Komunikaty PR

Najważniejsze oblicza polskich inwestycji

2020-11-03  |  15:46
Biuro prasowe

„Inwestycje, czyli szansa na rozwój” to cykl wywiadów internetowych, prezentujących najważniejsze dla polskiej gospodarki oblicza inwestowania. Rozmowy z ekspertami prowadzone przez dziennikarza Ernesta Bodziucha dotyczyć będą: Trójmorza, budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego oraz nakładów na rozwój i szkolenia pracowników.

Inwestycje to jeden z głównych mechanizmów napędzających polską gospodarkę. Bez odpowiednich nakładów finansowych rozwój większości segmentów rynku byłby niemożliwy. Potwierdzają to dane rynkowe. W samym 2019 roku nakłady brutto na środki trwałe w polskiej gospodarce w ujęciu nominalnym wyniosły w 2019 r. wg wstępnych danych GUS 422,8 mld zł. Zdecydowaną większość, bo aż 59,1% wydatków inwestycyjnych, stanowiły wydatki poniesione przez sektor przedsiębiorstw. Sektor publiczny odpowiadał w ubiegłym roku za blisko 23% inwestycji ogółem, a gospodarstwa domowe za nieco ponad 18%.

Autorzy programu internetowego „Inwestycje, czyli szansa na rozwój” postanowili omówić najważniejsze aspekty i projekty związane z krajowymi oraz zagranicznymi inwestycjami. Podczas trzech kolejnych rozmów prowadzący program Ernest Bodziuch, dziennikarz ekonomiczny z ponad 20-letnim doświadczeniem telewizyjnym i rynkowym, obecnie związany z Telewizją Polsat, będzie gościć w studiu trzech ekspertów, działających na co dzień w różnych obszarach gospodarki. Wspólnym mianownikiem wszystkich tematów jest konieczność ponoszenia nakładów finansowych na dalszy rozwój.

Gościem pierwszego odcinka będzie Mateusz Walewski, Główny Ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego, który opowie o charakterystyce Trójmorza jako naturalnego regionu dla ekspansji polskich firm, które chcą się rozwijać i inwestować za granicą. Skąd wziąć na to pieniądze? Czy pozyskiwanie finansowania na zagraniczne inwestycje jest skomplikowane? To jedne z wielu pytań, na które będzie musiał odpowiedzieć ekspert. Drugi odcinek poświęcony będzie inwestowaniu w rozwój i szkolenie pracowników. – Wiele firm zapomina o konieczności inwestowania w ten obszar swojej działalności, a przecież jest to konieczne  jeśli chcemy zachować zdrowy rynek pracy – szczególnie w kontekście starzejącego się społeczeństwa – przekonuje Ernest Bodziuch, prowadzący program. Jego gość, dr Jakub Sawulski, Kierownik zespołu makroekonomii w Polskim Instytucie Ekonomicznym, postara się określić jakie środki i czy w ogóle polskie przedsiębiorstwa inwestują w swoich pracowników oraz dlaczego jest to konieczne dla ich dalszego, dynamicznego rozwoju.

Ostatni odcinek dotyczyć będzie budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, mającego być węzłem transportowym opartym na zintegrowanych ze sobą węzłach: lotniczym i kolejowym. O szczegółach tego projektu inwestycyjnego prowadzący porozmawia z Mikołajem Wildem, prezesem zarządu CPK. Internauci dowiedzą się między innymi, jaki będzie koszt budowy portu oraz jaki zwrot z inwestycji przyniesie każda zainwestowana w niego złotówka.

Pomysłodawcą i realizatorem całego projektu jest Fundacja Forum Zrównoważonej Technologii, natomiast głównym partnerem -  Fundacja State of Poland. W gronie patronów medialnych projektu znaleźli się: ISBnews, BiznesTuba.pl, Comparic.pl, BusinessJournal.pl, Capital24.tv oraz kanał video „Szczerze o pieniądzach”.

Więcej informacji o projekcie oraz szczegółowy harmonogram emisji odcinków znajduje się pod adresem: https://www.facebook.com/events/3688973944460034/ .

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Bankowość Hipoteka w banku zaczyna być trudniej dostępna Biuro prasowe
2024-06-11 | 16:00

Hipoteka w banku zaczyna być trudniej dostępna

485,9 tys. zł – tyle na początku czerwca wynosi wartość Barometru Hipotecznego rankomat.pl – wskaźnika, który pokazuje, ile pieniędzy może pożyczyć w banku przeciętnie
Bankowość Większa dostępność VeloBanku w Katowicach. Trzecia placówka już otwarta
2024-06-07 | 14:00

Większa dostępność VeloBanku w Katowicach. Trzecia placówka już otwarta

Rozległe miasto, jakim jest siedziba województwa śląskiego, potrzebuje dostępnych i nowoczesnych placówek bankowych. Naprzeciw tym potrzebom wyszedł VeloBank, który
Bankowość Ostrołęka z pierwszym oddziałem VeloBanku
2024-06-06 | 12:30

Ostrołęka z pierwszym oddziałem VeloBanku

Z bogatym portfolio usług finansowych VeloBanku mieszkańcy Ostrołęki mogą zapoznać się podczas wizyty w pierwszej placówce otwartej w tym mieście.  Centralnie położony

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Farmacja

Finanse

Polska w światowej czołówce najchętniej wybieranych lokalizacji dla centrów usług wspólnych oraz ośrodków BPO. Generują one 4,5 proc. polskiego PKB

Sektor usług biznesowych jest jedną z wizytówek polskiej gospodarki i wciąż pozostaje bardzo konkurencyjny w globalnej skali – w Polsce działa już ponad 1,8 tys. centrów usług BPO, SSC/GBS, IT i R&D, a prognozowane zatrudnienie w sektorze w tym roku ma sięgnąć 465 tys. osób. Za ponad 80 proc. tych miejsc pracy odpowiadają inwestorzy zagraniczni, ale po usługi centrów usług biznesowych coraz chętniej sięgają również polskie firmy, które szukają oszczędności w dobie wysokich kosztów. Outsourcing procesów biznesowych pozwala im się skupić na strategicznych procesach i wyzwaniach, a przy tym zmniejszyć koszty nawet o ponad 20 proc.

Handel

Coraz więcej światowych zasobów ryb jest przełowionych. Nadmierne połowy dotyczą już blisko 38 proc. stad ryb na świecie

Według najnowszych danych ONZ FAO nadmierne połowy dotyczą 37,7 proc. wszystkich stad ryb i ten odsetek stale rośnie. W niektórych akwenach, takich jak Morze Śródziemne i Czarne, ponad 60 proc. stad jest przełowionych. Może to prowadzić nie tylko do degradacji ekosystemów morskich, ale także mieć poważne konsekwencje dla milionów ludzi na świecie. – Gdyby wszystkie stada na świecie były poławiane w  zrównoważony sposób, pozwoliłoby to wygenerować o 16 mln t więcej ryb i owoców morza rocznie, co z kolei przełożyłoby się na możliwość wyżywienia dodatkowych 72 mln ludzi – wskazuje Joanna Ornoch z organizacji pozarządowej MSC (Marine Stewardship Council).

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.