Komunikaty PR

Wywiad z Łukaszem Kowalczykiem na kanale Biznes Misji!

2022-07-31  |  08:00
Biuro prasowe
Kontakt
Wojtek Oleksiejuk
Somebetter.pl

Płocka 15, Warszawa
01-231 Warszawa
kontakt|somebetter.pl| |kontakt|somebetter.pl
667017838
www.somebetter.pl

Wywiad można obejrzeć w całości pod linkiem: https://youtu.be/VAbuFlMus4s

1. Czy czekają nas podwyżki OC?

ŁK: Nie wiem czy pamiętasz, ale już kilka lat temu pojawiła się ogólnopolska akcja krajowego podwyższania polis. Wszyscy ubezpieczyciele wówczas podnieśli stawki. Nie dogoniło to nigdy polis zachodnich, bo np. polisy na Wyspach Brytyjskich potrafią być często droższe niż wartość samochodu, którym się poruszamy. U nas takich sytuacji jeszcze nie ma, aczkolwiek z podwyżkami musimy się liczyć, skoro wszystko drożeje. Elementy, które wymieniłeś – wojna w Ukrainie, inflacja, koszty energii, gaz – wiadomo wszystkie branże mają na siebie przełożenie. Więc to będzie miało znaczenie. Ale znaczenie będzie miało jeszcze coś innego. A mianowicie - samochody drożeją, naprawa drożeje. Dzisiaj wymiana zderzaka to zupełnie inna praca niż była 20 lat temu. To był kawałek blachy i plastiku, cztery śruby. Dziś – masa czujników, reflektory, światła led – krótko mówiąc dużo elektroniki. Jeszcze 15 lat temu kosztowało to ok. 2-3 tys. zł, dziś może to być 10-15 tys. zł. Dawniej wymiana szyby to była wymiana szyby, dziś dochodzi do tego np. kalibracja czujników przy tej szybie.

2. Jak się zabezpieczyć po kolizji z obywatelem Ukrainy czy innego kraju?

ŁK: Może nie będzie to popularna opinia, ale dla naszego bezpieczeństwa ja wszystkim doradzam aby myśleli w pierwszej kolejności o sobie. Jeżeli nie jest to kolizja z naszej winy i jesteśmy tego pewni to oczywiście warto wezwać policję. Niestety mandaty wzrosły kolosalnie, więc musimy mieć na uwadze aby nie być jednak sprawcą albo współsprawcą.

Wezwanie policji pomoże nam w tym, że będziemy mieli dosyć sprawnie opisany przebieg zdarzenia. Wiadomo są druczki, w których możemy spisać oświadczenie. Ja osobiście nie wyobrażam sobie spisania oświadczenia z Ukraincem, który nie mówi po polsku. Nie mam wiedzy w jaki sposób później można się kontaktować z jego ubezpieczycielem. Dlatego w takiej sytuacji w pierwszej kolejności doradzam wezwanie policji, w drugiej kolejności – PBUK (Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych). Na ich stronie jest nawet formularz, wystarczy że wpiszemy w wyszukiwarce „kolizja z obcokrajowcem”. Z automatu otrzymamy całą instrukcję co dalej robić.

W przypadku, gdy mamy do czynienia z krajami UE, to jest to o wiele prostsze, ponieważ w tym wypadku funkcjonują korespondenci ubezpieczeniowi. Nasz polski ubezpieczyciel obsługuje szkody np. austriackiego. I wówczas jesteśmy skierowani bezpośrednio do osoby, która nam pomoże. Jeśli jesteśmy w sytuacji, że nie wiemy co zrobić, nie znamy instrukcji PBUK, to możemy skontaktować się z naszym największym polskim ubezpieczycielem i on nas też poinstruuje co dalej możemy zrobić.

