Komunikaty PR

Neo Energy Group nabywa kolejne projekty biogazowe i stawia na ich rozwój.

2024-08-21  |  11:00
Biuro prasowe
Kontakt

Aleksandra Kaczorowska
Beyond Public Relations

ul. Franciszka Klimczaka 1
02-797 Warszawa
a.kaczorowska|bepr.pl| |a.kaczorowska|bepr.pl
504 907 388
www.bepr.pl
Do pobrania 08 ( 0.05 MB )

Neo Energy Group (NEG) rozbudowuje portfolio i zwiększa obecność swoich zielonych projektów na energetycznej mapie Polski. Będąca częścią Grupy spółka Neo Bio Energy (NBE) rozwija zakres działań o 3 kolejne biogazownie rolnicze, tym razem zlokalizowane w Kole, Piaskach oraz Rzeczycach. Do produkcji czystej, zielonej energii wykorzystane zostaną odpady z produkcji rolnej, a profity z działalności biogazowni i efekty synergii uzyskają również lokalne podmioty branży hodowlanej i mleczarskiej, w tym jedna z największych OSM w naszym kraju.

Holding Neo Energy Group jest ogólnopolskim deweloperem oraz operatorem odnawialnych źródeł energii aktywnym na rynku od 2004 roku. W skład Grupy wchodzą spółki realizujące szeroki wachlarz inwestycji OZE, który obejmuje instalacje fotowoltaiczne, farmy wiatrowe, biogazownie, a także magazyny energii. Firma przez dwie dekady stworzyła portfel wysokiej jakości projektów i aktywnie rozbudowuje swoje portfolio. Obecnie NEG jest min. właścicielem i operatorem co czwartej instalacji biogazu składowiskowego w Polsce, z których wytwarza się ponad 75% energii elektrycznej produkowanej ze wszystkich instalacji tego typu zlokalizowanych na terenie naszego kraju. W II i III kwartale br. NEG – poprzez spółkę Neo Bio Energy – została właścicielem dwóch biogazowni rolniczych, w Piaskach i w Rzeczycach. Zakończyła też prace budowlano-instalacyjne, dzięki którym możliwe jest stabilnie przetwarzanie biogazu rolniczego, produkowanego w zakładowej oczyszczalni OSM Koło, w zieloną energię.

 

Zwiększenie portfolio i rozwój inwestycji w Wielkopolsce

Neo Energy Group jesienią 2023 r. kupiła projekt biogazowni rolniczej o mocy 0,5 MW, będący na etapie uzyskanego pozwolenia na budowę. Prace budowlano-instalacyjne zakończyły się już w czerwcu 2024 r.  Ich generalnym wykonawcą była Grupa PZW. Następnie rozpoczęto fazę rozruchów technicznych. Testy przebiegły z sukcesem i obecnie instalacja stabilnie przetwarza biogaz rolniczy, powstający przy zakładowej oczyszczalni OSM Koło, w zieloną energię. Spółdzielnia jest jednym z największych tego typu podmiotów działających nad Wisłą i czołowym polskim eksporterem wyrobów mleczarskich. Inwestycja zrealizowana na jej terenie dysponuje mocą zainstalowaną 500 kW, a ciepło wytwarzane w jednostce w technologii wysokosprawnej kogeneracji (CHP) jest efektywnie wykorzystywane do usprawnienia procesu fermentacyjnego w bioreaktorach. Dzięki temu możliwa jest optymalizacja pracy oczyszczalni.

Zgodnie z założeniami, instalacja w Kole przepracuje nawet 8 250 h rocznie, wytworzy ok. 2 mln m3 biogazu i wyprodukuje w tym czasie 4 GWh energii elektrycznej. Taka ilość pozwala na pokrycie zapotrzebowania energetycznego dla ponad 1 000 polskich gospodarstw domowych. Inwestycja została w całości sfinansowana przez Holding NEG, jego zespół odpowiada też za zarządzanie instalacją i produkcję energii oraz stały nadzór operacyjny.

