Komunikaty PR

Zrównoważony rozwój pozostaje priorytetem polskich flot

2022-12-20  |  11:40
Biuro prasowe
Kontakt
Marlena Garucka-Kubajek
Biuro Prasowe Goodyear Polska

Przy Bażantarni 13
02-793 Warszawa
goodyear|alertmedia.pl| |goodyear|alertmedia.pl
609 329 385
https://news.goodyear.eu/pl-pl/
Do pobrania Goodyear ( 0.25 MB )

Dla aż 93% polskich operatorów flotowych zrównoważony rozwój jest ważnym czynnikiem, wpływającym na funkcjonowanie firmy. Co drugie polskie przedsiębiorstwo transportowe wskazuje, że pomaga on obniżyć ich koszty operacyjne, a dla 29% jest to czynnik kształtujący wartości korporacyjne. Aby uczynić swoją działalność bardziej przyjazną dla środowiska większość flot modernizuje swój tabor. Najczęściej stosowanymi środkami w dążeniu do zrównoważonego rozwoju jest zmiana opon na modele o podwyższonej efektywności paliwowej.

W badaniu Goodyear Sustainable Reality Survey wzięło udział ponad 1400 operatorów flot z 31 krajów europejskich, w tym ponad 320 przedstawicieli firm transportowych z Polski. W ankiecie zapytano o ich wysiłki, cele i strategie w zakresie zrównoważonego rozwoju. Pełny raport prezentujący wyniki badania można pobrać ze strony https://www.goodyear.eu/pl_pl/truck/knowledge-centre/Sustainable-Reality.html.

Przeważająca większość badanych podkreślała znaczenie zrównoważonego rozwoju dla firm, przy czym większe floty (liczące sto lub więcej pojazdów) częściej wdrażają strategie i środki mające na celu zmniejszenie emisji CO2 i ilości odpadów. W badaniu odnotowano wzrost liczby europejskich flot o 28% w stosunku do ubiegłego roku, które stwierdziły, że działania z obszaru sustainability są nie tylko korzystne z punktu widzenia ochrony środowiska, ale również stanowią czynnik zwiększający ich rentowność. W Polsce aż połowa ankietowanych przedsiębiorstw transportowych twierdzi, że zrównoważony rozwój pomaga im obniżyć koszty operacyjne, a 29% zauważa, że jest to czynnik kształtujący ich wartości korporacyjne i wyraz troski o zmiany klimatyczne.

Wyniki badania potwierdzają, że branża jest na właściwej drodze do zrównoważonej przyszłości. Większość flot zwiększa swoje wysiłki w tym obszarze, szczególnie te o największym wpływie na środowisko. Od czasu zeszłorocznego badania krajobraz ekonomiczny uległ znacznej zmianie, więc wysiłki flot w tym okresie świadczą o nich jeszcze lepiej, zwłaszcza że obecny temat rozmów branży zmienia się z kwestii czysto środowiskowych na wyzwania związane z sytuacją gospodarczą  i utrzymywaniem rentowności,” skomentował Maciej Szymański, dyrektor marketingu Goodyear ds. opon użytkowych w Europie.

Opony nadal odgrywają kluczową rolę w osiąganiu celów zrównoważonego rozwoju

Wśród europejskich flot, które wzięły udział w badaniu, 54% stwierdziło, że stosuje paliwooszczędne opony aby poprawić ekologiczność operacji flotowych. Drugim często stosowanym rozwiązaniem jest wprowadzanie do eksploatacji bardziej wydajnych pojazdów. Polskie floty wpisują się w ten trend, a stosowane rozwiązania różnią się w zależności od wielkości przedsiębiorstwa. Dla przykładu największe polskie floty, czyli liczące ponad 500 pojazdów, najchętniej stosują opony bieżnikowane (88%) oraz wykorzystują pojazdy z alternatywnymi układami napędowymi, tj. elektrycznym, hybrydowym, LNG (75%), podczas gdy średnie firmy, liczące od 51 do 100 pojazdów, chętniej sięgają po rozwiązania telematyczne do monitorowania i zmniejszania zużycia paliwa.

Koszty paliwa to obecnie jedna z największych bolączek firm transportowych w całej Europie, co też wyjaśnia determinację menagerów flot w poszukiwaniu rozwiązań, które pomogą im w obniżeniu oporów toczenia. Od tego zależy nie tylko zużycie paliwa, ale też emisja CO2 i ogólna wydajność pojazdu.

