Nagrodzono najlepsze marki, które wiedzą, jak rozwijać sektor nad Wisłą
Co się dzieje w sektorze energii?
Pierwsze wieści o przyhamowaniu sektora energetycznego w kraju dobiegały ze strony Polskiego Stowarzyszenia Fotowoltaiki, które oznajmiło, iż w 2020 roku wypracowano nie planowe 15 proc. udziału OZE, a 13,8 proc. W skali globalnej z kolei Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA – International Energy Agency) w maju ub. r. obniżyła swoje prognozy dotyczące rozwoju energetyki odnawialnej z października 2019 roku. W liczbach diagnozy rozkładały się następująco: przyrost mocy OZE był o 13 proc. niższy niż w roku 2019, a sam spadek był pierwszym od blisko 19 lat.
Co więcej, według analityków z brukselskiego think tanku Bruegel w pierwszym tygodniu kwietnia ub. r., popyt na energię elektryczną spadł we Włoszech o 31 proc., w Hiszpanii o 21 proc. a w Wielkiej Brytanii o 16 proc. W Polsce z kolei ta kategoria nie przybrała aż takiej skali, ponieważ regres notowano na poziomie od 4 do 7 proc. Co więcej, najbardziej perspektywiczne podmioty sektora jeszcze w czasie największego lockdownu zapowiedziały, że będą dalej inwestować w bezprecedensowe projekty OZE. Takim przykładem jest prawdopodobnie największy w Europie Środkowo-Wschodniej kompleks fotowoltaiczny w pomorskim Zwartowie, realizowany przez Respect Energy S.A. – laureata m.in. tegorocznych “Platynowych Megawatów”.
Zielona energia z uznaniem TGE
– Rok 2020 był wyjątkowy pod wieloma względami – rodzimy rynek, podobnie jak i cały świat, zmagał się z wyzwaniami, jakie postawiła przed nami pandemia. Ten trudny okres udało się przetrwać tylko dzięki wzajemnej współpracy i zaangażowaniu. Tegoroczne Platynowe Megawaty, przyznawane przez TGE, smakują więc nawet lepiej niż poprzednie, trafiły bowiem w ręce klientów, którzy w tym niełatwym czasie i mimo wszelkim przeciwnościom losu wciąż aktywnie budowali z nami rynek giełdowy. Dziękuję za to w imieniu Zarządu oraz Pracowników TGE – mówił 1 września podczas gali “Podsumowania Roku Giełdowego 2020” Piotr Zawistowski, prezes zarządu TGE.
Dokładnie 1 września br. podczas gali “Podsumowania Roku Giełdowego 2020”, Towarowa Giełda Energii oraz Izba Rozliczeniowa Giełd Towarowych wyróżniły najaktywniejsze spółki i maklerów minionego roku, w których gronie znalazło się Respect Energy. Jednym z największych osiągnięć zespołu, które doceniło gremium konkursu TGE, było “pełnienie funkcji animatora rynku w roku 2020”, choć nie jest to jedyny sukces jedynej na polskim rynku spółki, która może się pochwalić całkowicie zielonym miksem energetycznym.
– “Platynowy Megawat” to dla całego zespołu Respect Energy wyjątkowe wyróżnienie, ale nie spoczywamy na laurach. Obecnie priorytetem naszej społeczności jest inwestowanie w instalacje fotowoltaiczne oraz energetykę wiatrową. Oczywiste jest, że każda inicjatywa wymaga stałości zleceń, a tego np. zabrakło w przypadku projektów off-shore. My z kolei myślimy perspektywicznie i wybieramy te obszary, które faktycznie mają potencjał na realny rozwój polskiej branży – wyjaśnia Sebastian Jabłoński, prezes zarządu Respect Energy S.A.
Jeśli inni laureaci “Platynowych Megawatów” pójdą drogą Respect Energy, już wkrótce możemy się spodziewać prawdziwej ekorewolucji w sektorze energetycznym. Standardy, które wypracował zespół spółki, będą prawdopodobnie podstawą dalszego rozwoju krajowego rynku, a beneficjentami staną się nie tylko podmioty gospodarcze, ale i całe społeczeństwo.

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

BCC: Energetyka, podsumowanie roku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Norwegia i Islandia mocniej rozważają dołączenie do UE. To byłyby ważne decyzje dla Polski
W Norwegii i na Islandii coraz częściej wspomina się o potencjalnej akcesji do Unii Europejskiej. Możliwe, że w obu tych krajach odbędą się referenda, które zbadają poparcie dla tej idei w społeczeństwach. Zdaniem europosła KO akcesja obu północnych państw byłaby znaczącym wzmocnieniem dla UE, ale także ważną decyzją dla Polski.
Infrastruktura
Senat zajmie się ustawą o jawności cen lokali na sprzedaż. W praktyce ustawa obejmie tylko 12 proc. rynku

Ustawa o jawności cen miała na celu ułatwić klientowi szybkie sprawdzenie aktualnych cen mieszkań i lepsze zrozumienie oferty dewelopera. Przedstawiciele branży mówią wprost: idea ustawy jest słuszna, jednak kształt, jaki przybrała w praktyce, podobnie jak tryb jej uchwalenia, budzi już niepokój. Błyskawiczny tryb procedowania sprawił, że powstała ustawa, która obejmie 12,4 proc. rynku. Zdaniem Polskiego Związku Firm Deweloperskich ostatnią deską ratunku, by poprawić ten akt, jest Senat, który zajmie się nim już podczas wtorkowego posiedzenia komisji infrastruktury.
Handel
Dzięki sztucznej inteligencji przesyłki mogą trafiać do klientów tego samego dnia. Liczba takich dostaw w Amazon znacząco rośnie

Prognozy rynkowe wskazują, że wart ok. 10 mld dol. globalny rynek dostaw realizowanych jednego dnia będzie w kolejnych latach dynamicznie rosnąć. Wpływają na to przede wszystkim oczekiwania konsumentów co do szybkich i terminowych doręczeń. Zarówno firmy kurierskie, jak i sklepy internetowe coraz mocniej inwestują w ten trend. W Amazon opcja Same-Day Delivery jest już możliwa w 135 lokalizacjach w Europie, a w tym roku przybędzie 20 kolejnych. W I kwartale br. Amazon dostarczył w tym trybie o 80 proc. paczek więcej niż przed rokiem. Głównie były to produkty z kategorii niezbędnych przedmiotów codziennego użytku.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.