Zarządzamy funkcjonowaniem 29 elektrowni biogazowych i bardzo cieszymy się, że zainteresowanie projektami biogazowymi rośnie sukcesywnie, a na ich realizację decyduje się coraz więcej podmiotów działających m.in. w branży mleczarskiej, tak jak ma to miejsce w Kole czy Piaskach. Obecnie prowadzimy rozmowy z przedsiębiorstwami produkcyjnymi działającymi w tym sektorze, którzy dostrzegają zalety przyjętego przez nas modelu współpracy oraz oferowanych rozwiązanych i chcą w jak najbardziej efektywny sposób wykorzystywać zasoby, które posiadają do produkcji zielonej energiimówi Jarosław Wasilewski, Dyrektor Handlowy w Neo Bio Energy (Grupa NEG).W projektach biogazowych niezwykle istotny dla obu stron jest również czas, a inwestycje biogazowe szybko potrafią przynosić wymierne korzyści. Przykładowo w Kole, od momentu zakupu projektu przez NBE do uruchomienia biogazowni nie minął nawet rok. Obecnie wytworzona energia elektryczna sprzedawana jest do sieci, a część zysków z tych transakcji stanowi przychód finansowy mleczarni dodaje Jarosław Wasilewski.

 

Lubelskie kolejny raz z biogazem od NEG

Grupa zwiększa swoją obecność nie tylko w Wielkopolsce, ale też na Lubelszczyźnie, gdzie 3 lipca 2024 r. sfinalizowała zakup 100% udziałów spółki Bioenergia Plus. W wyniku tej transakcji Neo Bio Energy stała się właścicielem biogazowni rolniczej w miejscowości Piaski (koło Lublina) o mocy zainstalowanej 1 MW energii elektrycznej. Wytworzone w kogeneracji ciepło znajduje zastosowanie w optymalizacji procesów produkcyjnych pobliskiej mleczarni.  Co więcej, biogazownia w Piaskach, współpracując z rolnikami, grupami producentów oraz indywidualnymi dostawcami odpadów biodegradowalnych, skutecznie zarządza i utylizuje odpady organiczne. Proces ich przetwarzania na biogaz znacząco przyczynia się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Poferment – końcowy produkt rozkładu materii organicznej – jest naturalnym, bezwonnym nawozem, bogatym w składniki odżywcze wykorzystywanym przez okolicznych rolników do nawożenia pól uprawnych.

Korzyści z działania biogazowni w Piaskach może być więcej, bo ma ona duży potencjał. W ciągu ostatnich trzech lat osiągnęła wydajność pracy na poziomie ponad 8000 godzin rocznie, utrzymując jednocześnie korzystny bilans używanych substratów pochodzenia organicznego, zarówno w formie stałej jak i płynnej. Zgodnie z prognozami, osiągnięty wynik jeszcze wzrośnie – inwestycja ma pracować 8250 godzin rocznie, wytwarzając 4 mln m3 biogazu i produkując 8 GWh energii elektrycznej. Co więcej, w planach jest też jej rozbudowa w kierunku produkcji biometanu. Tym samym Grupa będzie realizowała swoją strategię. Jednym z jej elementów jest stworzenie sieci nowoczesnych i wysokosprawnych biogazowni na terenie całego kraju, przetwarzanie odpadów organicznych na ciepło, energię elektryczną lub biopaliwa, w tym właśnie biometan.

 

Więcej NEG na Śląsku

W maju 2024 roku spółka Neo Bio Energy nabyła też aktywa biogazowni rolniczej na etapie jej budowy. Pierwsze prace związane z realizacją inwestycji zlokalizowanej w Rzeczycach (w województwie śląskim) zostały wykonane przez dotychczasowego właściciela. NEG, jako nowy inwestor, kontynuuje budowę biogazowni, planując jej uruchomienie w drugim kwartale 2025 roku. Instalacja będzie korzystać z substratu rolniczego, w tym odpadów z fermy trzody chlewnej.

