firma STILL dostosowuje systemy regałowe do specyfiki każdego obiektu. Jednym z rozwiązań zapewniających wysoką gęstość składowania są zastosowane w zakładzie Volkswagena regały mobilne pozwalające na umieszczenie na tej samej powierzchni nawet dwukrotnie większej liczby miejsc paletowych niż w przypadku regałów konwencjonalnych. Rozwiązanie sprzyja także redukcji kosztów oświetlenia, ogrzewania i chłodzenia. Szyny regałów są gładko osadzone w podłożu, a system oświetlenia, który jest automatycznie aktywowany ruchem, zapewnia odpowiednią widoczność i przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa.
Serwis na miejscu
Serwis wózków widłowych używanych w Volkswagen Slovakia odbywa się bezpośrednio w kompleksie – w punkcie serwisowym STILL na terenie zakładu. – Technicy STILL pracują w przestrzeni przystosowanej do potrzeb prac serwisowych. Jest ona w pełni wyposażona i restrykcyjne wymagania w zakresie jakości i bezpieczeństwa pracy – dodaje Marian Fábry z firmy STILL.

Rejestracja samochodów za granicą. Czy to się nadal opłaca? Kto może skorzystać?

Electroride podsumowuje 2024 rok w elektromobilności

Allianz Partners i Mazda Motor Europe przedłużają współpracę
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Prawo
Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.