Komunikaty PR

Najlepsze Miejsca Pracy Polska 2024: 55 firm, które warto zapamiętać

2024-05-27  |  15:00
Biuro prasowe
Kontakt
Joanna Kowalczuk
Be Communications

ul. Kijowska 5
03-738 Warszawa
j.kowalczuk|becomms.pl| |j.kowalczuk|becomms.pl
+48 603 98 18 72
www.becomms.pl

Lista Najlepszych Miejsc Pracy™ Polska 2024 jest wyjątkowa długa i liczy aż 55 laureatów. W tym roku po raz pierwszy lista została podzielona na 4 kategorie. Laureatem wśród firm Super Małych (poniżej 50 zatrudnionych) została transportowa firma Schwerlast Aleksandra Ledwig. Kategorię firm Małych (poniżej 100 zatrudnionych) otwiera Tradedoubler, spółka świadcząca usługi profesjonalne.  Pierwsze miejsce wśród firm Średnich (poniżej 500 zatrudnionych) zajęła firma farmaceutyczna Novo Nordisk Pharma, a zwycięzcą kategorii firm Dużych (od 500 zatrudnionych wzwyż) został DHL Parcel Polska.

 

Laureaci konkursu Great Place To Work® z sukcesem tworzą środowisko pracy, o którym zatrudnieni w typowych polskich firmach mogą tylko pomarzyć. 89 proc. pracowników organizacji z listy Najlepszych Miejsc Pracy™ deklaruje, że pracuje w świetnych firmach – w przypadku średniej krajowej ten odsetek sięga zaledwie 51 proc.

 

Rok rekordów i rok debiutów

To już szesnasta odsłona konkursu organizowanego przez Great Place To Work®. Z roku na rok coraz więcej firm decyduje się na przystąpienie do badania. W edycji 2023-2024 przebadanych zostało w Polsce 196 firm. To niemal o 10% więcej niż w poprzedniej edycji. Najliczniej do badania zgłosiły się w tym roku firmy zatrudniające poniżej 50 osób. W tej grupie znalazło się aż 63 pracodawców chętnych do poddania się ocenie swoich pracowników. Firmy Super Małe, które podjęły w tym roku wyzwanie po raz pierwszy, mają powody do dumy. Wśród 10 laureatów tej kategorii konkursowej – 8 spółek to firmy debiutujące na liście. Podobna liczba debiutujących w tym roku spółek znalazła się także w kategorii firm Małych, czyli zatrudniających poniżej 100 osób. Łącznie wśród 55 laureatów wszystkich czterech kategorii tegorocznego rankingu aż 26 firm to debiutanci.

Najlepsze Miejsca Pracy™ dla Kobiet

W tym roku po raz pierwszy Great Place To Work® ogłosił listę 10 firm najbardziej sprawiedliwych dla kobiet. Zwycięzcą w tym rankingu jest SIX Global Services, firma z sektora finansowego. Drugie miejsce należy do spółki informatycznej Cisco, a trzecie do firmy transportowej DHL Global Forwarding.

„Misją Great Place To Work® jest promowanie kultury organizacyjnej For All, czyli takiej, która odpowiada na potrzeby pracowników bez względu na ich tożsamość płciową, wiek, zajmowane stanowisko czy staż w firmie. Jednak na rynku pracy – który wciąż defaworyzuje kobiety – kobiety nadal zarabiają mniej od mężczyzn i częściej na swojej drodze awansu napotykają szklany sufit. Wierzymy, że wyróżnienie firm, które w praktyce realizują u siebie politykę równouprawnienia płci, często w ramach szerszej strategii różnorodności, ma swoje przełożenie społeczne. W tym obszarze jest jeszcze wiele do zrobienia w Polsce” – mówi Marzena Winczo-Gasik, szef Zespołu Culture Audit™ w Great Place To Work Polska.

Za co pracownicy cenią świetne miejsca pracy

Tym, co w ocenie pracowniczej szczególnie wyróżnia firmy z listy Najlepszych Miejsc Pracy™ jest przekonanie, że ich firmy przestrzegają zasad etycznych. Tak uważa aż 93 proc. ich pracowników. W przypadku firm stanowiących średnią krajową taką opinię o swoim miejscu pracy ma jedynie 53 proc. pracowników, czyli aż o 40 punktów procentowych mniej.

„Pracownicy stawiają swoim firmom coraz większe wymagania. Dlatego pracodawcy myślący o rynku pracy perspektywicznie stawiają na nowy model przywództwa. Transparentność, uczciwość, odpowiedzialność, szacunek to uniwersalne wartości etyczne, które pracownicy potrafią docenić i odwzajemnić się lojalnością i zaangażowaniem. Warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden z czynników mających znaczenie dla skutecznego przywództwa. W firmach laureatów 89 proc. pracowników twierdzi, że menedżerowie zwracają uwagę na ich ludzkie potrzeby. Nic dziwnego, że w takich firmach pracownicy są dumni ze swoich pracodawców. 89 proc. z nich z dumą podzieli się z innymi informacją, gdzie pracują” – komentuje wyniki tegorocznego badania Maria Zakrzewski, Prezes Zarządu Great Place To Work Polska.