Do niedawna operatorzy flot byli zmuszeni wybierać między trwałością, przyczepnością, oszczędnością paliwa a przebiegiem, ale najnowsze technologie Goodyeara pozwalają na rezygnację z tego typu kompromisów. Na przykład wyposażenie floty w opony Goodyear z serii FUELMAX ENDURANCE może przynieść zmniejszenie emisji CO2 o 2%, co w przypadku floty składającej się ze 100 pojazdów co oznacza oszczędność aż 40 000 litrów paliwa rocznie [1].

W związku z wysokimi cenami paliw nie jest zaskoczeniem, że floty zwracają coraz większą uwagę na parametry opon i inne różnice materiałowe, które mogą pomóc w zwiększeniu ich wydajności. Zmiana opon we flocie na bardziej efektywne paliwowo może przełożyć się na znaczące oszczędności. Przykładowo linia opon Goodyear FUELMAX ENDURANCE zapewnia wysoką efektywność paliwową przy zwiększonych przebiegach i lepszej trakcji. To doskonały wybór szczególnie dla flot regionalnych, które koncentrują się na oszczędzaniu paliwa, ale równocześnie wymagają wszechstronności i wytrzymałości” dodał Maciej Szymański.

Bariery kosztowe i złożoność wciąż istotnymi czynnikami dla wielu operatorów

Mimo że ogólny obraz jest pozytywny, pozostaje kilka kluczowych barier stojących na drodze do wdrożenia zrównoważonych rozwiązań. W szczególności w przypadku mniejszych flot badanie wykazało, że zwroty z inwestycji nie uzasadniają poniesionych kosztów, przy czym 59% europejskich flot określiło koszt jako najważniejszą barierę zastosowania niektórych rozwiązań, dla porównania w Polsce to przeszkoda dla 52% badanych. Nie dziwi więc fakt, że jako najbardziej wpływową zachętę do wzmocnienia zrównoważonego rozwoju 74% europejskich flot wymienia zachęty finansowe – w  Polsce na ten czynnik wskazało 76% ankietowanych (71% w 2021 roku), co potwierdza, że floty mocno odczuwają wpływ obecnej sytuacji gospodarczej. Badanie pokazało też, że dużo rozwiązań ułatwiających mierzenie i ograniczających wpływ przedsiębiorstw na środowisko pozostaje poza zasięgiem wielu małych i średnich flot ze względu na złożoność związaną z instalacją odpowiednich narzędzi.

Odpowiedzią na wyzwania przedstawione w badaniu jest Goodyear Total Mobility, zintegrowana oferta zarządzania flotą, która łączy w sobie opony do pojazdów ciężarowych oraz rozwiązania i usługi wspierające ten sam cel: ograniczenie przestojów i poprawę wydajności, co pomaga obniżyć koszty paliwa i osiągnąć unijne cele związane z emisją CO2.

Coraz lepsza znajomość przepisów regionalnych

Znajomość przepisów dotyczących ochrony środowiska w poszczególnych krajach poprawiła się od czasu ubiegłorocznego badania. 89% europejskich flot stwierdziło, że zna przepisy prawne, które mają zastosowanie do ich lokalnego rynku transportowego, co oznacza, że floty są w znacznie silniejszej pozycji strategicznej, aby podejmować decyzje w oparciu o obowiązujące normy prawne. Polskie przedsiębiorstwa również cechują się wysoką świadomością w tym zakresie -  blisko 85% flot jest przynajmniej w niewielkim stopniu zaznajomionych z nadchodzącym ustawodawstwem środowiskowym. Tak wysokie wyniki sugerują, że floty aktywnie współgrają z rządami poszczególnych krajów na rzecz wzmocnienia zrównoważonego rozwoju.

Jakość naszego życia zależy od wydajnego i dostępnego systemu transportu. Jednocześnie transport jest uznawany za główne źródło negatywnych wpływów na środowisko w Unii Europejskiej i przyczyniających się do zmian klimatycznych. Wyniki badania wskazują, że branża transportowa jest świadoma, przygotowana i zdeterminowana do podejmowania kolejnych kroków w celu poprawy swojej wydajności i zminimalizowania wpływu środowisko.