3. A jak się zachować w momencie, gdy jedziemy na wakacje? Na przykład kolizja Polaka w innym kraju?

ŁK: Po pierwsze zwróć uwagę na to, że każdy kraj ma swoje przepisy. One mogą być zbliżone, ale już chociażby taryfikator mandatowy może być inny. Najłatwiej skontaktować się z naszym ubezpieczycielem. On nas pokieruje co powinniśmy zrobić.

4. To teraz pytanie dotyczące samej naprawy – mamy szkodę i modne naprawy bezgotówkowe. Znajdujemy warsztat, dostajemy auto zastępcze, a na sam koniec pismo, że mamy dopłacić. Dlaczego tak jest ?

ŁK: Ta kwestia, o której mówisz, że musimy dopłacić, zdarza się sporadycznie, aczkolwiek się zdarza. Warsztat samochodowy, któremu oddajemy taki samochód do tej naprawy, wiadomo, że też chce zarobić – to jest jego chleb. Nieważne, do którego warsztatu go oddamy – czy to będzie autoryzowany czy inny.

Pismo, które dostajemy na sam koniec wynika z tego, że w momencie, gdy podpisujemy dokumenty oddając samochód, bardzo często jest tam zapis, który mówi, że gdy ubezpieczyciel nie pokryje pełnej kwoty naprawy, dopłaca klient. Z czego to wynika?

Nie zawsze ze złej woli warsztatu czy menagera, który nim zarządza. Wynika to najczęściej z zabezpieczenia samego siebie (mam na myśli warsztat). Prosty przykład. Polisę kupujemy każdego roku. Każdy też się spotkał z tym, że jest zapisywana suma ubezpieczeniowa. Na polisie są dodatkowe oznaczenia, które za dodatkową opłatą, pozwolą nam wybrać taką opcję, że ta suma ubezpieczeniowa nie maleje. Czyli w sytuacji, gdy coś się nam dzieje ta suma jest cały czas stała. Ale najczęściej niestety ta suma ubezpieczeniowa maleje.

Przy każdej szkodzie, kolizji, kiedy dostajemy to odszkodowanie z naszego autocasco ta suma ubezpieczeniowa zmienia się. Może się zdarzyć tak, że na koniec roku obowiązywania tej polisy, mamy kolejną szkodę np. parkingową. Wówczas niestety istnieje prawdopodobieństwo, że kwota która nam została w ramach tej polisy nie wystarcza w pełni na pokrycie tej szkody. W związku z tym warsztat, który wystawia tą fakturę dla ubezpieczyciela, otrzymuje od niego informację, że na tej polisie były już szkody i suma, która pozostała w ramach tej polisy jest niewystarczająca na pokrycie szkody. Wtedy dopłaca klient.  

5. W takim razie czy samochód dziś to już dobro luksusowe?

To jest temat, nad którym myślałem ostatnio. Mam wrażenie że coraz więcej dóbr staje się dobrami luksusowymi. Wystarczy pojechać np. do salonu samochodowego. Chcemy kupić nowy samochód i co ? dostajemy informację, że trzeba czekać rok. Jak to rok? No rok, bo nie ma! Dlaczego nie ma? Ponieważ nadal są problemy w fabrykach, które produkują samochody. Doszła nam wojna w Ukrainie. Pandemia spowodowała, że na świecie nadal jest problem z produkcją półprzewodników.

Widzimy niedobory niektórych urządzeń w innych produktach, np. typu konsole. Na przykład najnowsze playstation zmaga się w niektórych krajach z problemem tak zwanych skalperów, którzy masowo zaczęli wykupować konsole w momencie, gdy trafiły do sprzedaży. Następnie zostają sprzedawane na portalach aukcyjnych dwukrotnie drożej. Doszło do takiej sytuacji, że odpowiednie instytucje zaczęły weryfikować i „ścigać” takie osoby.

Podobna sytuacja zaczyna być z samochodami. Mało tego – np. volkswagen zaczął produkować samochody z zaślepką, tak jak to było dawniej. Możesz też odebrać nowy samochód, ale np. bez podzespołów multimedialnych. Takich czasów dożyliśmy….

