Na terenie Bulwarów Książęcych otwarto pierwszą prywatną wystawę archeologiczną!
Budowie Bulwarów Książęcych, realizowanych we Wrocławiu przez BPI Real Estate Poland towarzyszyły odkrycia archeologiczne. Znaleziska, które mają ogromne znaczenie dla badań historii Wrocławia, zostały częściowo wyeksponowane w ramach wystawy stałej na terenie inwestycji. Jest to pierwsza tego typu prywatna wystawa w Polsce! Pozostała część eksponatów trafiła do zbiorów Muzeum Miejskiego.
Odkrycia na terenie inwestycji Bulwary Książęce w ocenie archeologów są jednymi z najważniejszych prowadzonych we Wrocławiu w ostatnich latach. Część znalezisk została zaprezentowana na specjalnie do tego celu stworzonej ekspozycji, umiejscowionej na terenie inwestycji w podcieniach pasażu handlowego. Wystawa otwarta na terenie Bulwarów Książęcych jest pierwszą tego typu ekspozycją we Wrocławiu znajdującą się na terenie prywatnego budynku. Pozostałe zabytki ruchome zostały przekazane Muzeum Miejskiemu we Wrocławiu i wraz ze znaleziskami kamiennymi i drewnianymi podlegają pracom konserwatorskim oczekując na ekspozycję.
– Ekspozycja na terenie Bulwarów Książęcych, stanowi unikatową prezentację fragmentów dawnych elementów nabrzeża, fortyfikacji oraz kół młyńskich. Najstarsze prezentowane na niej elementy drewniane, zgodnie z przeprowadzonymi badaniami dendrochronologicznymi, datowane są na początek XVII w. Znalazły się tu też reprodukcje historycznych widoków i planów Wyspy Młyńskiej. Wierzę, że wystawa równie mocno zainteresuje wrocławian jaki i turystów – powiedział prof. Rafał Eysymontt, historyk sztuki, współautor ekspozycji.
W efekcie prac archeologicznych poprzedzających inwestycję w obrębie Wysp Odrzańskich: Kępy Mieszczańskiej oraz dawnej Wyspy Młyńskiej odnaleziono relikty średniowiecznych i wczesno nowożytnych kamiennych i drewnianych umocnień nabrzeża Odry, pozostałości dawnych młynów, które znajdowały się na wyspie (datowanych od średniowiecza do XVIII i XIX w.), pozostałości tzw. Szańca na Kępie, który w latach 1631-1632 był częścią fortyfikacji wrocławskich, relikty piwnic należących do kamienic mieszczańskich z drugiej połowy XIX w. oraz liczne zabytki ruchome, m.in. metalowe fragmenty ozdób. Do najciekawszych odkryć należą przyczółki mostowe łączące obie wyspy oraz umocnienia kanału znajdującego się pomiędzy nimi.
BPI Real Estate Poland dołożyło wszelkich starań okazując zaangażowanie i wsparcie dla ekipy badawczej, co pozwoliło na dokładne i bardzo sprawne przeprowadzenie badań terenu. Współpraca z zespołem archeologów była dla nas nowym i bardzo ciekawym doświadczeniem. Cieszę się, że odkrycia są, tak istotne dla historii miasta. Dzięki ekspozycji na terenie inwestycji oraz przyszłej wystawie w Muzeum Miejskim na stałe wpiszą się na mapę Wrocławia – powiedział Wojciech Smolak, Dyrektor Departamentu Sprzedaży i Marketingu w BPI Real Estate Poland.
Bulwary Książęce to prestiżowa inwestycja, którą BPI Real Estate Poland zrealizowało na Kępie Mieszczańskiej we Wrocławiu. Projekt wyróżnia wyjątkowa lokalizacja pomiędzy dwoma ramionami Odry. Położenie inwestycji zapewnia bliskość miasta i jego atrakcji. W ramach osiedla wybudowano i sprzedano łącznie 365 mieszkań zrealizowanych w dwóch etapach. Bezpośrednie sąsiedztwo Starego Miasta oraz oryginalna architektura sprawiły, że mieszkania i apartamenty cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem kupujących.
Założenie inwestycji opiera się o śródmiejski styl życia, łączący funkcję mieszkaniową budynku z handlowo-usługową. Koncepcja projektu umożliwia synergię zaprojektowanych funkcji, przy jednoczesnym zachowaniu prywatności i bezpieczeństwa mieszkańców. W inwestycji znajduje się pasaż handlowy z atrakcyjnymi lokalami usługowymi umiejscowionymi poniżej zabudowy mieszkalnej od strony ulicy Księcia Witolda.
Więcej informacji nt. inwestycji znaleźć można na stronie http://bulwaryksiazece.pl/

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Blackout w Hiszpanii i Portugalii ujawnił braki europejskiego systemu elektroenergetycznego. Niezbędna modernizacja sieci i połączeń między krajami
Komisja Europejska musi wyciągnąć wnioski z problemów z dostawami energii w Hiszpanii i Portugalii. Zapowiada też podjęcie działań, aby uniknąć takich poważnych blackoutów w przyszłości. Eksperci apelują przede wszystkim o inwestycje w modernizację sieci, by była ona gotowa na większą liczbę źródeł odnawialnych, a także w rozbudowę połączeń między państwami członkowskimi, dzięki czemu łatwiej będzie reagować na kryzysy.
Problemy społeczne
37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Telekomunikacja
Dyrektywa unijna zmienia podejście do cyberbezpieczeństwa. W Polsce trwają prace nad jej wdrożeniem

Według zapewnień rządu w tym kwartale zakończą się rządowe prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która wdroży do polskiego prawa zapisy dyrektywy NIS2. Będzie to mieć istotne znaczenie dla kształtowania polityk cyberbezpieczeństwa przez duże i średnie podmioty zaliczane do kategorii kluczowych i ważnych. Choć pojawiają się głosy krytyczne, sugerujące, że regulacje są zbyt daleko idące, to eksperci od cyberbezpieczeństwa są przekonani, że akurat w tym obszarze mogą one przynieść szereg korzyści, zwłaszcza we współczesnych warunkach geopolitycznych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.