Biogazownia w Rzeczycach to trzecia inwestycja tego typu w naszym portfelu. Jest przystosowana do wysokosprawnej kogeneracji, a po uruchomieniu osiągnie moc wytwórczą 1 MW. Plany zakładają przekazywanie ciepła m. in. do lokalnej firmy z branży hodowlanej. Podobnie jak poferment, który będzie używany jako nawóz na polach uprawnychmówi Maciej Radziwiłł, Dyrektor ds. Rozwoju w Neo Bio Energy (Grupa NEG).W strategii działań na lata 2025-2026 mamy też rozbudowę biogazowni o dodatkowe fermentory oraz przekształcenie jej w dużą biometanownię zasilaną zieloną energiąpodsumowuje Maciej Radziwiłł.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Beyond Public Relations
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Energetyka SICK i Endress+Hauser podpisują strategiczne partnerstwo Biuro prasowe
2024-08-20 | 16:00

SICK i Endress+Hauser podpisują strategiczne partnerstwo

Firmy połączą swoje siły w automatyce procesów na przełomie roku i utworzą wspólną spółkę. Niemiecka firma SICK, ceniony dostawca zaawansowanych systemów
Energetyka Moduły Trinasolar Vertex N 720W z degradacją 1,6% w teście UV300
2024-08-19 | 14:17

Moduły Trinasolar Vertex N 720W z degradacją 1,6% w teście UV300

Test obejmuje 300 kWh/m² promieniowania UV frontalnego i jest 20 razy bardziej rygorystyczny niż podstawowy standard UV IEC.  Trinasolar, globalny lider sektora inteligentnych
Energetyka BRAK ZDJĘCIA
2024-08-14 | 02:30

Zeneris Projekty zwiększa wynik netto o ponad 190%

Zeneris Projekty, spółka notowana na rynku NewConnect, wypracowała w II kwartale 2024 r. zysk netto na poziomie 285 tys. zł (vs 98 tys. zł zysku w analogicznym okresie w ub.r.), co stanowi wzrost o ponad 190%.

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

ePłatności z wykorzystaniem portfeli cyfrowych będą już wkrótce dostępne w mObywatelu. Do pilotażu usługi dołączy więcej urzędów

Ponad 50 gmin korzystających z ePłatności w mObywatelu i 82 tys. zrealizowanych transakcji – to dotychczasowy efekt pilotażu tej usługi prowadzonego od ubiegłego roku. Mieszkańcy uczestniczących w nim gmin mogą przez aplikację i portal płacić m.in. podatek od nieruchomości czy podatek rolny albo uiszczać opłaty za śmieci. Do opcji opłacania zobowiązań administracyjnych wkrótce dojdą także płatności z inicjatywy użytkownika, czyli np. opłaty skarbowe ponoszone przy okazji załatwiania różnych spraw urzędowych. Trwają także prace nad wdrożeniem kolejnych metod płatności – do BLIK-a właśnie dołączyły karty płatnicze, a następne będą cyfrowe portfele, czyli Google Pay i Apple Pay.

Ochrona środowiska

Beton z alg czy szkło fotowoltaiczne. Ekologiczne innowacje zmieniają sektor budowlany

Sektor budynków i budownictwa jest największym emitentem gazów cieplarnianych, odpowiadając za 37 proc. globalnych emisji – wynika z danych ONZ. Tradycyjne materiały budowlane, takie jak beton czy cegły, są stopniowo udoskonalane, aby jak najlepiej odpowiadać na wyzwania środowiskowe. – Większość producentów, szczególnie tych dużych, skupia się na tym, aby obniżać koszty ekologiczne produkcji materiałów, tak żeby konsumenci otrzymywali produkt bardziej zrównoważony – ocenia Tomasz Bojęć, partner zarządzający w ThinkCo. Z drugiej strony na rynek wchodzą innowacje, które stosowane w większej skali będą stopniowo zazieleniać budownictwo.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.