Amazon w Bolesławcu z BREEAM Very Good – ekologiczne 60 000 m kw.
Konkret PR
ul. Konduktorska 4 lok. 9
00-775 Warszawa
e.ciuchta|konkretpr.pl| |e.ciuchta|konkretpr.pl
508 338 267
www.konkretpr.pl
Panattoni, lider rynku nieruchomości przemysłowych w Europie, z kolejną certyfikacją BREEAM International New Construction na poziomie Very Good. Tym razem wyróżniona została realizacja dewelopera dla firmy Amazon o powierzchni 60 000 m kw. w Okmianach k. Bolesławca. Doceniony został m.in. system wodny, który uzyskał najwyższą możliwą ocenę.
Panattoni realizując Centrum Logistyki w Bolesławcu dla firmy Amazon, po raz kolejny udowadnia, że duża powierzchnia może iść w parze z jakością i, przede wszystkim, z ekologią. Obiekt ukończony w drugiej połowie 2019 r to 60 000 m kw. powierzchni, która uzyskała certyfikację BREEAM International New Construction na poziomie Very Good. Inwestycja oceniona została w 10 kategoriach, a aż w 5 z nich obiekt w Bolesławcu osiągnął 70 lub więcej procent. Maksymalną, 100-procentową punktację Panattoni uzyskało w kategorii „Woda”, 86 proc. w „Zarządzanie odpadami”, „Transport” to 78 proc., „Energia” – 74 proc, a „Wykorzystanie terenu i ekologia” – 70 proc.
Na bardzo dobre wyniki w poszczególnych kategoriach złożył się szereg ekologicznych rozwiązań, które Panattoni zastosowało w obiekcie firmy Amazon. Deweloper wdrożył sprawnie działający system oszczędzający wodę, również pitną, a także doprowadził do zachowania równowagi tzw. „deszczówki” poprzez stworzenie kwietnych łąk. Ponadto udało się zaaplikować zaawansowany system energooszczędny oraz system redukcji odpadów, który pozwolił na odzysk na poziomie 90 proc. oraz zminimalizował zanieczyszczenia substancjami szkodliwymi. Obiekt w Okmianach to także ekologiczne rozwiązania dla transportu. Na terenie budynku funkcjonują m.in. autobusy dowożące pracowników, ładowarki elektryczne dla przyjaznych środowisku samochodów oraz liczne udogodnienia dla rowerów. Realizacja powstawała pod nadzorem ekologów, którzy wskazywali najlepsze dla regionu formy bioróżnorodności.
Wysoki wynik certyfikacji Centrum Logistyki w Bolesławcu komentuje Marek Dobrzycki, Managing Director z Panattoni: „ Ta realizacja była naszą siódmą dla firmy Amazon w Polsce i doskonale wiemy jak ważnym aspektem w działalności naszego klienta jest ekologiczny wymiar jego obiektów. Dotychczas dostarczyliśmy przedsiębiorstwu ok. 800 000 m kw. powierzchni, która powstała zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Amazon doskonale rozumie, że rozwiązania korzystne dla środowiska, zwiększają także wydajność procesów w obiekcie. Cieszy nas każda realizacja dla tego klienta, ponieważ wraz ze skomplikowanymi i dużymi powierzchniami, poszerzamy nasze portfolio o nowe rozwiązania ekologiczne, które możemy proponować wszystkim naszym kontrahentom”.
Certyfikat BREEAM na poziomie Very Good za Centrum Logistyki w Bolesławcu doskonale wpisuje się w politykę Panattoni. Deweloper, stawiając na zrównoważony rozwój od początku 2020 roku dąży do takiej oceny każdej swojej realizacji. Na odważny krok w stronę certyfikacji wszystkich swoich obiektów, pozwoliło dotychczasowe doświadczenie firmy. Tylko w Polsce Panattoni dostarczyło 24 inwestycje zgodne z koncepcją zrównoważonego rozwoju. Na „zielone” portfolio dewelopera złożyło się 14 realizacji z BREEAAM na poziomie GOOD, 8 na poziomie Very Good, a dwie zdobyły LEED na poziomie GOLD oraz SILVER. Dotychczasowa polityka oraz jej ewolucja w 2020 roku pozwoliła Panattoni osiągnąć pozycję lidera w rankingu BREEAM w Polsce.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów
W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.
Handel
Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.
Transport
W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.