Najlepsze rozwiązania w konkursie Eesti Energia „Idea Hub - The Pitch”
Idea Hub - The Pitch to międzynarodowy konkurs organizowany przez Eesti Energia. W ostatniej edycji zwyciężył Sander Vahtras, autor projektu MultiFuse - inteligentnego, zdalnie sterowanego głównego bezpiecznika, który pozwala zwiększyć sprzedaż energii i optymalnie obciążać sieć.
Jak wyjaśnił autor zwycięskiego projektu, Sander Vahtras - MultiFuse pozwala sprzedawać więcej energii bez zwiększania przepustowości istniejącej sieci i optymalnie ją obciążać. Jestem bardzo zadowolony z wygranej i trochę nią zaskoczony. Wspólnie z Eesti Energia uda nam się znaleźć sposób na wprowadzenie zmian nie tylko w Estonii, ale też na całym świecie.
Drugie miejsce w konkursie zajęła inteligentna aplikacja „Elektrilevi Storm”, która zapewnia operatorowi systemu przesyłowego możliwość przekazywania klientom szybko i precyzyjnie pełniejszych informacji o awariach zasilania. Trzecie miejsce zajął pomysł na akcesorium, które zmienia ramę okna w system ogrzewania i wentylacji.
Według Hando Suttera, prezesa zarządu Eesti Energia, jury szybko wyłoniło zwycięzcę, ponieważ zaprojektowane przez niego rozwiązanie spełnia trzy kluczowe warunki konkursu: jest innowacyjne, zgodne ze strategią firmy i skalowalne, czyli może pomóc zmienić świat.
Sieć elektroenergetyczna stoi przed poważnymi wyzwaniami na całym świecie - rosnąca popularność pojazdów elektrycznych, urządzeń grzewczych i innych dużych odbiorców energii wymaga zastosowania inteligentnych rozwiązań służących do zarządzania obciążeniem. MultiFuse to bardzo praktyczne rozwiązanie tych problemów – powiedział Hando Sutter.
Margus Vals, Członek Zarządu Eesti Energia i przewodniczący konkursu Idea Hub - The Pitch, uważa, że współtworzenie innowacji w sektorze energetycznym nie wymaga wykształcenia w dziedzinie energetyki czy inżynierii, ponieważ poza rozwojem innowacji technologicznych coraz częściej nacisk kładzie się również na nowe modele biznesowe.
Eesti Energia tworzy usługi oparte na innowacyjnych technologiach, które są proste, przydatne i wygodne w użytkowaniu – powiedział Margus Vals. - Dzięki działalności na sześciu rynkach w krajach bałtyckich i nordyckich oraz w Polsce, mamy dostęp do niemal 60 milionów potencjalnych klientów. Z dużym zadowoleniem zauważyłem, że większość finalistów myślała perspektywicznie, widząc potencjał zastosowania swoich produktów, usług i inteligentnych rozwiązań również poza Estonią – dodał.
Do konkursu zgłoszono 222 pomysły, z czego 20 z Polski. Ideą Idea Hub - The Pitch jest poszukiwanie innowacyjnych pomysłów na nowe usługi i wspierające je rozwiązania techniczne, aby przybliżyć nas do przyszłości i stworzyć usługi inteligentne, przyjazne dla środowiska i wygodne w użytkowaniu. Jury konkursu składało się z następujących osób: Hando Sutter, prezes zarządu Eesti Energia, Agnes Roos, dyrektor ds. biznesu i technologii informatycznych, Jaanus Tiisvend, prezes zarządu Elektrilevi oraz Anu Oks, prezes estońskiej Sieci Aniołów Biznesu.

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

BCC: Energetyka, podsumowanie roku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Kolejne 9 mld zł trafi na budowę i modernizację sieci energetycznych. Inwestycje pomogą wyeliminować ryzyko blackoutu
Modernizacja i cyfryzacja sieci to dziś jeden z priorytetów spółek energetycznych w Polsce. Inwestycje te wzmacniają odporność systemu elektroenergetycznego i ograniczają ryzyko blackoutu, analogicznego do tego, który niedawno miał miejsce w Hiszpanii, ale też umożliwiają przyłączenie większej ilości zielonych źródeł energii. Enea pozyskała właśnie niskooprocentowaną pożyczkę w ramach KPO w wysokości 9 mld zł, które przeznaczy na budowę i modernizację sieci w północnej i zachodniej Polsce.
Rolnictwo
Gminne komisje szacują już straty w uprawach spowodowane przez majowe przymrozki. Najbardziej poszkodowani są sadownicy

W maju przygruntowe przymrozki pojawiły się na terenie niemal całego kraju. W niektórych miejscach temperatura obniżała się nawet do kilku stopni na minusie. Straty w rolnictwie i sadownictwie są bardzo duże, w niektórych regionach kraju sięgają nawet 90 proc. Ucierpiały nie tylko owoce i zboża, ale też część warzyw. Trwają już przygotowania naborów dla rolników, którzy ponieśli straty w wyniku przymrozków.
Polityka
Kampania prezydencka na ostatniej prostej. Temat ochrony zdrowia na drugim planie

Zdaniem przedstawicieli Naczelnej Izby Lekarskiej temat ochrony zdrowia w kampanii prezydenckiej, prowadzonej przed I turą wyborów, zszedł na dalszy plan. Kandydaci na najwyższy urząd w Polsce nie podawali – poza tematem składki zdrowotnej – w tym obszarze konkretów, a skupili się na kampanijnych ogólnikach i zapewnieniach. Zabrakło poruszenia wielu ważnych kwestii dotyczących m.in. przyszłości zawodów medycznych, kształcenia lekarzy, walki z agresją wobec medyków czy pomysłów na skrócenie kolejek do specjalistów i poprawy finansowania.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.