Azjatycki producent komponentów motoryzacyjnych wynajmuje 23 tys. mkw. w MLP Poz
MLP Group podpisało długoterminową umowę najmu z chińskim producentem komponentów motoryzacyjnych, który w ramach globalnej strategii nearshoringu wynajmie 23 tys. m² nowoczesnej powierzchni magazynowo-biurowej w centrum logistycznym MLP Poznań West. Budowa obiektu rozpocznie się na początku czwartego kwartału tego roku, a jego przekazanie planowane jest na drugi kwartał 2025 roku. Nowy budynek spełniać będzie najwyższe standardy ekologiczne, co zostanie potwierdzone certyfikacją BREEAM na poziomie Excellent.
Azjatyccy producenci coraz częściej lokują swoje operacje w Europie, podpisana umowa jest doskonałym przykładem globalnego trendu nearshoringu. Nowy partner zakontraktował 23 tys. m kw. nowoczesnej powierzchni w parku logistycznym MLP Poznań West z tego ok.1 tys. m kw. przeznaczone będzie na powierzchnie biurowe i socjalne. Nowy kontrakt wpisuje się w strategiczne założenia MLP Group, która konsekwentnie wspiera firmy w przenoszeniu produkcji bliżej rynków docelowych, oferując im zaawansowane technologicznie i ekologicznie rozwiązania.
Budowa tego zaawansowanego obiektu jest już przygotowywana, z naciskiem na wdrożenie najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych i ekologicznych. Budynek będzie ogrzewany za pomocą systemów pomp ciepła, a znaczna część energii elektrycznej pochodzić będzie z paneli fotowoltaicznych. Obiekt poddany zostanie certyfikacji BREEAM na poziomie Excellent. Przekazanie do użytkowania nowej hali planowane jest w drugim kwartale 2025 r. Obiekt docelowo dostarczy ponad 30 tys. m kw. Oznacza to, że pozostałe 8 tys. m kw. powstawać będzie na zasadach spekulacyjnych i jest dostępne dla innych zainteresowanych najemców.
- Rosnący popyt ze strony firm azjatyckich zapewnia nam solidne podstawy do dalszego, dynamicznego rozwoju. Nawiązanie współpracy z chińskim producentem komponentów dla branży motoryzacyjnej to dla nas strategiczny krok zgodny z naszą wizją wspierania globalnego trendu nearshoringu. Wybór MLP Poznań West przez naszego nowego partnera potwierdza doskonałą lokalizację centrum oraz najwyższy standard oferowanych powierzchni, zgodny z zasadami zrównoważonego rozwoju. Uzyskanie certyfikatu BREEAM na poziomie Excellent jest tego najlepszym dowodem – powiedziała Agnieszka Góźdź, Członek Zarządu, Chief Development Officer w MLP Group S.A.
Centrum powstaje zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Na dachach budynków montowane są instalacje paneli fotowoltaicznych. Na terenie parku stworzona została infrastruktura dla rowerzystów, stacje ładowania samochodów elektrycznych oraz domki dla owadów. W części biurowej zastosowane zostały duże przeszklenia, co zapewnia lepszy dostęp do światła dziennego i zapewnia pracownikom korzystniejsze warunki pracy.
Nowoczesne centrum dystrybucyjne MLP Poznań West to kompleks zlokalizowany po zachodniej stronie Poznania, obok drogi ekspresowej S11 i zaledwie 7 km od skrzyżowania autostrady A2 i trasy S11. Centrum skierowane jest przede wszystkim do firm z sektora e-commerce, logistyki, dystrybucji oraz lekkiej produkcji. MLP Poznań West, z docelową powierzchnią ponad 170 tys. m², stanowi kluczowy element rozwoju Grupy na europejskim rynku nieruchomości logistycznych, a także wspiera globalne dążenia do optymalizacji łańcuchów dostaw poprzez nearshoring.
Zgodnie ze strategią „build & hold” MLP Group po zakończeniu budowy parków logistycznych utrzymuje je w swoim portfelu i samodzielnie nimi zarządza. Wszystkie projekty realizowane przez Grupę wyróżnia również bardzo atrakcyjna lokalizacja parków logistycznych, stosowanie rozwiązania typu built-to-suit oraz wsparcie najemcy w trakcie trwania umowy najmu.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów
W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.
Handel
Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.
Transport
W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.