Komunikaty PR

Naruszenia danych. Bitdefender wskazuje trzy główne wektory ataków

2022-09-01  |  01:00
Biuro prasowe

W ostatnich latach organy zajmujące się ochroną informacji wprowadziły restrykcyjne przepisy mające na celu zmuszenie firm oraz instytucji do ostrożnego obchodzenia się z danymi swoich klientów. Również dostawcy systemów cyberbezpieczeństwa wprowadzają na rynek rozwiązania zaprojektowane w ten sposób, aby chronić wrażliwe dane i uniknąć wysokich kar za nieprzestrzeganie zasad RODO. W teorii wygląda to bardzo dobrze, aczkolwiek wiadomości o naruszeniu bezpieczeństwa danych niemal codziennie trafiają na łamy portali i pierwsze strony gazet. Dlaczego tak się dzieje? Specjaliści z firmy Bitdefender wskazują na trzy główne przyczyny takiego stanu rzeczy.

 

Człowiek najsłabszym ogniwem

Kevin Mitnick, najsłynniejszy haker na świecie, często powtarzał - „łamałem ludzi, a nie hasła”.  Ta zasada obowiązuje już od trzydziestu lat. Choć użytkownicy biznesowi oraz indywidualni mogą korzystać z zaawansowanych systemów do ochrony urządzeń końcowych, cały czas dają się nabierać na sztuczki oszustów. Wprawdzie techniki socjotechniczne pozostały te same, niemniej napastnicy znacznie poprawili jakość prowadzonych działań. Wysyłane przez nich wiadomości nie zawierają jak niegdyś błędów stylistycznych, ortograficznych czy literówek. Ciekawym przykładem postępu jest spear phishing, czyli bardziej wyrafinowana forma standardowego ataku phishingowego. Cyberprzestępcy podszywają się pod dyrektorów generalnych, finansowych czy operacyjnych i nakłaniają pracowników do ujawnienia firmowych danych, wykonania przelewów na konto hakera lub udostępnienia danych logowania, aby umożliwić atakującemu zdobycie przyczółka w infrastrukturze.

 

Ataki w łańcuchu dostaw

Innym wektorem ataku jest infiltracja organizacji poprzez wyszukiwanie mniej bezpiecznych elementów w łańcuchu dostaw - na przykład hakowanie firmy partnerskiej dostarczającej oprogramowanie lub usługi. Napastnicy z reguły wykorzystują sytuacje, kiedy pojawia się aktualizacja aplikacji i dodają do niej malware. Najgłośniejszym takim przypadkiem jest atak na SolarWinds, który dotknął niezliczoną ilość użytkowników platformy oprogramowania Orion, w tym instytucje federalne Stanów Zjednoczonych.

 

Niezałatane punkty końcowe

Jeśli cyberprzestępcom uda się przekroczyć pierwszą linię obrony, wciąż muszą unikać wykrycia przez zespół IT i wyszukiwać słabych punktów w docelowej infrastrukturze. Na tym etapie hakerzy najczęściej szukają luk bezpieczeństwa w nieaktualizowanym oprogramowaniu. Wraz z rosnącą liczbą aplikacji używanych przez firmy oraz instytucje (według prognoz VMware’a w 2024r ma być ich 792 miliony), pojawiają się trudności związane z ich aktualizacją. Niewdrożenie najnowszych poprawek błędów otwiera drzwi do cyberataków.

 

- Jako konsumenci nie mamy możliwości zapobiegania tym atakom. Możemy jednak podjąć kroki w celu zabezpieczenia naszej tożsamości cyfrowej, na wypadek, jeśli z firmy, która dysponuje naszymi danymi, wyciekną nasze wrażliwe informacje. Warto również korzystać z programu antywirusowego dodatkowo zapewniającego ochronę naszych urządzeń przed atakami wykorzystującymi skradzione dane - podsumowuje Mariusz Politowicz z firmy Marken, dystrybutora rozwiązań Bitdefender w Polsce.

 

Źródło: marken.com.pl; bitdefender.pl 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia Biuro prasowe
2025-06-25 | 03:00

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Wyciek danych, ataki przeciążające stronę (DDoS), złośliwe oprogramowanie, phishing. Dziś wojna w cyberprzestrzeni dotyczy nie tylko infrastruktury krytycznej czy wielkich
IT i technologie Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska
2025-06-04 | 15:30

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Współczesne przedsiębiorstwa nie mogą pozwolić sobie na brak ochrony w świecie cyfrowym. Codziennie pojawiają się nowe zagrożenia: wycieki danych, ataki phishingowe,
IT i technologie Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
2025-05-13 | 14:45

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Emitel ponownie został Partnerem Technologicznym konferencji Impact’25 – jednego z najważniejszych wydarzeń poświęconych nowoczesnym technologiom, gospodarce

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Ochrona środowiska

Kraje dotknięte powodzią z 2024 roku z dodatkowym wsparciem finansowym. Europosłowie wzywają do budowy w UE lepszego systemu reagowania na kryzysy

W lipcu Parlament Europejski przyjął wniosek o uruchomienie 280,7 mln euro z Funduszu Solidarności UE na wsparcie sześciu krajów dotkniętych niszczycielskimi powodziami w 2024 roku. Polska otrzyma z tego 76 mln euro, a środki mają zostać przeznaczone na naprawę infrastruktury czy miejsc dziedzictwa kulturowego. Nastroje polskich europosłów związane z funduszem są podzielone m.in. w kwestii tempa unijnej interwencji oraz związanej z nią biurokracji. Ich zdaniem w UE potrzebny jest lepszy system reagowania na sytuacje kryzysowe.

Handel

Nestlé w Polsce podsumowuje wpływ na krajową gospodarkę. Firma wygenerowała 0,6 proc. polskiego PKB [DEPESZA]

Działalność Nestlé w Polsce wsparła utrzymanie 45,2 tys. miejsc pracy i wygenerowała 20,1 mld zł wartości dodanej dla krajowej gospodarki. Firma przyczyniła się do zasilenia budżetu państwa kwotą 1,7 mld zł – wynika z Raportu Wpływu Nestlé w Polsce przygotowanego przez PwC na podstawie danych za 2023 rok.

Polityka

M. Kobosko: Surowce dziś rządzą światem i zdecydują o tym, kto wygra w XXI wieku. Zasoby Grenlandii w centrum zainteresowania

Duńska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej rozpoczęła się 1 lipca pod hasłem „Silna Europa w zmieniającym się świecie”. Według zapowiedzi ma się ona skupiać m.in. na bezpieczeństwie militarnym i zielonej transformacji. Dla obu tych aspektów istotna jest kwestia niezależności w dostępie do surowców krytycznych. W tym kontekście coraz więcej mówi się o Grenlandii, autonomicznym terytorium zależnym Danii, bogatym w surowce naturalne i pierwiastki ziem rzadkich. Z tego właśnie powodu wyspa znalazła się w polu zainteresowania Donalda Trumpa.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.