Ciąg dalszy nastąpi.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Somebetter.pl
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Motoryzacja VW FS umacnia pozycję lidera w finansowaniu aut osobowych Biuro prasowe
2024-07-16 | 12:00

VW FS umacnia pozycję lidera w finansowaniu aut osobowych

Udział w rynku leasingu i CFM na poziomie 18,7 proc., ponad 215 tys. finansowanych samochodów oraz 83 proc. zadowolonych klientów. Volkswagen Financial Services to nr
Motoryzacja Grupa Cichy-Zasada otwiera pierwszy w Warszawie salon BYD w Fabryce PZO
2024-07-15 | 14:48

Grupa Cichy-Zasada otwiera pierwszy w Warszawie salon BYD w Fabryce PZO

Projekt PZO II ponownie został w pełni skomercjalizowany. Nowy najemca – Grupa Cichy-Zasada – wynajął blisko 1000 mkw. powierzchni na parterze budynku. We współpracy
Motoryzacja Kto zostanie nowym Ambasadorem Bezpiecznej Jazdy Arval? Rusza 4. edycja konkursu
2024-07-09 | 10:00

Kto zostanie nowym Ambasadorem Bezpiecznej Jazdy Arval? Rusza 4. edycja konkursu

1 lipca br. rozpoczęła się kolejna edycja konkursu „Ambasador Bezpiecznej Jazdy Arval” – wiodącego programu CSR-owego dla kierowców flotowych korzystających z

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Polska wciąż bez strategii transformacji energetyczno-klimatycznej. Zaktualizowanie dokumentów mogłoby przyspieszyć i uporządkować ten proces

Prace nad nowym Krajowym planem w dziedzinie energii i klimatu powinny, zgodnie z unijnymi zobowiązaniami, zakończyć się w czerwcu br., ale do tej pory nie trafił on do konsultacji społecznych. Trzydzieści organizacji branżowych i społecznych zaapelowało do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o przyspieszenie prac nad dokumentem i jego rzetelne konsultacje. Jak podkreśliły, nie powinien on być rozpatrywany tylko jako obowiązek do wypełnienia, lecz również jako szansa na przyspieszenie i uporządkowanie procesu transformacji energetyczno-klimatycznej w kraju. Polska pozostaje jedynym państwem w UE, który nie przedstawił długoterminowej strategii określającej nasz wkład w osiągnięcie neutralności klimatycznej UE do 2050 roku.

Bankowość

Firmy mogą się już ubiegać o fundusze z nowej perspektywy. Opcji finansowania jest wiele, ale nie wszystkie przedsiębiorstwa o tym wiedzą

Dla polskich firm środki UE są jedną z najchętniej wykorzystywanych form finansowania inwestycji i projektów rozwojowych. W bieżącej perspektywie finansowej na lata 2021–2027 Polska pozostanie jednym z największych beneficjentów funduszy z polityki spójności – otrzyma łącznie ok. 170 mld euro, z których duża część trafi właśnie do krajowych przedsiębiorstw. Na to nakładają się również środki z KPO i programów ramowych zarządzanych przez Komisję Europejską. Możliwości finansowania jest wiele, ale nie wszystkie firmy wiedzą, gdzie i jak ich szukać. Tutaj eksperci widzą zadanie dla banków.

Ochrona środowiska

Biznes chętnie inwestuje w OZE. Fotowoltaika na własnym gruncie najchętniej wybieranym rozwiązaniem

Możliwości związanych z inwestowaniem w zieloną energię jest bardzo dużo, jednak to fotowoltaika na własnych gruntach jest najchętniej wybieranym przez biznes rozwiązaniem OZE. Specjaliści zwracają uwagę, że wydłużył się okres zwrotu z takiej inwestycji, mimo tego nadal jest atrakcyjny, szczególnie w modelu PV-as-a-service. Dlatego też firm inwestujących w produkcję energii ze słońca może wciąż przybywać.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.