[1] Na podstawie obliczeń VECTO, różnica między unijną etykietą C a etykietą B pod względem efektywności paliwowej. Zmiana opony z oznaczeniem C na paliwooszczędną oponę z oznaczeniem B oznacza redukcję emisji CO2 o 2%.   Przekłada się to na oszczędność około 1 tony emisji CO2 i 400 l paliwa na ciężarówkę, rocznie.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Motoryzacja Goodyear wspiera floty transportowe w nowych wymogach dotyczących rozwiązań TPMS Biuro prasowe
2024-04-26 | 11:50

Goodyear wspiera floty transportowe w nowych wymogach dotyczących rozwiązań TPMS

Od lipca br. unijny obowiązek stosowania systemów TPMS w oponach pojazdów ciężarowych obejmie także opony w naczepach [1]. Przepisy – wprowadzane stopniowo od kilku
Motoryzacja Tańsze, bardziej ekonomiczne i z dofinansowaniem.
2024-04-26 | 07:00

Tańsze, bardziej ekonomiczne i z dofinansowaniem.

Mikromobilność staje się coraz popularniejsza. Jest to już nie tylko trend, w wielu przypadkach realizuje zmieniające się potrzeby komunikacyjne, szczególnie w dużych miastach.
Motoryzacja Volkswagen Financial Services zbadał, czego oczekują eksperci zarządzający flotą
2024-04-25 | 17:00

Volkswagen Financial Services zbadał, czego oczekują eksperci zarządzający flotą

To nie wysokość raty okazała się najważniejsza przy ocenie zadowolenia z usług zarządzania flotą. Wyniki badania Volkswagen Financial Services pokazały, że klienci flotowi najbardziej

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

T-Mobile startuje w Polsce z nowym konceptem. Pozwoli klientom przetestować i doświadczyć najnowocześniejszych technologii

T-Mobile już od kilku lat realizuje strategię, która mocno skupia się na innowacjach i doświadczeniach klienta związanych z nowymi technologiami. Połączeniem obu tych elementów jest Magenta Experience Center – nowoczesny koncept, który ma zapewnić klientom możliwość samodzielnego przetestowania najnowszych technologii. Format, z sukcesem działający już na innych rynkach zachodnioeuropejskich, właśnie zadebiutował w Warszawie. Będą z niego mogli korzystać zarówno klienci indywidualni, jak i biznesowi.

Problemy społeczne

W Polsce brakuje dostępnych cenowo mieszkań. Eksperci mówią o kryzysie mieszkaniowym

 Większość osób – nawet ze średnimi, wcale nie najgorszymi dochodami – ma problem, żeby zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe, ale też z tym, żeby po zaspokojeniu tych potrzeb, po opłaceniu wszystkich rachunków i opłat związanych z mieszkaniem, mieć jeszcze środki na godne życie – mówi Aleksandra Krugły z Fundacji Habitat for Humanity Poland. Jak wskazuje, problem stanowi nie tylko wysoki współczynnik przeciążenia kosztami mieszkaniowymi, ale i tzw. luka czynszowa, w której mieści się ponad 1/3 społeczeństwa. Tych problemów nie rozwiąże jednak samo zwiększanie liczby nowych lokali. Potrzebne są również rozwiązania, które umożliwią zaangażowanie sektora prywatnego w zwiększenie podaży dostępnych cenowo mieszkań na wynajem.

Konsument

Od 28 kwietnia Polacy żyją na ekologiczny kredyt. Zmiana zachowań konsumentów może odwrócić negatywny trend

Dzień Długu Ekologicznego, czyli data, do której zużyliśmy wszystkie zasoby, jakie w ciągu roku może zapewnić Ziemia, w tym roku w Polsce przypada 28 kwietnia, kilka dni wcześniej niż rok temu. Coroczne przyspieszenie tego terminu to sygnał, że czerpiemy bez umiaru z naturalnych systemów, nie dając im czasu na odbudowę. – Polskie społeczeństwo staje się coraz bardziej konsumpcyjne, kupujemy i wyrzucamy coraz więcej. Ale też nie mamy tak naprawdę efektywnego narzędzia, żeby temu zapobiec – ocenia Filip Piotrowski, ekspert ds. gospodarki obiegu zamkniętego z UNEP/GRID-Warszawa.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.