Na Politechnice Śląskiej uruchomiono Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.
02/02/23
Na Politechnice Śląskiej uruchomiono Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0. Orange Polska dostarczy sieć 5G
1 lutego 2023 r. APA Group udostępniła Politechnice Śląskiej swój unikatowy showroom technologiczny Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0. Podczas wydarzenia podpisano porozumienie z Orange Polska, które przewiduje wyposażenie obiektu oraz uczelnianego kampusu w ultraszybką sieć 5G.
Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0
Testowa linia produkcyjna znajduje się w Centrum Nowych Technologii Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Skonstruowana jest z elementów ponad 20 kluczowych dostawców automatyki i robotyki dla przemysłu, a jej sercem jest popularna platforma IIoT (przemysłowego Internetu Rzeczy) NAZCA 4.0, która służy do inteligentnego zarządzania i optymalizacji automatyki w zakładzie produkcyjnym.
W całej Europie zmienił się łańcuch dostaw, co dla firm jest olbrzymią szansą. Mogą ją wykorzystać dzięki technologiom Przemysłu 4.0, jednak żeby chciały pójść tą drogą, musimy im pokazać, że to jest efektywne, przystępne cenowo i opłacalne.
-podkreśla dr inż. Artur Pollak, prezes zarządu APA Group
Stacja produkcyjna pozwala zarówno na miejscu w murach uczelni, jak i w pełni przez Internet wybrać produkt, nadać mu cechy charakterystyczne, a następnie wytworzyć go, monitorując w czasie rzeczywistym każdy etap procesu produkcyjnego z zastosowaniem takich elementów jak AI, Big Data, machine learning. Po zakończonym cyklu użytkownik (manager, pracownik utrzymania ruchu, planista) otrzyma przyjazny raport z oznaczeniem wskaźników jakości, wydajności, kosztów, czy zużycia energii i CO2. Pozwala to na precyzyjne oszacowanie, ile tak naprawdę kosztuje wyprodukowanie jednego komponentu. Tak szybka analiza danych, w tak szerokim zakresie nie była do tej pory możliwa.
Powitanie gości przez inteligentnego asystenta Centrum Testowania Przemysłu 4.0 APA Group w Politechnice Śląskiej
Otwarcie tej linii to jeden z ważniejszych elementów rozwijania technologii przemysłu w przyszłości, a także budowania kompetencji naszych zespołów badawczych, studentów, przyszłych pracowników. To również możliwość szerokiej współpracy Uczelni z otoczeniem społeczno-gospodarczym, z firmami zaawansowanych technologii.
-powiedział rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk
Showroom umożliwia umożliwia testowanie systemów bezpieczeństwa, systemów informatycznych, programowanie produkcji, modelowanie systemu produkcyjnego, przetwarzanie danych i wykorzystywanie ich do doskonalenia procesów.
Orange Polska wspiera rozwój technologii Przemysłu 4.0
Podczas uroczystego uruchomienia Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0 trójstronnie został podpisany list intencyjny pomiędzy APA Group, Orange Polska oraz Politechniką Śląską w temacie zasilenia testowej stacji produkcyjnej i kampusu uczelnianego internetem sieci 5G. Dostawcę usług telekomunikacyjnych reprezentowała Małgorzata Ciechomska, Marketing & Sales Director of IoT and Smart Cities. Podkreślała wagę współpracy z jednostkami naukowymi i edukacyjnymi dla rozwoju czwartej rewolucji przemysłowej w Polsce.
Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0 jest otwarte, mogą z niego skorzystać zarówno studenci podczas zajęć dydaktycznych, czy realizowania projektów PBL, jak i pracownicy naukowi w swoich badaniach. Można tu przeprowadzać badania porównawcze, weryfikacyjne. Jest to też miejsce, które można wykorzystywać do promocji nauki.
-powiedziała dr hab. inż. Anna Timofiejczuk, prof. PŚ, dziekan Wydziału Mechanicznego Technologicznego
Dodatkowe materiały:
1. https://youtu.be/4gUV6MGNPmg
2. https://youtu.be/WaFJUUA_T6o
APA Group jest liderem na rynku inteligentnej automatyki przemysłowej i systemów zarządzania budynkami. Posiada ponad 20 lat doświadczenia i dziesiątki udanych wdrożeń dla instytucji, osób prywatnych, gmin i zakładów przemysłowych na całym świecie. Wszystkie koncepcje technologii produktów i usług powstają w Gliwicach i stają się polską wizytówką na świecie. Do grona klientów należą tacy giganci światowego przemysłu jak: VW, Eisenmann, FIAT, OPEL, 3M, MAN, Amazon, DB Schenker, Tesla, czy prestiżowe uczelnie techniczne. Laureat Godła „Teraz Polska” za platformę do zarządzania i optymalizacji procesów automatyki budynkowej NAZCA. Od lat z sukcesami realizuje innowacyjne projekty z Politechniką Śląską i zaopatruje ją w technologie, czego efektem jest m.in. powstanie znanego w Polsce Leonardo Lab (www.leonardolab.pl) oraz Laboratorium Nowoczesnych Technik Sterowania na Wydziale Elektrycznym. Firma realizuje też projekty na zlecenie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
www.apagroup.pl

Innowacyjna przestrzeń edukacyjna – STEM Kindloteka – debiutuje w gliwickim Biblioforum

Lekcja: AI. Szkolenia o sztucznej inteligencji dla nauczycieli

Kwalifikacja Profesjonalna CGMA zostaje zaktualizowana w odpowiedzi na rosnące wymagania nowoczesnych finansów
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Ważą się losy wymiany handlowej między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską. Na wysokich cłach stracą obie strony
Komisja Europejska przedstawiła w poniedziałek propozycję ceł na import z USA o wartości 72 mld euro, co ma być odpowiedzią na nałożenie 30-proc. stawek na import z UE zapowiedziane przez Amerykanów w poprzednim tygodniu. Przedstawiciele KE wciąż widzą jednak potencjał kontynuowania negocjacji. Zdaniem europosła Michała Koboski brak porozumienia lub uzgodnienie stawek wyższych niż 10-proc. nie tylko zaszkodzi obydwu stronom, ale i osłabi ich pozycję na arenie międzynarodowej.
Handel
Nie tylko konsumenci starają się kupować bardziej odpowiedzialne. Część firm już stawia na to mocny nacisk

Kwestie równoważonych zakupów stają się elementem strategii ESG. Dostawy energii, zamówienia surowców i materiałów do produkcji czy elementów wyposażenia biur – na każdym etapie swoich zakupów firmy mogą dziś decydować między opcjami bardziej i mniej zrównoważonymi. Dotyczy to także zamówień rzeczy codziennego użytku dla pracowników czy środków czystości – wskazują eksperci Lyreco, e-sklepu, który prowadzi sprzedaż produktów do biur, pokazując ich wpływ na środowisko czy efektywność pracy.
Prawo
Unia Europejska wzmacnia ochronę najmłodszych. Parlament Europejski chce, by test praw dziecka był nowym standardem w legislacji

Parlament Europejski chciałby tzw. testu praw dziecka dla każdego aktu prawnego wychodzącego z Komisji Europejskiej. – Każda nowa legislacja Unii Europejskiej powinna być sprawdzana pod kątem wpływu na prawa dziecka – zapowiada Ewa Kopacz, wiceprzewodnicząca PE. Jak podkreśla, głos dzieci jest coraz lepiej słyszalny w UE i jej różnych politykach. Same dzieci wskazują na ważne dla siebie kwestie, którymi UE powinna się zajmować. Wśród nich są wyzwania w obszarze cyfrowym i edukacyjnym.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.