Komunikaty PR

Zimą czy latem – kiedy zdecydować się na zakup samochodu używanego?

2022-08-26  |  11:00
Biuro prasowe

Rynek samochodów używanych powoli się stabilizuje, co sprzyja częstszym decyzjom dotyczącym kupna auta z drugiej ręki. Poza odpowiednim przygotowaniem się do tej decyzji, warto zastanowić się, kiedy wymienić samochód. Wydawać się może, że lepszą porą roku na zmianę jest lato, jednak eksperci autobaza.pl rekomendują inne rozwiązanie. Jeżeli interesuje nas kupno auta z rynku wtórnego, korzystniej zrobić to zimą.

Rynek samochodów używanych powoli się stabilizuje – jak wynika z danych autobaza.pl w II kwartale 2022 r. liczba dostępnych ofert była o 3% większa niż w I kwartale. Dane mogą sugerować, że trend coraz mniejszej dostępności samochodów wyhamował. Nadchodząca jesień i zima również sprawiają, że u potencjalnych kupców pojawiają się obawy o oglądanie interesującego samochodu po zmroku czy przy niskiej temperaturze. Taka aura może być jednak sprzyjająca.

To naturalne, że latem kupno samochodu jest przyjemniejsze. Możemy np. dokładniej sprawdzić karoserię – śnieg czy błoto nie zasłania nam ewentualnych defektów. Jednak, jeżeli nie jesteśmy zmuszeni do nabycia auta szybko, warto odłożyć decyzję do zimy. Oglądane w tę porę roku modele sprawdzimy w bardziej skrajnych warunkach, co da nam lepszy ogląd na stan używanego pojazdu – mówi Marek Trofimiuk, ekspert autobaza.pl.

Zimowe warunki pogodowe pozwalają dowiedzieć się więcej o samochodzie. Łatwiej zweryfikować, jak funkcjonuje układ zapłonowy i rozruchowy. W samochodach z silnikami diesla tzw. zimny start ujawni problemy ze świecami żarowymi, akumulatorem czy alternatorem. Z kolei w jednostkach z napędem benzynowym zweryfikujemy przewody wysokiego napięcia czy świece zapłonowe, a podczas jazdy próbnej elektrycznymi modelami w surowych warunkach, sprawdzimy w jakim tempie rozładowuje się akumulator.

Weryfikacja np. jednostki napędowej czy systemów elektronicznych, które inaczej reagują na ujemne temperatury, jest bardziej miarodajna. Co więcej, obecny na drodze śnieg może być okazją do sprawdzenia, czy w samochodzie właściwie działają systemy odpowiedzialne za bezpieczeństwo jazdy.

Dokładne sprawdzenie auta w zimę może uwypuklić i pokazać jego niewidoczne w letnich warunkach wady. Wstrzymanie się z kupnem do zimowych miesięcy daje możliwość uchronienia nas przed zakupem wadliwego samochodu, ale jest również świetnym polem do negocjacji związanych z ceną. Mniejszy ruch w tym okresie przyczynia się do jej obniżania przez sprzedających, co przy obecnie wysokich cenach, pozwoli nam trochę zaoszczędzić – mówi Marek Trofimiuk, ekspert autobaza.pl.

Zimowa aura pomaga także w kwestii odbycia jazdy próbnej. Ubity, zalegający na jezdni śnieg i niskie temperatury, to dobre warunki do sprawdzenia stanu technicznego auta. Weryfikacja na kilku nawierzchniach pozwoli przetestować również najważniejsze systemy pojazdu, w tym ABS lub kondycję opon czy sprawność ogrzewania i wentylacji.

W sytuacji, gdy samochód nawet przy ujemnych temperaturach oraz ośnieżonej jezdni wypadnie dobrze, warto dodatkowo go zweryfikować. Można to zrobić przy pomocy raportów VIN zawierających pełną historię pojazdów. Dzięki nim możemy poznać przeszłość samochodu. Informacje w nim zawarte już na etapie wyboru spośród kilku propozycji pozwalają zrezygnować z wielu samochodów, które mają niejasną lub nawet w wielu przypadkach ukrytą historię wypadkową.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Motoryzacja Rejestracja samochodów za granicą. Czy to się nadal opłaca? Kto może skorzystać? Biuro prasowe
2025-04-07 | 15:00

Rejestracja samochodów za granicą. Czy to się nadal opłaca? Kto może skorzystać?

Rejestracja samochodu poza granicami Polski to temat, który wraca regularnie na fora motoryzacyjne i do rozmów przedsiębiorców. Choć może się wydawać, że to
Motoryzacja Electroride podsumowuje 2024 rok w elektromobilności
2024-12-18 | 10:30

Electroride podsumowuje 2024 rok w elektromobilności

Rok 2024 był okresem wyzwań i zmian dla branży elektromobilności zarówno w Polsce jak i w Europie. Chociaż rynek samochodów elektrycznych nadal się rozwija, dynamika tego
Motoryzacja Allianz Partners i Mazda Motor Europe przedłużają współpracę
2024-12-16 | 19:30

Allianz Partners i Mazda Motor Europe przedłużają współpracę

Allianz Partners, światowy lider w dziedzinie ubezpieczeń i usług assistance oraz Mazda Motor Europe zawarły nową umowę partnerską w zakresie pomocy drogowej. Umowa konsoliduje i ujednolica

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Szkolenie Online IMM

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień

Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.

Prawo

Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.

Handel

Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.