Komunikaty PR

Zimą czy latem – kiedy zdecydować się na zakup samochodu używanego?

2022-08-26  |  11:00
Biuro prasowe

Rynek samochodów używanych powoli się stabilizuje, co sprzyja częstszym decyzjom dotyczącym kupna auta z drugiej ręki. Poza odpowiednim przygotowaniem się do tej decyzji, warto zastanowić się, kiedy wymienić samochód. Wydawać się może, że lepszą porą roku na zmianę jest lato, jednak eksperci autobaza.pl rekomendują inne rozwiązanie. Jeżeli interesuje nas kupno auta z rynku wtórnego, korzystniej zrobić to zimą.

Rynek samochodów używanych powoli się stabilizuje – jak wynika z danych autobaza.pl w II kwartale 2022 r. liczba dostępnych ofert była o 3% większa niż w I kwartale. Dane mogą sugerować, że trend coraz mniejszej dostępności samochodów wyhamował. Nadchodząca jesień i zima również sprawiają, że u potencjalnych kupców pojawiają się obawy o oglądanie interesującego samochodu po zmroku czy przy niskiej temperaturze. Taka aura może być jednak sprzyjająca.

To naturalne, że latem kupno samochodu jest przyjemniejsze. Możemy np. dokładniej sprawdzić karoserię – śnieg czy błoto nie zasłania nam ewentualnych defektów. Jednak, jeżeli nie jesteśmy zmuszeni do nabycia auta szybko, warto odłożyć decyzję do zimy. Oglądane w tę porę roku modele sprawdzimy w bardziej skrajnych warunkach, co da nam lepszy ogląd na stan używanego pojazdu – mówi Marek Trofimiuk, ekspert autobaza.pl.

Zimowe warunki pogodowe pozwalają dowiedzieć się więcej o samochodzie. Łatwiej zweryfikować, jak funkcjonuje układ zapłonowy i rozruchowy. W samochodach z silnikami diesla tzw. zimny start ujawni problemy ze świecami żarowymi, akumulatorem czy alternatorem. Z kolei w jednostkach z napędem benzynowym zweryfikujemy przewody wysokiego napięcia czy świece zapłonowe, a podczas jazdy próbnej elektrycznymi modelami w surowych warunkach, sprawdzimy w jakim tempie rozładowuje się akumulator.

Weryfikacja np. jednostki napędowej czy systemów elektronicznych, które inaczej reagują na ujemne temperatury, jest bardziej miarodajna. Co więcej, obecny na drodze śnieg może być okazją do sprawdzenia, czy w samochodzie właściwie działają systemy odpowiedzialne za bezpieczeństwo jazdy.

Dokładne sprawdzenie auta w zimę może uwypuklić i pokazać jego niewidoczne w letnich warunkach wady. Wstrzymanie się z kupnem do zimowych miesięcy daje możliwość uchronienia nas przed zakupem wadliwego samochodu, ale jest również świetnym polem do negocjacji związanych z ceną. Mniejszy ruch w tym okresie przyczynia się do jej obniżania przez sprzedających, co przy obecnie wysokich cenach, pozwoli nam trochę zaoszczędzić – mówi Marek Trofimiuk, ekspert autobaza.pl.

Zimowa aura pomaga także w kwestii odbycia jazdy próbnej. Ubity, zalegający na jezdni śnieg i niskie temperatury, to dobre warunki do sprawdzenia stanu technicznego auta. Weryfikacja na kilku nawierzchniach pozwoli przetestować również najważniejsze systemy pojazdu, w tym ABS lub kondycję opon czy sprawność ogrzewania i wentylacji.

W sytuacji, gdy samochód nawet przy ujemnych temperaturach oraz ośnieżonej jezdni wypadnie dobrze, warto dodatkowo go zweryfikować. Można to zrobić przy pomocy raportów VIN zawierających pełną historię pojazdów. Dzięki nim możemy poznać przeszłość samochodu. Informacje w nim zawarte już na etapie wyboru spośród kilku propozycji pozwalają zrezygnować z wielu samochodów, które mają niejasną lub nawet w wielu przypadkach ukrytą historię wypadkową.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Motoryzacja Electroride podsumowuje 2024 rok w elektromobilności Biuro prasowe
2024-12-18 | 10:30

Electroride podsumowuje 2024 rok w elektromobilności

Rok 2024 był okresem wyzwań i zmian dla branży elektromobilności zarówno w Polsce jak i w Europie. Chociaż rynek samochodów elektrycznych nadal się rozwija, dynamika tego
Motoryzacja Allianz Partners i Mazda Motor Europe przedłużają współpracę
2024-12-16 | 19:30

Allianz Partners i Mazda Motor Europe przedłużają współpracę

Allianz Partners, światowy lider w dziedzinie ubezpieczeń i usług assistance oraz Mazda Motor Europe zawarły nową umowę partnerską w zakresie pomocy drogowej. Umowa konsoliduje i ujednolica
Motoryzacja Goodyear oficjalnym sponsorem i dostawcą opon do FIA ETRC do 2027 roku
2024-12-13 | 09:35

Goodyear oficjalnym sponsorem i dostawcą opon do FIA ETRC do 2027 roku

W sezonach 2025-2027 Goodyear pozostanie sponsorem tytularnym oraz wyłącznym dostawcą opon do najwyższej klasy wyścigów pojazdów ciężarowych, European Truck Racing

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom

Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.

Fundusze unijne

Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier

Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.