Najlepsze Miejsca Pracy™ dla Milenialsów i konkursowe Legendy

Spośród laureatów listy głównej, już po raz szósty, Great Place To Work® wyłonił listę 10 Najlepszych Miejsc Pracy™ dla Milenialsów, czyli osób urodzonych po 1980 r. Zwycięzcą w tej kategorii okazała się firma informatyczna Maxima Consulting, debiutująca w tym roku na liście. Sektor IT reprezentowany jest także na 2. i 3. miejscu rankingu – odpowiednio: Intellias Poland i Square One Resources. Łącznie firmy technologiczne stanowią na liście aż 60 proc.

Od 4 lat Great Place To Work® wyróżnia tytułem Legendy firmy, które pięć razy z rzędu przystąpiły do konkursu i znalazły się w gronie jego laureatów. Pięciokrotnym laureatem wyróżnionym tytułem Legendy została w 2024 roku firma Robert Bosch. W tym roku po raz pierwszy tytuł Legendy został przyznany organizacjom, które aż przez 10 ostatnich lat co roku znalazły się w gronie laureatów konkursu. Są to: Cisco Poland i Sii Polska.

 

 

Partnerami strategicznymi konkursu Great Place to Work® w Polsce są Konfederacja Lewiatan i UN Global Compact Network Poland. Patronat honorowy sprawują: Prezydent M.St. Warszawy, Instytut Humanites, Stowarzyszenie Kongres Kobiet oraz Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Be Communications
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Praca Mercer Total Remuneration Survey (TRS) – kluczowe wnioski i obserwacje Biuro prasowe
2025-04-30 | 06:00

Mercer Total Remuneration Survey (TRS) – kluczowe wnioski i obserwacje

Wyniki badania płacowego Mercer Total Remuneration Survey (TRS) 2024 dostarczają cennych informacji na temat aktualnych zmian na rynku wynagrodzeń w Polsce. W 2024 roku zauważono kilka
Praca Dyskusje o pokoleniu Z na rynku pracy, Women on boards i migracjach. Zakończyło się EFNI Wiosna w Warszawie
2025-04-17 | 13:00

Dyskusje o pokoleniu Z na rynku pracy, Women on boards i migracjach. Zakończyło się EFNI Wiosna w Warszawie

Debatą byłych ministrów pracy zakończyło się premierowe EFNI Wiosna zorganizowane przez Konfederację Lewiatan pod hasłem „Przyszłość pracy, praca przyszłości”.
Praca Zaskocz swoich pracowników: 500 zł na karcie Pluxee, które działa jak 560 zł!
2025-04-10 | 17:00

Zaskocz swoich pracowników: 500 zł na karcie Pluxee, które działa jak 560 zł!

1/3 firm w Polsce przekazuje benefity pozapłacowe  dla pracowników na Wielkanoc. Jest a to druga najbardziej popularna okazja w roku (po świętach Bożego Narodzenia)

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Zielona transformacja wiąże się z dodatkowymi kosztami. Mimo to firmy traktują ją jako szansę dla siebie i Europy

Bez zaangażowania największych firm, które ograniczają własny ślad węglowy, będzie trudno o transformację energetyczną. Jak wynika z danych Europejskiego Banku Inwestycyjnego, w ubiegłym roku 61 proc. przedsiębiorstw z UE zainwestowało w walkę ze zmianą klimatu. Choć z tymi inwestycjami wiążą się zwykle ogromne koszty, część firm traktuje je jako szansę na podniesienie swojej konkurencyjności. Wśród znaczących korzyści podnoszą też kwestię zmniejszania zależności od dostaw surowców energetycznych z innych krajów.

Prawo

Rolnicy z Wielkopolski i Opolszczyzny protestują przeciwko likwidacji ich miejsc pracy. Minister rolnictwa deklaruje szukanie rozwiązań

W czwartek 24 kwietnia pracownicy towarowych gospodarstw rolnych z województw wielkopolskiego i opolskiego protestowali przed Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie. To już kolejny – po poznańskim – protest, który ma zwrócić uwagę na opieszałość urzędników w związku z zagospodarowaniem zwracanych do Zasobu Skarbu Państwa dzierżawionych gruntów, na których dziś prowadzona jest działalność rolnicza. Minister Czesław Siekierski przyjął delegację pracowników, która przekazała petycję z postulatami wymagającymi pilnych działań urzędniczych.

Prawo

W połowie maja pierwszym pakietem deregulacyjnym zajmie się Senat. Trwają prace nad drugim pakietem

Zgodnie z zaplanowanym porządkiem obrad na posiedzeniu 14–15 maja Senat zajmie się pierwszym pakietem deregulacyjnym, przygotowanym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Przyjęty w ubiegłym tygodniu przez Sejm dokument zawiera około 40 rozwiązań, które mają ułatwić prowadzenie biznesu. W ciągu kilku miesięcy efekty mają być odczuwalne dla przedsiębiorców. Jednocześnie trwają już prace nad kolejnymi propozycjami deregulacyjnymi.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.