#NASZgłos, czyli jak pomóc sobie i innym
W dzisiejszych czasach panuje przekonanie, że powinniśmy stawiać na własny rozwój, że to przede wszystkim inwestowanie w siebie jest przepustką do godnej przyszłości. Nierzadko bywamy tak bardzo zaoferowani samymi sobą, że zapominamy o całym świecie. Ulegamy złudzeniu, że państwo funkcjonuje dzięki wysiłkowi wykwalifkowanych kadr, które zatroszczą się o nasze wspólne dobro. W odróżnieniu jednak od wielkich firm wspólnotę, w której żyjemy, kształtuje każdy, choćby przez to, że w wyborach ważny jest każdy głos, niezależnie od tego, czy należy on do profesora uniwersyteckiego czy do osoby bez wykształcenia. Nie uczestnicząc w życiu publicznym, sprawiamy, że to inni, podejmują wszelkie decyzje. W szczególności od polityki stronią ludzie młodzi, którzy nie dość, że nie mają żadnej wiedzy o naszym społeczeństwie, to nie wykazują też chęci do jej zdobycia. A to właśnie w ich rękach leży przyszłość naszego kraju.
Chcielibyśmy przeciwdziałać tej tendencji, proponując udział w projekcie #NASZgłos. Wychodzimy z założenia, że powstała pilna potrzeba wyszkolenia nowych kadr. Na warsztatach pod nazwą "Młody Obywatel", które prowadzimy w szkołach średnich i podstawowych, staramy się zachęcić uczniów do aktywności społecznej, pokazując im, że świat można zmieniać, zanim osiągnie się granicę dojrzałości. Wielu z nich zaskakuje liczba oferowanych im możliwości działania, sensację wzbudziła mi.n. informacja, że będąc uczniami, mogą być wybrani do młodzieżowych rad dzielnic i miast.
Zwieńczeniem naszych działań będzie konferencja, którą planujemy na 22 maja (piątek) w głównym budynku SGH. Więcej szczegółów podamy bliżej tego terminu na naszych mediach społecznościowych. Zapraszamy serdecznie wszystkich, którym nasza wspólna przyszłość nie jest obojętna.
Jutro należy do nas! Dlatego działajmy już dziś!
Tylko w co trzecim polskim domu jest równy podział obowiązków
Burger King wchodzi do Zgorzelca
Pudliszki wspierają Szlachetną Paczkę
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Rekordowy przelew dla Polski z KPO. Część pieniędzy trafi na termomodernizację domów i mieszkań
Przed świętami Bożego Narodzenia do Polski wpłynął największy jak dotąd przelew unijnych pieniędzy – nieco ponad 40 mld zł z Krajowego Planu Odbudowy. Zgodnie z celami UE ponad 44 proc. tych środków zostanie przeznaczona na transformację energetyczną, w tym m.in. termomodernizację domów i mieszkań czy wymianę źródeł ciepła. Od początku tego roku na ten cel trafiło 3,75 mld zł z KPO, które sfinansowały program Czyste Powietrze.
Prawo
W lutym zmiana na stanowisku Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich. Co roku trafia do niego kilka tysięcy spraw związanych z instytucjami unijnymi
W ubiegłym tygodniu Parlament Europejski wybrał Portugalkę Teresę Anjinho na stanowisko Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich. Ombudsman przyjmuje i rozpatruje skargi dotyczące przypadków niewłaściwego administrowania przez instytucje unijne lub inne organy UE. Tylko w 2023 roku pomógł ponad 17,5 tys. osobom i rozpatrzył niemal 2,4 tys. skarg.
Problemy społeczne
Przeciętny Polak spędza w sieci ponad trzy godziny dziennie. Tylko 11 proc. podejmuje próby ograniczenia tego czasu
Polacy średnio spędzają w internecie ponad trzy godziny dziennie. Jednocześnie, według badania na temat higieny cyfrowej, jedynie 14 proc. respondentów kontroluje swój czas ekranowy, a co piąty ogranicza liczbę powiadomień w telefonie czy komputerze. Nadmierne korzystanie z ekranów może wpływać na zaniedbywanie obowiązków i relacji z innymi, a także obniżenie nastroju i samooceny. Kampania Fundacji Orange „Nie przescrolluj życia” zwraca uwagę na potrzebę dbania o higienę cyfrową. Szczególnie okres świątecznego wypoczynku sprzyja takiej refleksji.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.